2017 yılı boyunca Türkiye piyasasından uzaklaşan Sveza Plywood son süreçte yüklü sevkiyatlarla geri dönüş sinyali vermeye başladı.

2017 yılı boyunca Türkiye piyasasından uzaklaşan Sveza Plywood son süreçte yüklü sevkiyatlarla geri dönüş sinyali vermeye başladı. Yıl boyunca neden yoktu, bugün neden var?

Türkiye’nin uzun yıllar plywood ürün grubunda lider markası olan Rus menşeili SVEZA Plywood uzun bir dönem sonrasında Türkiye’ye sevkiyatlarını artırmaya başladı. Alınan ithalat verilerine göre Türkiye’ye ağustos ayı itibariyle yüklü miktarda plywood sevk etmeye başlayan firma eylül ayında da bu temposunu devam ettirdi.

2017 Yılında Neden Durdu?

2017 yılı boyunca Sveza’nın Türkiye gibi önemli bir pazarını neden gözden çıkardığı soruları yıl boyunca soruldu. Bu sorunun tek bir cevabı olmadığına araştırmalarımız sonunda sonunda ulaştık.

Sveza Amerika Kıtasını Hedef Aldı

Dünyanın en büyük Huş kontrplak üreticisi olan Sveza Amerika ile en büyük tedarikçisi olan Çin arasındaki gerginlik ve özellikle kontrplak için konan kotalar sebebiyle yönünü Amerika’ya çevirdi. Aldığımız istihbaratlar Sveza’nın Amerika’da birçok eyalette ve diğer bazı kıta ülkelerinde kendisine ait ofisler açmaya başladığı yönünde. Bu doğrultuda kıtaya sevkiyatlarını büyük oranda artıran firma daha karlı olan bu pazara diğer Pazar paylarından aktarımda bulunmaya başladı.

Distribütörler fiyatı rekabetçi görmüyorlar

Diğer bir sebep Türkiye’deki distribütörlerin Pazar koşullarının üzerinde olan Sveza Plywood fiyatı sebebiyle adım atamamaları. Ki bugünkü koşullarda distribütörlerin çoğu halen konumlarını bu yönde korumaya devam ediyor.

Huş plywood/kontrplak’a dünya genelinde olan yoğun talep

Görünen son sebep ise dünya genelinde Huş plywood/kontrplak’a olan yoğun talep ve arzın yani üretimin bu noktada yeterli olmayışı. Dünya genelinde yaşanan ahşap hammadde ve arz yetersizliği tüm üreticilerin sevkiyatlarını daha karlı siparişlere yöneltmesine sebebiyet verdi. Tabii ki Sveza da bu yapıdan geri kalmadı.

Peki ne değişti?

Yukarıda yazılı sebepler ve koşullar büyük oranda mevcudiyetini korumaya devam etmesine karşın global ölçekte talepte hafif bir gevşeme olduğu gözlemleniyor.

Durum bu olunca görünene göre Sveza da diğer karlı ülkelere sevk edemediği kapasiteyi daha önceden beri Türk distribütörlerin beklediği siparişler kapsamında tek seferde montanlı ve hızlı olarak gönderiyor. Ani ve yüksek miktarda gelen malzemelerin distribütör üzerinde oluşturduğu baskı ve kendilerini sürüklediği agresif hal ile iç piyasada hızla dağıtma isteği piyasada mantık dışı rekabet koşullarının oluşmasına katkı sağlıyor. Ki huş plywood piyasası 2017 yılında pay kaybetmişken bu durum Huş Plywood piyasasının iyiden iyiye tadını kaçırıyor.