2017’de gökdelen inşasında rekor kırıldı

Yüksek Bina ve Kentsel Yerleşim Konseyi (Council of Tall Buildings and Urban Habitat – CTBUH) tarafından yapılan açıklamaya göre, bu yıl, inşa edilen gökdelen sayısında yeni bir rekor kırıldı.

2017’de, toplamda 200 metre veya daha yüksek 144 bina inşa edildi; bu rakam, 2016 yılının rekorunu yüzde 13 oranında aşarak geride bırakıyor. Çin, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda listenin başında yer alıyor.
Dünyada bu yıl inşa edilen gökdelen toplamının yarıdan fazlası Çin’de yer alıyor. Sayılan 144 gökdelenden 77’si 36 farklı Çin kentlerine dağılmış durumda. Bu kentlerin başında Shenzhen geliyor.

İki yıl üst üste CTBUH listesinin ilk sırasına oturan Shenzhen’de bu yıl içinde 12 gökdelen bitirildi. Bu sayı 2017’de ABD’de yapılan toplam gökdelen sayısından daha fazla. Bu yılın Shenzhen gökdelenlerinden biri olan 599 metre yüksekliğindeki Ping An Finans Merkezi aynı zamanda dünyanın 4’üncü yüksek binası.

Shenzhen’in arkasından gelen 2’nci sıradaki Nanning kentinde yedi adet gökdelen inşa edildi. Ondan sonraki sırada, 5’er gökdelenle Chengdu ve Endonezya başkenti Cakarta geliyor. Daha sonra da her biri 4’er gökdelenle Çin’den Changsha ve Wuhan, Güney Kore’den Busan, Kuzey Kore’den Pyongyang, ABD’den New York, Kanada’dan Toronto var.