ABD ve Rusya Arasında Çelik Krizi

ABD Ticaret Bakanlığı, ABD`li dört şirketin (Gerdau Ameristeel US Inc., Nucor Corporation, Keystone Konsolide Industries ve Charter Steel) dilekçelerine takiben filmaşininin ABD pazarının altında kalabileceği yönündeki damping işlemlerini araştırmaya başladı.

Salı günü yapılan açıklamada, “Ticaret Bakanlığı;  Beyaz Rusya, Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri`nden ihracatçıların Amerika Birleşik Devletleri`nde filmaşin fiyatlarını piyasa değeri üzerinden %84.10 – %756.93 oranında sattığını belirledi” dendi.

Bakanlık; Beyaz Rusya`dan (%280.02), Rusya`dan (%436.80 – 7%56.93) ve BAE`den (84.10%) filmaşin ithalatçılarına nakit mevduat toplamak için ABD Gümrük ve Sınır Koruma (BDT) `ne talimat verecek.

Geçtiğimiz yıl, Rusya`dan filmaşin ithalatı 32.3 milyon $ civarında gerçekleşti. Beyaz Rusya`nın ihracatı ise 10.4 milyon$ seviyesinde görülmüştü. BAE`lerin tahmini tutarı da 7 milyon $’dı.
ABD Ticaret Bakanlığı Sekreteri Wilbur Ross konuyla ilgili, “Ticaret Bakanlığı, adil oynamayı reddeden yabancı üreticilerden darbe almamaları için ABD`li şirketleri korumayı vaat ediyor.” dedi.