Adana’nın kalkınması için inşaat sektörünün önü açılmalı

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin

İnşaat sektörünün ülkemizin ekonomik büyümesinde ve kalkınmasında büyük rol oynadığı herkesçe bilinmektedir. 1980 – 2000 yılları arasında ülkemizin kalkınmasında rol oynayan iki sektörden biri tekstil, diğeri ise inşaat sektörüydü. Halen inşaat sektörü Türkiye’nin kalkınmasında çok önemli faktördür ve olmaya da devam edecektir. Özellikle 2001 kriziyle birlikte yurt dışına açılan çeşitli sektörlerdeki Türk firmaları ve müteahhitleri, dünyada önemli bir şekilde yükselerek Çin’den sonra ikinci sırada yer almıştır.

İnşaat sektörü Türkiye’nin lokomotif sektörüdür ve bu sektör sadece müteahhitlerle konut alıp satanları değil, direkt ya da dolaylı katkı yapan yüzlerce sektörü ilgilendirmektedir. Yapı sektörü yaklaşık 200 sektörü doğrudan ve dolaylı olarak etkilemektedir. Bu sektör boyadan ahşaba, PVC’den demir-çelik sektörüne, tekstilden sıhhi tesisata, yalıtımdan elektriğe kadar yüzlerce kalem girdisi olan, dolayısıyla bu sektörler vasıtasıyla piyasada canlılık ve para akışı yaşanmasına neden olan lokomotif bir sektör, aynı zamanda da Türkiye’deki en büyük istihdam kaynağıdır. İnşaat sektörü ekonomik büyümenin temel göstergelerinden biridir. Sadece ülkemizde değil, gelişen bütün ülkelerde inşaat sektörü çok çok önemlidir. Müteahhitlik sektörünün önünün tıkanması küçük esnaftan işçiye kadar her kesime olumsuz yansır. Bu nedenle Adana’nın da kalkınabilmesi için inşaat sektörünün önünün açılması kaçınılmazdır. Bizler Çukurova’da imar sorununun aşılması için her türlü öneriye açık olduğumuzu birçok yerde belirtmiş ve müteahhitlerin kanunlara uygun binalar yapmasını her fırsatta dile getirmişizdir. Çukurova’da imar sorununun aşılması ile ilgili ne öneri varsa bu önerilere hep açık olduk.

İnşaat sektörünün sadece inşaat yapmaktan ibaret olmadığını, bu sektörün medeniyet, kültür, tarih ve mimariyle doğrudan alakalı olduğu bilinciyle de elbette sektöre büyük önem verecek, önünü açmaya çalışacağız, ancak diğer taraftan şehirlerimizi daha yaşanır, kentlerimizi daha mutlu, insanlarımızı daha müreffeh şekilde yaşatmak da görevimiz. Bu kapsamda kentsel yenileme, sektörün ilerlemesi için de şarttır.

İnşaat sektörüne canlılık kazandıracak olan kentsel dönüşüm kapsamında Türkiye’nin en modern projesi olarak hazırladığımız Belediye Evleri kentsel dönüşüm projemizde hak sahiplerinin yüzü gülecek. Adanalılar için önem arz eden bir boyuttaki proje ile herkesin mülkü değer kazanacak. Belediye Evleri kentsel dönüşüm projesiyle, yaşanabilir, çağdaş ve Türkiye’nin en güzel yaşam alanlarından birini oluşturacağız. Bölge halkımızı kalkındıracağız. Bu proje ile Adana’da örnek bir kent oluşturuyoruz. Projemiz Adana’nın incisi olacak. Adana’mızın, hatta Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projeleri arasında bulunan Belediye Evleri kentsel dönüşüm projemiz ile Adana’nın en gözde yaşam alanını oluşturmuş olacağız. Burada kurulacak örnek şehir, kentimize ve ülkemize de kentsel dönüşüm alanında öncü olacak bir projedir. Bin 78 dönüm alanda Türkiye’nin her yerinden herkesin gelip incelemek isteyeceği bir kenti Adana’ya kazandıracağız.