Arman Özver: 2017’de ekonomik büyümenin lokomotifi konut üretimi

Ufuk İstanbul Mesken tarafından hayata geçirilen Farilya Asia projesinin Satış ve Pazarlama Direktörü Arman Özver, Türkiye‘nin bu yıl yaşadığı siyasi ve ekonomik zorluklara rağmen inşaat sektörünün 2017 yılını oldukça başarılı geçirdiğini belirterek, yılın ilk yarısında %6,4 büyüyen sektörün, üçüncü yarıda %18,7 büyüme kaydederek 2018 yılı için ciddi bir umut gösterdiğini vurguladı.

2017 yılında Türkiye‘nin büyümesine katkı sağlayan sektörlerin başında inşaat ve imalat sanayinin geldiğini ifade eden Farilya Asia Satış ve Pazarlama Direktörü Arman Özver, 2017 yılının ilk yarısında inşaat harcamalarının 252,6 milyar TL olarak gerçekleştiğini, bu rakamın 2016 yılı ilk yarısına kıyasla cari fiyatlarla yüzde 32,5 yükseldiğini belirtti. İlk yarı itibariyle sektörel büyümenin yüzde 6,4 olduğunu kaydeden Özver, üçüncü çeyrekteki büyümenin ise yüzde 18,7 oranını yakalayarak önemli bir başarı elde edildiğini vurguladı.

2017 yılında halihazırda Ufuk İstanbul Mesken firmasının Pendik‘in hızla değerlenen bölgesi Kaynarca’da Farilya Asia projesini inşa ettiğini belirten Özver, projeye yerli yatırımcının yanı sıra Ortadoğulu yatırımcıların da yoğun ilgi gösterdiğini ifade etti. Özver, metro durağına komşu konumu ile özel bir proje olan Farilya Asia‘da çoğu panoramik Marmara denizi manzarasına sahip toplam 379 adet daire olduğunu, projeyi 2018 Haziran ayında tamamlayacaklarını kaydetti.

Farilya Asia Satış ve Pazarlama Direktörü Arman Özver

Sektörü konut inşaatı sürüklüyor

İnşaat sektöründe büyümenin ağırlıklı olarak konut geliştiricileri tarafından sağlandığını ifade eden Özver, alışveriş merkezleri, ofisler, konaklama tesisleri,  sanayi binaları ve lojistik depoları gibi ticari binalardan oluşan konut dışı inşaat faaliyetlerinde ise durgunluğun gözlendiğini kaydetti. Konut dışı binalarda alınan yapı ruhsatlarının geçen yıla göre kıyasla biraz azaldığını belirten Özver, ekonomideki iyileşme ile birlikte konut dışı inşaat yatırımlarında da hızlı bir canlanma olacağını umduklarını söyledi.