Başakşehir’de konut fiyatları son beş yılda yüzde 44 arttı

Endeksa.com Kurucu Ortağı ve CEO’su Görkem Öğüt, hızla değerlenen Başakşehir konum olarak İstanbul’un merkezi iş alanlarına uzak olsa da bölgedeki ticaret alanları nedeniyle oldukça fazla gelişme potansiyeline sahip olduğunu kaydetti. Başakşehir‘de Olimpiyat Stadı ve Olimpiyat Stadı’na komşu dev Sağlık Kampüsü gibi büyük yatırım projelerinin de yer aldığını belirten Öğüt, ilçede Otogar-Bağcılar-Başakşehir-Olimpiyatköy metrosunun hizmete girmesiyle yeni projelerin de hız kazandığını söyledi.

Kanal İstanbul‘la daha da değerlenecek

Kanal İstanbul projesi güzergahının netleşmesiyle Başakşehir‘in daha da önem kazandığını vurgulayan Öğüt, Kanal İstanbul nedeniyle ilçede en fazla değer artışı görülecek bölgelerin Güvercintepe, Şahintepe, Kayabaşı ve Altınşehir mahalleleri olacağını kaydetti. Öğüt, Endeksa.com’un güncel verilerine göre son beş yılda konut fiyatlarının yüzde 44 arttığı Başakşehir’de ortalama konut metrekare satış fiyatının 3 bin 175 TL, ortalama konut fiyatının 422  bin TL, ortalama kiranın bin 467 TL, konut yatırımının geri dönüş süresinin ise 24 yıl olduğunu belirtti. Bölgede genellikle yüksek katlı, blok nizamlı ve site tarzı yapılaşmanın dikkat çektiğini söyleyen Öğüt, ağırlıklı olarak toplu konutlarla gelişimini sürdüren ilçede farklı tip ve tarzlarda konut sitelerinin yer aldığını da ifade etti.

Ulaşım projeleri değer artışında etkili

Ulaşım projelerinin ilçenin değer kazanmasında en büyük rolü oynadığını kaydeden Öğüt, şu bilgileri verdi: “Başakşehir’de Otogar-Bağcılar-Başakşehir-Olimpiyatköy metrosuyla birlikte bölgede yeni projeler ivme kazandı. Bu dinamiğin etkisiyle başta Kiptaş ve TOKİ konutları olmak üzere yeni projeler yoğun ilgi görüyor. Bölgede markalı konutlar öne çıkıyor ve sosyal donatılara özel bir önem veriliyor. Bu yıl tamamlanması planlanan Başakşehir-Kayaşehir-Olimpiyat tramvay hattı ve 2019 açılması planlanan Halkalı-Arnavutköy-3’üncü Havalimanı raylı sistemi entegre olduğunda 3’üncü Havalimanına ulaşım çok kolaylaşacak. Gerek havalimanına ulaşım gerekse 3’üncü Köprü bağlantı yoluna yakınlığıyla önem kazanan Başakşehir‘de önümüzdeki dönemlerde de ciddi artışlar olacağını öngörüyoruz.”