Berna Gürsular Akal: 2018’in renklerini DYO ile yakalayın

Uluslararası renk otoritesi Pantone 2018 yılının rengini, yaratıcılık ve icatlara ilham veren Ultra Violet (mor ötesi) olarak açıkladı. Mavi tabanlı bir moru ifade eden 2018’in yeni rengi sezgisel Ultra Violet, yeni teknolojileri keşfetmeyi galaksiyi daha sanatsal ifade etmeyi anlatıyor.

Pantone’nin ‘henüz gelmemiş olanın yolunu aydınlatıyor’ diye tanımladığı Ultra Violet’in dekorasyonda kullanımı konusunda ipuçlarını DYO verdi. DYO’nun Renk Yağmuru Kartelası’nda bulunan ve Ultra Violet’e karşılık gelen 6254 renk kodu mekanlara ilahi bir ışık vaat ediyor. İlham verici mor ile mekanlarda yaratıcı düşüncelerin gelişmesine katkıda bulunmak mümkün. Meditasyon ve sosyal alanlarda mor tonlarının kullanılması bu noktalarda bir araya gelen toplulukların enerjilerini de yükseltme etkisi gösteriyor. Yaşam alanlarında DYO’nun 6254 kodlu rengi tek başına kullanabileceği gibi, Mor & Lila ve Gri-Beyaz Renk Damlası Kartelaları’ndaki tonlarla kombinleyerek iyi bir uyum da yakalanabilir.

“Mekanlara sanatsal bir parlaklık gelecek”

DYO Kalite Kontrol ve Renk Sistemleri Müdürü Berna Gürsular Akal, DYO’nun Renk Yağmuru Kartelası’nda yer alan renk damlaları ile her rengin kişiye özel hale geldiğini, Mor-Lila Renk Damlası içinde yer alan 6254 renk kodunun Ultra Violet’i ifade ettiğini belirtti.

Renk Pınarı Sistemi’ndeki diğer kartelalarında bulunan Ral 4005, NCS S 4040-R50B, L150, N146 ve L149 kodlarının da bu anlamda öne çıktığını dile getiren Akal, DYO’nun doğadan ilham alarak hazırladığı yeni renk kartelasında bulunan 6254 kodlu rengin ‘ilahi ışığı’ yansıtarak yaşam alanlarına sanatsal bir parlaklık da kazandıracağı değerlendirmesinde bulundu.