‘China Homelife’ın Türkiye-Çin ticaretine 22 milyon dolarlık işlem hacmi katkısı

Dünyada uygun maliyetli ve her seviyede kalitede ürün ve hammadde bulunabilirliği avantajı ile son 20 yıldır tüm dünyanın üretim merkezi haline gelen Çin, Türkiye’de China Homelife fuarı ile çok daha zengin ürün ve marka yelpazesiyle görücüye çıkıyor. 2017 yılında 450 Çin’li firmanın katıldığı ve yaklaşık 12 bin iş dünyası profesyonelinin ziyaret ettiği China Homelife Turkey Fuarında 418 ikili iş görüşmesi ve toplamda 22 milyon dolarlık iş hacmi gerçekleşmiş, 2018 yılında 800’den fazla firmanın katılımıyla 12 bin 500 metrekarelik bir alanda gerçekleşecek ve 500’ün üzerinde ikili iş görüşmesi yapılması planlanıyor.

31 Mayıs ile 2 Haziran 2018 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde Sinerji Uluslararası Fuarcılık organizasyonunda düzenlenecek olan fuarı bu yıl yaklaşık 15 bin iş dünyası profesyonelinin ziyaret etmesi bekleniyor. Türk standartlarına uygun olarak tüm kontrollerden geçmiş tekstil, hazır giyim ve aksesuarları, ev tekstili, inşaat malzemeleri, el aletleri ve hırdavat, ev gereçleri, elektrikli ev aletleri, mobilya, elektronik eşyalar, hediyelik eşya, zücaciye, mutfak ve banyo armatürleri, gıda, lojistik, Led ve aydınlatma ürünleri başta olmak üzere 50 binin üzerinde ürün yer alacak.

Her yıl katlanarak büyüyen China Homelife Fuarı’nda bu yıl 800 Çinli marka yer alacak. 15 bin kişinin ziyaret etmesi beklenen fuara alım heyetleri kapsamında Anadolu’dan gelecek olan profesyonel alıcıların otel konaklamaları organizatör firma tarafından karşılanmakta olup sadece yerli yatırımcılar değil Bulgaristan, Cezayir, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, İran ve tüm Avrasya bölgesinden gelen 2 bin 500’ün üzerinde üst düzey yönetici de organizatör tarafından ağırlanacak ve 500’ün üzerinde ikili iş görüşmesinin de yapılması sağlanacak. Çin ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkiler açısından büyük önem arz eden China Homelife fuarında Uzak Doğu potansiyelinden faydalanmak isteyen girişimciler için önemli bir fırsat niteliğini taşıyor.

Dünya ticaret arenasında Çin ürünlerini tanıtmak için düzenlenen China Homelife fuarlar serisi; Türkiye, Polonya, Meksika, Mısır, Brezilya, Ürdün, Güney Afrika, Hindistan, Kazakistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve İran olmak üzere 11 ülkede yılda bir kez düzenlenir.  Çin Hükümeti tarafından katılım maliyetlerinin yüzde 100’ünün karşılandığı fuar, ülkemizin jeopolitik konumu sayesinde her iki ülke ekonomisi için de büyük önem arz ediyor.