Daikin Türkiye, 2020 hedefleriyle çıtasını yükseltiyor

Daikin için Türkiye’nin önemli bir üretim merkezi olduğunu ve Fusion20 programı kapsamında Türkiye’de 50 milyon dolarlık yatırım yapmayı planladıklarını söyleyen Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder, “Beş yıllık hedeflerle hareket eden bir şirketiz. İçinde bulunduğumuz dönemde Daikin tüm dünyada Fusion20 adlı bir program yürütüyor. Daikin Türkiye olarak biz de bu süreçte çift haneli büyümemizi sürdürerek, 2020 yılında ciromuzu 1.6 milyon TL’ye, istihdamımızı ise bin 500 kişiye ulaştırmayı hedefliyoruz. Türkiye, Daikin için önemli bir üretim merkezi. 2012 yılından bu yana 100 milyon TL’lik yatırım yapmıştık. Fusion20 doğrultusunda Türkiye’de 50 milyon dolarlık yatırım yapmayı planlıyoruz. Ayrıca, 2018-2019 yıllarında VRV dediğimiz merkezi sistemler ürünlerinin Türkiye’de üretilmesi için yoğun çaba gösteriyoruz. Yaratıcı, yenilikçi ve insan hayatına konfor katacak ürünlerin üretilmesi için ülkemizdeki yatırımlarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Önder, 2018 yılında ise sektör ortalamasının üzerinde büyüme öngördüklerini kaydetti. Daikin Türkiye olarak, Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu arasına girdiklerini ve en hızlı büyüyen şirketlerinden biri olduklarını vurgulayan Önder, “Türkiye İhracatçılar Merkezi (TİM) tarafından açıklanan ihracatçı araştırmasına göre, Daikin Türkiye’nin en büyük bin ihracatçı sıralamasındaki yerini 526’ncı sıradan 171’inci sıraya taşıdık. Bu performans ile Türkiye’nin ihracat devleri sıralamasında 355 basamak birden yükselerek, ihracatını en çok artıran üç şirketten biri olduk. Bugün Avrupa ülkelerinden Çin’e kadar ihracat yapıyoruz. İhracatımız 100 milyon doları aştı. 2020 yılında ihracatımızı 200 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Buradaki itici güçlerimizden biri de Daikin Kombi olacak” şeklinde konuştu.

“Daikin Kombi üretim hedefimiz, 100 bin adet”

Daikin markalı ilk yoğuşmalı kombiyi yakın bir zamanda tanıttıklarını anımsatan Önder, şunları kaydetti: “Sakarya’daki üretim merkezimizde Daikin iştiraki olan Airfel ve Daylux markalarımızın kombi ve kazan serilerinin yanı sıra, Daikin Avrupa Tasarım Merkezi EDC ve Türkiye’deki Ar-Ge mühendislerinin üç yıllık çalışması sonucunda tüketicilerle buluşturduğumuz Daikin Premix Tam Yoğuşmalı Kombi’yi üretmekteyiz. Daikin Premix Tam Yoğuşmalı Kombi, Daikin markası altında piyasaya sürdüğümüz ilk kombimiz. Daikin Kombi, 40 santimetre eni, 59 santimetre boyu, 25,5 santimetre derinliği ve 27 kilogram ağırlığı ile segmentinin en küçük hacimli yoğuşmalı kombisi olma özelliğini taşıyor. Daikin Kombi’nin bu kadar küçük olmasını sağlayan ise sektörde yine bir ilk olan özel tasarım eşanjörü. Patenti Daikin’e ait olan bu özel eşanjör sayesinde hem kombide çok uzun bir ömür, hem de çok yüksek bir ısı transferi elde etmek mümkün oluyor. Avrupa ErP mevzuatlarına hazır olan Daikin Kombi, standart kombilere göre daha az elektrik tüketiyor. Üstün yoğuşma teknolojisi sayesinde yakıtı verimli kullanan Daikin Kombi, doğanın korunmasına da katkıda bulunuyor. Üretim merkezimizin yıllık kombi üretim kapasitesi 300 bin adet. Daikin Premix Tam Yoğuşmalı Kombi için üretim hedefimizi ise 100 bin adet olarak belirledik. Daikin Kombi ile ‘Isıtmayı yeniden tasarladık’ diyerek ısıtma alanındaki iddiamızı ortaya koyduk. Bu iddiamızı güçlendirecek bir bayi ve dağıtım kanalı yapılandırması da başlattık. Bölgesel dağıtım kanallarımızı genişletmek için de önemli anlaşmalar yapıyoruz.”

Daikin Kombi’nin Türkiye’nin yanı sıra Almanya, İtalya ve İngiltere pazarlarında da tüketicilerle buluştuğunu ileten Önder, “Kombimizin 2018 yılı içerisinde diğer Avrupa ülkelerinde de satışa sunulması söz konusu. Daikin Türkiye’nin know-how’ı sayesinde elde ettiğimiz bu başarıyla gurur duyuyoruz. Daikin Türkiye, sadece ülkemizin değil, aynı zamanda Doğu Avrupa, Türk Cumhuriyetleri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın Ar-Ge, üretim ve lojistik üssüdür” dedi.

“Hibrit sistemler odağımızda”

Enerji verimliliği yüksek, daha az elektrik tüketen ve daha az çevresel atık üreten yeni nesil cihaz sayısında artış görüldüğünü, Daikin’in çevresel sürdürülebilirliği desteklediğini vurgulayan Önder, “Sera gazı emisyonlarının azaltılmasından çevresel farkındalık eğitimlerine, enerji tasarrufundan su tüketimine, atık yönetiminden tedarik ve lojistik yönetimine kadar her aşamada çevresel sürdürülebilirlik ilkelerini benimseyen çalışmalar yürütüyoruz” dedi. Düşük küresel ısınma potansiyeline sahip soğutucu akışkan R32 gazı ile iklimlendirme sektörünün yeniden şekillendiğine dikkat çeken Önder, “Daikin olarak biz Avrupa ve Türkiye’nin ilk R32 soğutucu akışkanını içeren cihazlarını piyasa sunduk. Bununla yetinmeyerek, çevre dostu R32 gazının yaygınlaşması için 93 adet patentimizi ücretsiz olarak diğer üreticilerle de paylaştık. Ayrıca, gelecekte vazgeçilmez hale gelecek olan çevre dostu hibrit sistemler, Daikin olarak bizim de odağımızda. Bu amaçla geliştirdiğimiz Altherma Hibrit Isı Pompası, düşük enerji kullanımı ve çevre dostu teknolojisi ile geleceğin ihtiyaçlarına bugünden cevap veren bir ürün” ifadelerinde bulundu.