DemirDöküm, 40 milyon TL yatırımla büyüme ivmesini artırıyor

Geniş ürün gamı ve yüksek üretim kapasitesi ile Bozüyük Tesisleri’ndeki kombi ve şofben fabrikalarında yıllık 600 bin kombi ve 300 bin şofben kapasitesi ile üretime devam ettiklerini ileten DemirDöküm Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Ertuna, 267 bin metrekare açık, 65 bin metrekare kapalı alana yayılan fabrikada ileri teknolojiye sahip kombi, radyatör, klima, su ısıtıcıları, merkezi sistem, güneş enerji sistemi ve VRF sistemlerine kadar ürettikleri ürünleri 50 ülkeye ihraç ettiklerini kaydetti.

Yurt içinde de geniş bayi ve servis organizasyonu ile 81 ildeki 227 yetkili satıcı ile son kullanıcıya ulaştıklarını belirten Ertuna, düzenli olarak her yıl bu alanda yatırım ve iyileştirmeye gittiklerini söyledi. Yenilikçi yaklaşımları ve Ar-Ge çalışmalarına yönelik yatırımlar ile sektördeki iddialarını artırdıklarını dile getiren Ertuna, “Dün olduğu gibi sektördeki konumumuzu daha ileri taşımak, yüzde 100 Türk mühendisleri tarafından üretilen ürünlerimizi dünyanın dört bir yanına ulaştırmak için yatırıma devam ediyoruz. 2018 ve 2019 yıllarında da yatırımda hız kesmeyeceğiz. DemirDöküm olarak Ar-Ge, yenilikçi ürünler, akıllı cihazlar, endüstri 4.0’ün ve dijital dönüşümün orta ve uzun vadeli gündemleri arasında bulunduğunu kaydeden Ertuna, “Herkes dijital pazarlamaya odaklanıyor ama burada önemli olan dijital pazarlamayla beraber sistemlerin ve süreçlerin dijitalleşmesi. Eğer biz operasyonlarımızı, süreçlerimizi dijitale dönüştüremezsek, oradaki verimliliği artıramazsak sosyal medyada oluşan aktiviteyi de nasıl değerlendireceğimizi bilemeyiz. Bu yüzden dijitalleşmek bizim açımızdan çok önemli” dedi.

“Odağımızda Latin Amerika pazarı var”

İhracat yapılan pazarları artırdıklarını söyleyen Ertuna, “2016 yılında 47 ülkedeki çalışmalarımızla 66,7 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. 2017’de ise ihracat yaptığımız ülke sayısı 50’ye ulaştı. Son üç yılda İtalya, Rusya ve Çin’de önemli bir büyüme yakaladık. En fazla ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkeler ise; İtalya, Çin, Rusya ve İspanya oldu. İhracattaki başarılı çıkışımızı daha da yukarılara taşımak için yeni pazar arayışlarımızı sürdürüyoruz. Panel radyatörde Şili’de pazar lideriyiz. Yunanistan’da pazar ikincisi, Çin’de ise ilk üçte yer alıyoruz. Hedefimiz radyatörden şofbene, panel radyatörden kombiye kadar ihracatta yakaladığımız başarıyı yeni pazarlarda devam ettirmek. Odağımızda Latin Amerika pazarı yer alıyor. Gerçekleştirdiğimiz ve gerçekleştireceğimiz yatırımlar, sahip olduğumuz yazılım ve donanım uygulamaları ile Türkiye’de ve dünyada değişen tüketici ihtiyaçlarını en yüksek seviyede karşılamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“Yüksek enerji verimliliği sağlayan ürünlerimizle iddialıyız”

Yüksek enerji verimliliği sağlayan ürünlerin gündemde olduğunu ve üretimlerin bu yönde ilerlediğini belirten Ertuna, “Türkiye’de son dönemde enerji verimliliği konusunda oluşan farkındalık dolayısı ile yoğuşmalı kombiler en çok tercih edilen ürünler arasında bulunuyor. Bunun dışında yenilenebilir enerjiler ve merkezi sistemler söz konusu. Biz firma olarak bu üç pazarda da yeni ve iddialı ürünlerimizle yer alıyoruz. Hermetik ürün grubumuzda Nepto, Adonis, Atron, Nitron Plus ürünlerimiz, yoğuşmalı da ise Nitron Condense ve uzun ömürlü paslanmaz çelik Premix eşanjör sayesinde yüksek yakıt tasarrufu ve verim sağlayan Nitromix ile dünya genelinde 50 ülkede ısı konforu sağlıyoruz. Yoğuşmalı kombiler ilk akla gelen ürünler arasında yer alıyor. Nitromix kombimiz hem yüksek enerji verimliliğiyle hem kullanıcı dostu olmasıyla, hem de tüketiciye çok avantajlı gaz tasarrufu sağlamasıyla ön plana çıkıyor. Nitromix ayrıca Premix teknolojisi ile de ön plana çıkıyor. Nitromix ile birlikte kullanılan akıllı oda termostatı Migo ise kombi kontrolü ile enerji tasarrufunda yeni bir dönem başlatıyor. Migo, kullanıcısına yüzde 35’e varan ilave enerji tasarrufu sağlıyor. Nitron Condense, kompakt boyutları ile birlikte, üzerinde barındırdığı yenilikçi teknolojiler sayesinde ısınma ve sıcak su ihtiyacında maksimum verim sağlıyor. Yüzde 103 norm enerji verimliliği sağlayan Nitron Condense yoğuşmalı kombi, istenildiğinde güneş enerji sistemiyle birlikte de kullanılabiliyor. Gelen talep üzerine inverter ve salon tipi klimalardan sonra VRF ürün gamımızı tüketicilerimizin beğenisine sunduk. Heat Pump, Mini, Kompakt, Heat Recovery sistemlerinden oluşan DemirDöküm DVS5’in 18 farklı tipte dış ünite, 67 farklı tipte iç ünite seçeneği bulunuyor” açıklamalarında bulundu.

“Güneş enerjisi yeteri kadar kullanılmıyor”

Türkiye’de güneş enerjisinin fazla kullanılamadığına değinen Ertuna, şunları aktardı: “Türkiye’nin büyük bir avantajı olduğunu söylemek mümkün. Güneş enerjisi kullanımı, Türkiye’nin en önemli ve gelişime açık konuları arasında yer alıyor. Bu noktada güneşten faydalanma oranımızı artırarak yenilenebilir enerji kullanımını da destekleyebiliriz. Tabi bunu yaparken de uluslararası standartlara uygun ürünler ve malzemeler kullanmamız gerekiyor.

DemirDöküm’de solarkit adını verdiğimiz yardımcı bir aksesuarımız var. Bu aksesuar sayesinde tüketici kombi, şofben ya da termosifondan bağımsız olarak evine kurmuş olduğu güneş enerji sistemiyle gazlı ya da elektrikli ısıtma sistemini hibrit çalıştırabiliyor. Yeterli güneş enerjisi olmadığında kombi, şofben ya da termosifon devreye girip eksik olan ısıyı tamamlıyor. Bu da ciddi bir enerji tasarrufu sağlıyor.”