Doka Kalıp İskele, 200’ün üzerinde projeye imza atacak

Bağlı olduğu ülkelerde ve Türkiye’de her türlü bina, tünel, baraj, köprü, sanat yapıları ve alt yapıları gibi inşaat işlerinde kullanılan endüstriyel kalıp sistemlerinin satış, kiralama operasyonlarının sağlanabilmesi için gerekli mühendislik ve uygulama hizmetleri veren Doka Kalıp İskele, bu yıl 200’ün üzerinde proje gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Bütün sinyallerin bu yılın geçen yıldan daha iyi olacağını gösterdiğini belirten Doka Kalıp Genel Müdürü Ender Özatay, “Kamu projelerinde pazar payımız şu anda yüzde 50’ye yakın. 3’üncü Havalimanı, Eyiste Viyadüğü, Çanakkale Köprüsü, Kömürhan Köprüsü, entegre sağlık kampüsleri gibi büyük projelerde yer alıyoruz. Geçen yıl yüzde 50’nin üzerinde büyüdük. 2018 yılı için kendimize herhangi bir ciro hedefi koymadık ve bütçemiz 2017 yılının altında. Bu yıl güçlü bir çift haneli büyüme gerçekleştireceğimizi düşünüyoruz. Verimliliğimizi artırmaya odaklanmış durumdayız” şeklinde konuştu.

Bu yıl 150’nci yılını kutlayan firmanın dünyanın hemen hemen her ülkesinde faaliyet gösterdiğini belirten Özatay, 6 bin çalışan ile hizmet verdiklerini dile getirdi. Doka Kalıp’ın 150’nci yılını müşteri ve çalışanlarına adayarak ‘verimlilik yılı’ ilan ettiklerini belirten Özatay, “Buna yönelik olarak gerçekleştirdiğimiz birçok aktivitemiz var. 6’ncı Uluslararası İskele Kalıp ve Hareketli Platform Teknolojileri İhtisas Fuarı’na katılım gösterdik. Fuara bin 460 müşterimizi davet ettik ve çoğunluğu da katılım gösterdi. Fuardan en büyük beklentimiz dört günlük süre içerisinde binin üzerinde iş görüşmesi gerçekleştirmek ve 150’nci yılımızda müşterilerimize teşekkürlerimizi sunmaktı. Ekim ayında düzenlenecek başka bir fuarda yine müşterilerimiz ile bir araya geleceğiz. Sonra da müşterilerimiz ile birlikte Bauma 2019 Fuarı’na gideceğiz. Haziran ve temmuz aylarında da müşteri ziyaretlerimiz devam edecek” dedi.

İskele Kalıp ve Hareketli Platform Fuarı’nda köprülerde kullanılacak ‘Hareketli Köprü Konsol Kalıbı CFT’nin’ tanıtımını yaptıklarını dile getiren Özatay, Türkiye’de üretmeye başladıkları sistem ile çok geniş açıklıktaki köprülere daha az ayak yapıp, çevreye daha az zarar vererek, hızlı ve güvenli imalat yapılabildiğini söyledi. Sistemin Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından da onaylandığını ileten Özatay, “Sistemimizi dünyanın en yüksek ikinci viyadüğü Konya Eyiste’de kullanmak üzere sözleşmemizi imzaladık. Bu yöntem ile yapılacak çok sayıda köprü var ve biz bu konuda önemli bir yere sahibiz. Böyle büyük projeler ancak bizim geliştirdiğimiz yeni metot ile yapılabiliyor. Kalıp sisteminin işleyişinden kısaca bahsedecek olursak; hem geniş açıklıklı hem de alttan desteklenemeyecek kadar ya yüksek ya da fiziksel koşullar nedeniyle yerinde döküm yapılamayan derin vadi, su yatağı, nehir vb. geçitlerde kullanılan alternatifi olmayan bir sistem. Ancak yapılacak köprünün de bu kalıp sitemine göre tasarlanmış olması gerekir” dedi.

Fuarda müşterilerine 3 boyutlu bir deneyim yaşattıklarını da belirten Özatay, “Dünyada sektörde ilk defa böyle bir şey yapıldı. Müşterilerimiz VR gözlüklerle Avusturya’da bulunan Doka Kalıp üretim fabrikasını 360 derece ve 3 boyutlu görmesine imkan tanıyan sistemle gezebildi. Aynı zamanda ‘Artırılmış Gerçeklik’ köşesi ile sistemlerimizi ve projeleri, akıllı telefonlara indirerek Doka AR uygulaması sayesinde çok daha somut bir şekilde sunabildik. Yapmakta olduğumuz İstanbul Esenyurt’taki AVM ve rezidans bulunan Kozapark projesinin içinde yer alan Swissotel’i Doka AR uygulaması ile ziyaretçilerimize şantiyede kullanılan kalıp sistemlerini çizim üzerinden 3D görüntüsü ile görme imkanı sağladık. Bu iki teknolojik gelişmeyi fuara adapte ederek kalıp iskele firması olarak büyük bir ilgi topladık” şeklinde konuştu.

“Swissotel, Türkiye’nin en yüksek binalarından biri olacak”

Geçen yıl toplamda 300’ün üzerinde proje yaptıklarına dikkat çeken Özatay, Kozapark projesinin içinde yer alan Swissotel’in önemli projelerinden biri olduğuna dikkat çekti. Özatay, “Projede kullandıkları otomatik tırmanır kalıp sistemi ile bir haftadan kısa bir sürede katların çıkılabildiği bilgisini verdi. Son zamanlarda yaptıkları en büyük projenin Kuzey Marmara Otoyolu olduğu belirten Özatay, “Kuzey Marmara Otoyolu’nda yaklaşık iki tanesi itme sürme köprü sistemi olmak üzere çok sayıda viyadük ve sanat yapısı inşaatları yapıyoruz. Yapımına başlanan Çanakkale Köprüsü’nde Doka Kalıp ürünleri kullanılıyor. Kamu ve özel sektör ortaklığı ile yapılan şehir hastanelerine hizmet veriyoruz. Yapımına bu yıl başlanan ve aynı zamanda dünyanın en büyük hastanesi olacak İkitelli Şehir Hastanesi’nde yüzde 100 Doka ürünleri kullanılıyor. Yapımı devam etmekte olan 3’üncü Havalimanı’nda ise yüzde 60-65 oranında ürünlerimiz kullanılıyor” şeklinde konuştu.

2016 yılında Hollandalı Concremote firmasını satın aldıklarını ifade eden Özatay, “Firma ile Doka Concremote şöyle bir yöntem geliştirdik. Kalıbın içine koyduğumuz betonun içerisine sensör yerleştiriyoruz. Sensör sürekli olarak ölçüm yapıyor ve şebeke üzerinden cep telefonuna sinyal gönderiyor. Beton istenilen mukavemet değerine ulaştığında kalıbı sökebileceğimizi gösteren bir mesaj geliyor. TSE’nin onayladığı bu yöntemi Çanakkale Köprüsü’nde de kullanacağız” dedi.

3D yazıcı üreten Contour Crafting firmasının yüzde 30’unu satın aldıklarını da ifade eden Özatay, firmanın ürettiği 3 boyutlu yazıcılar sayesinde insan gücüne gerek kalmadan 80 ila 100 metrekare arasında 20 saatte bir ev inşa edilebileceğini söyledi. Projenin Afrika, Hindistan, Çin ve Güney Amerika ülkeleri gibi nüfus artışının hızlı olduğu coğrafyalarda konut ihtiyacını karşılama amacıyla doğduğunu dile getiren Özatay, Türkiye’de ilk prototipin ne zaman oluşturulacağının henüz netleşmediğini belirtti.

Türkiye pazarına odaklandıklarını ve dış pazarları azaltacaklarını söyleyen Özatay, “Çünkü sorumlu olduğumuz pazarlarda ihracatın gelişmediğini gördük. Hareketli olduğu düşünülen pazarlarda kar marjları çok düşük ve yatırımlardan geri dönüş olmuyor. Bu sebeple enerjimizi boşa harcamama kararı aldık” dedi. İstihdam artırmaya odaklandıklarını ifade eden Özatay, “Geçen yıl 35 kişiyi işe aldık. Bu yılın ilk iki ayında da 10 kişi oldu” dedi.