DÜNYANIN 6. EKONOMİSİ OLAN EYALET YATIRIMCILARI BEKLİYOR

Almila Gözen Uluslararası Emlak Uzmanı

Türk inşaat firmaları sınırlarını genişletip dünyanın değişik bölgelerinde kendi markalarıyla projeler üretmeye yöneliyor. Yurtdışı yatırımlarında büyüme hamlesinin beklendiği sektörün gözde ülkeleri arasında ABD ilk sıralarda yer alıyor. Sotheby’s International Realty’nin uluslararası emlak uzmanlarından biri olarak Kaliforniya ve İstanbul ofislerinde çalışmalarını yürüten Almila Gözen, Kaliforniya emlak piyasasının Türk inşaat firmaları için önemli fırsatlar barındırdığını belirtiyor. Almila Gözen’e göre; büyüyen ekonomisi ve istikrarlı yapısı ile en doğru adreslerden olan eyalete yatırım yapan inşaat firmaları bir yandan uluslararası platformlarda itibarlarını artırırken diğer yandan Türkiye’ye ciddi oranda döviz girişi sağlayarak ülke ekonomisine katkı sunuyor.

Türkiye ve yurtdışında başarılı projeler hayata geçiren Türk inşaat firmalarının yeni rotasının Kaliforniya olduğunu söyleyen Uluslararası Emlak Uzmanı Almila Gözen şunları söyledi: “Dünyanın en büyük altıncı ekonomisi konumundaki Kaliforniya hem güçlü ekonomisi hem de istikrarlı yapısı ile inşaat firmalarının gözde yatırım bölgelerinden biri. Çin, Kanada, Rusya, İngiltere, Türkiye gibi pek çok ülke yatırımcısından yoğun talep görüyor. Emlak piyasasının da son derece hareketli olduğu eyalet ismini uluslararası piyasada duyurmak isteyen firmalar açısından önemli bir noktada bulunuyor. Bu bölgede hayata geçirilen projeler bir yandan inşaat firmalarının prestijini artırırken Türkiye’ye de ciddi oranda döviz girişi sağlayarak ekonomiyi canlandırıyor. Üstelik Kaliforniya sadece büyük inşaat firmaları için değil küçük çaplı proje geliştiren müteahhitler için de fırsatlar barındırıyor. Eyaletin kozmopolit yapısı tüm konut türlerine ilgiyi canlı tutuyor. Örneğin dünyaca ünlü UCLA (Kaliforniya Üniversitesi) ya da USC (Güney Kaliforniya Üniversitesi) gibi üniversitelerde okumak isteyen öğrenciler tek odalı veya stüdyo tipi apartman dairelerini tercih ederken, alım gücü yüksek yatırımcılar Los Angeles veya San Francisco’nun lüks bölgelerindeki müstakil evleri tercih ediyor. Yatırırım amaçlı gayrimenkul alıcıları ise çok üniteli ve ticari yapılara yöneliyor.”

Türkiye genelinde konut fiyat artışlarının yavaşlama eğilimine girdiğini belirten Almila Gözen, “Son dönemde Türkiye emlak piyasasında yakından izlenmesi gereken önemli bir gelişme konut fiyatlarındaki düşüş. Geçtiğimiz hafta Merkez Bankası’nın açıkladığı konut fiyat endekslerine göre; Mayıs 2015’teki rekor artıştan sonra konut fiyatlarının düşme eğilimine girdiği ve Temmuz 2016’dan itibaren ivmenin aşağı yönlü devam ettiği görülüyor. Konut satışlarında Türkiye’nin yaklaşık 6’da birini oluşturan İstanbul’da yeni konutlarda reel düşüşün yüzde 3,3 yeni olmayan konutlarda ise yüzde 4,9 olduğu dikkat çekiyor. Bu durum yeni yatırım düşünen inşaat firmaları için alarm veriyor” dedi.

Kaliforniya da emlak fiyatları bir yılda yüzde 7,2 arttı

Konut fiyatlarındaki düşüşün inşaat firmalarını yurtdışı yatırımlarında daha avantajlı konuma getirdiğini vurgulayan Almila Gözen “Yatırım kararlarında belirleyici bir faktör olan istikrarlı yapısı ile Kaliforniya yeni bir fırsat yaratıyor. Emlak fiyatlarının düzenli olarak yükseldiği eyalet inşaat firmaları için önemli fırsatlar barındırıyor. Kaliforniya Emlakçılar Birliği’nin Eylül 2017 verilerine göre Kaliforniya’daki müstakil evlerin ortalama fiyatı 553 bin dolar. Şu anki konut fiyatlarını Eylül 2016’daki fiyatlarla karşılaştırdığımızda yıllık yüzde 7,2 değerinde bir artış olduğu ortaya çıkıyor. Rakamlar bölgedeki emlak fiyatlarının 2009 krizinden sonra düzenli olarak arttığını gösteriyor. Ayrıca çok katlı ve sıkışık yapılanma modeli yerine yatay yapılanma modeli uygulanan Kaliforniya eyaleti genelinde inşaat yönetmelikleri ve şehir planlamasının net bir şekilde belirlenmiş olması inşaat yapmayı son derece kolaylaştırıyor” diye konuştu.

Türk inşaat firmaları için Kaliforniya’da danışmanlık hizmeti veriyor

Yurtdışına açılmak isteyen yatırımcıların yatırım yapacakları pazarları iyi analiz etmeleri gerektiğini belirten Almila Gözen, “Kaliforniya’da proje geliştirmek isteyen Türk inşaat şirketlerine ihtiyaç duydukları her konuda danışmanlık yapıyoruz. Arsa alımından Kaliforniya eyaletine ait yönetmeliklere, alınması gereken izinlere kadar geniş bir yelpazede hizmet sunuyoruz. Proje yapılmak istenen bölgenin demografik analizini yapıyor aynı zamanda hangi konut tipinin ve hangi mimari tarzın daha çok talep gördüğü bilgilerini raporluyoruz. Örneğin bazı bölgelerde müstakil ev tipi yapı tercih edilirken bazı bölgede çok üniteli yapılar tercih ediliyor. Bölgenin özelliğine göre proje geliştiren inşaat firmaları lokal alıcıya cazip proje geliştirmek konusunda hiç zorlanmıyor ve projelerini kolayca satabiliyor. Proje aşamasında verdiğimiz danışmanlık hizmetine ek olarak firmalarımızın geliştirdikleri projelerin projeden ya da inşaat tamamlandıktan sonra satılması ya da kiralanması süreçlerinde de yardımcı oluyoruz.” dedi.