E.C.A SEREL İLE YILLARCA BERABER OLMAK GARANTİ

ELMOR A.Ş. GENEL MÜDÜRÜ ENVER ÖZ İLE YAPTIĞIMIZ RÖPORTAJ

Firmanızın faaliyetlerini kısaca anlatır mısınız?

ELMOR’un ürün grupları, E.C.A. markalı su armatürleri ve banyo aksesuarları, E.C.A. markalı teknik ürünler (valfler), SEREL markalı Seramik Sağlık Gereçleri ve SEREL gömme rezervuarlar ile SEREL markalı aksesuarlardan oluşmaktadır.

ELGİNKAN TOPLULUĞU’na bağlı bir kuruluş olan ELMOR’un satışını gerçekleştirdiği E.C.A. su armatürleri ve E.C.A. teknik armatürler bulundukları sektörde pazar lideri konumundadır.

Gelecek dönemde hangi tür ürünler ön plana çıkacak? Sektöre sunacağınız yeni ürünler-sistemler var mı?

Tüketicilerimizin hayatını kolaylaştırmak amacıyla AR-GE ve ÜR-GE çalışmalarımızı şekillendiriyoruz. 2018’de özellikle teknolojik açıdan zengin ürünler ön plana çıkarken,  kolay temizlenebilir ve hijyenik ürünler de gün geçtikçe önem kazanacağa benziyor.  2018 yılında banyo gereçlerinde tasarım, teknoloji ve kalitenin bir arada sunulduğu ürünlerin önemine dikkat çekmeyi hedefliyoruz.

Armatür pazarında trendlerin belirleyicisi olarak da bilinen E.C.A. armatürde yine yeni bir uygulamanın sahibi olarak “Hygiene Plus” özellikli armatürleri piyasaya kazandırıyor.  2018 yılındaki en büyük hedefimiz ise “Hygiene Plus” özellikli armatürleri yaygınlaştırmak ve talep yaratmak olacak. Çünkü hijyen kavramının başta anneler olmak üzere tüm bireyler için ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz. E.C.A.’nın en yeni ürünlerinden biri olan Touch/Dokunma kontrollü lavabo ve eviye bataryaları da ürün gamındaki yerini aldı. Bataryanın herhangi bir noktasına dokunarak açıp kapayabilme ya da kendi kendinden kapanabilme ayrıcalığı, Türkiye’de ilk kez E.C.A. kalite ve güvencesiyle tüketiciye sunuluyor.

Hygiene Plus teknolojisi kendi kendini temizleme özelliğiyle hem temizlik kimyasalı tüketimini hem de temizliğe ayrılan zaman ve enerjiyi minimuma indiriyor. Ürünler bir arada kullanıldığında evin su tüketimini de yüzde 40’a varan oranda düşürüyor. SEREL’in klozetlere yönelik geliştirdiği EasyWash yıkama sistemi, ürünün iç yüzeyini su sıçratmadan yıkama özelliği ile öne çıkıyor ve klozet yüzeyinde 360 derece %100 temizlik sağlıyor. SEREL Easywash lavabolarda ise kendi kendine devreye giren yıkama sistemi sayesinde temizlik sağlayan yeni teknolojisi, fonksiyonellik ve hijyen konularına farklı bir boyut getiriyor.

2018 yılının en önemli gündem maddelerinden biri de E.C.A. markalı armatür ürünlerinde devreye aldığımız 20 yıl garanti konusu. Armatür pazarında kalite denildiğinde akla gelen ilk marka olma özelliğini taşıyan E.C.A., E.C.A. markalı krom kaplı tek kumandalı – çift kumandalı batarya ve musluk grubu ürünlerinde Türkiye’de 20 yıl garanti veren ilk ve tek marka olmanın gururunu taşıyor.

Mutfak ve banyolar fonksiyonunun yanı sıra tasarımıyla da öne çıkarak artık yaşam alanlarına dönüştü. Sektörünüzün buna katkısı nedir? Değişen trendler hakkında bilgi verir misiniz?

E.C.A. ve SEREL Türkiye’nin üretim yaptıkları ürün gruplarıyla ilgili estetik ve tasarımdan ödün vermeden ürün geliştiren birkaç yerli markasından birisidir.

Teknoloji konusunda olduğu kadar tasarımda da iddialı olan E.C.A. 2017 yılında, Icon ve Purity serilerimize aldığı ödüllerle de adından bolca söz ettirdi. Uluslar arası tasarım yarışmalarının en prestijlilerinden A Design Award, Iconic Awards, German Design ve Good Design Award tasarım yarışmalarından ödülle dönen E.C.A.; tüketicilerine tasarım, kalite ve fonksiyonelliğin bir arada olabileceğini de bir kez daha gösterdi. A Design Awards’ta Icon serisi lavabo, banyo, eviye armatürleri Gold seviyesinde; Purity serisi, lavabo, banyo, eviye armatürleri Silver seviyesinde ödüle layık görülürken; Iconic Award tasarım yarışması ürün kategorisinde Purity Lavabo Bataryası ve Icon Banyo bataryası ödülü sahibi oldu. Avrupa’nın en prestijli tasarım yarışmalarından biri olarak görülen German Design Awards’a ise özel olarak davet edildik. German Design Awards’ta Purity lavabo bataryası ve Icon banyo bataryasıyla “Special Mention” ödülü alınırken; Icon lavabo bataryasıyla da “Winner” ödülüne layık görüldük. Son olarak Dünya’nın en eski tasarım yarışmalarından olan bir olan Good Design Award tasarım yarışmasında E.C.A. Icon Serisinde Lavabo ve Banyo bataryalarıyla; E.C.A. Purity serisinde ise lavabo bataryasıyla ödül aldık.

Vitrifiye ürün grubuyla SEREL markası ise bazı beyaz eşya markalarından sonra en fazla tasarım ödülüne layık görülen ikinci markadır. IF Design, Interior Innovation, PLUS X Design, Reddot Design, Design Turkey, A Design, Good Design  gibi bir çok yarışmada ödüle layık görülmüştür.

UNICERA Fuarı hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyiz?

Türk seramik sağlık sektörü her geçen yıl inovasyon ve tasarım anlamında dünya klasmanında önemli başarılara imza atıyor. Bu başarıların yerel ve global tüketiciyle buluşması için UNICERA tarzı fuarlara çok önem veriyoruz.

Bu yıl fuardan beklentimiz fuarın daha çok yabancı ziyaretçi ile uluslararası bir fuar tarzında geçmesidir. Geçmiş yıllarla kıyasladığımızda  UNICERA Fuarı son yıllarda uluslararası katılımcının daha çok ilgi gösterdiği bir fuar olmaktadır. Daha önce yerli katılımcı yoğunlukta geçen fuar zamanlarında artık uluslararası anlaşmalara da adım atabildiğimiz bir organizasyon haline geldi. Temennimiz bu yıl da katılımcı profilinin uluslararası anlamda da yoğunluk kazanmasıdır. İhracata yapacağımız katkılar anlamında fuarı bu yönüyle de çok önemsiyoruz.

Fuara katılıyorsanız hangi stantta yer alacaksınız ve hangi ürünlerinizi sergileyeceksiniz? 

2018 yılının ve fuarın en önemli gündemi E.C.A. markalı armatür ürünlerinde devreye aldığımız 20 yıl garanti konusu. Armatür pazarında kalite denildiğinde akla gelen ilk marka olma özelliğini taşıyan E.C.A., E.C.A. markalı krom kaplı tek kumandalı – çift kumandalı batarya ve musluk gurubu ürünlerinde Dünya’da 20 yıl garanti veren ilk ve tek marka.

Sağlık ve hijyen konularında farkındalık yaratan ürünlerle pazardaki talebi farklı yönde etkilemeye devam edeceğiz. SEREL seramik sağlık gereçlerinin tümünde 2015 yılından bu yana uygulanan Hygiene Plus teknolojisini Türkiye’de bir ilk olarak şimdi de armatürlere taşıyoruz. Islak zeminlerde büyük öneme sahip olan hijyen konusu, armatürler için de sorun olmaktan çıkıyor.

SEREL vitrifiyelerimize getirdiğimiz yepyeni bir yıkama sistemi “Easywash”. SEREL yıkama suyuna yön vererek klozetlerdeki su sıçratma problemine çözüm getirirken, E.C.A. ile ortak geliştirdiği lavabo yıkama sistemi ile de Türkiye’de ilk kez kendi kendini temizleyen lavabo konsepti geliştirdi.

E.C.A. tarafından üretilen dokunma kontrollü evye ve lavabo bataryalarımız ise armatür teknolojilerine yeni bir bakış açısı kazandırıyor. E.C.A. Touch armatür ile açma ve kapamasının kumanda koluyla sınırlı olduğu devri bitiriyor, artık dokun açılsın dokun kapansın dönemi başlıyor.

Türkiye’de ilk kez E.C.A. tarafından üretilen haşlanma emniyetli banyo ve lavabo bataryalarımızı UNICERA fuarında tüketicilerimizle buluşturuyoruz. Yeni geliştirilen teknoloji ile su sıcaklığı 45 Co ’nin üzerine çıktığında armatürlerdeki su akışı kesiliyor.Böylece E.C.A. THERMO SAFE serisi ile ev ve toplu yaşam alanlarında yaşanabilecek haşlanma problemini çözüyoruz.

E.C.A.’nın 2017 yılında lanse ettiği yangın ve ısıtma sistemleri de fuarda dikkat çekmek istediğimiz bir diğer gündemimiz. Kısacası banyo ve mutfakların yaşam alanları haline geldiği günümüzde gelişmeleri takip ederken içinizi ve cebinizi rahatlan çözümlerimiz için herkesi 27 Şubat – 3 Mart tarihlerinde CNR EXPO Yeşilköy’de 4. Salon B02 No’lu E.C.A. SEREL standına bekliyoruz.