Efe Bezci: İnşaatın devleri turizmin öncüsü olmalı

Sahillerinden, kültürüne; kaplıcalarından, doğasına kadar turizm için gerekli bütün değerlere sahip Türkiye’de turizmin hak ettiği yere gelmesi için geniş çaplı “inovatif harekete” ihtiyaç duyuluyor. BESA Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci, çok sayıda çevre tarafından dile getirilen bu harekette itici gücün turizm sektöründe rol alacak büyük inşaat aktörleri olacağını dile getirdi.

Efe Bezci, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin (AKTOB) raporuna göre otellerin; kıyı bölgelerinde 10-12, şehirde 15-20, Türkiye ortalaması olarak bakıldığında 12 yılda bir yenilenmesi gerektiğini anımsattı. Buna karşın ülke turizminin lokomotifi konumundaki otellerin yaş aralığının 30-35 ortalamasında olduğunu, çoğu otelin kendini “gerçek anlamda” yenileyemeden hizmet vermeye çalıştığını ifade eden Bezci, şunları söyledi:

“Yapı yaşlılığının yanında çarpık kentleşme, modern mimariden ve donanımdan uzak projeler de durumun cabası. Sadece modern binalar dikmek de yetmiyor. Kültürel dokuya uygun yapılar üretmeli ve hizmet kalitemizi buna paralel Anadolu sıcaklığında artırmalıyız. Tüm bunlar için geniş katılımlı bir inovatif harekete ihtiyacımız var. Çünkü turizm ülkemiz için en önemli kaynaklardan biri ve biz sadece ‘değerlerimiz var nasılsa turist gelir’ anlayışı ile hareket etmememiz gerektiğini özellikle son 3-4 yılda çok daha iyi anladık. 2014 yılından itibaren gözlenen turist sayısındaki ciddi azalma, yerini 2017’nin Ocak-Haziran aralığında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,5 oranında artışa bıraktı. Son yıl yaşanan olumlu süreci devam ettirmek, geçmişin kötü izlerini silmek için topyekün harekete ihtiyaç var. Bu hareketi gerçekleştirebilecek en kuvvetli sektör yine inşaat. Özellikle inşaat sektörünün büyük temsilcilerinin turizm sektöründe atacağı her adım ülkemizin geleceği açısından çok önemli. Bu güç,  konut ofis üretiminde sürekli en iyiye ulaşma hedefini kısmen bile turizm sektörüne adapte etse kısa sürede çok iyi mesafe alacağımıza inanıyorum.”