Elektrikli el aletleri pazarının ivmesi hızlı yükseliyor

 

Dünyada ve Türkiye’de elektrikli el aletleri pazarına doğru hızlı bir geçiş gerçekleşiyor. Bir kabloya bağlı olmadan, kablolu el aletinin konforuyla ve güvenliğiyle iş yapma isteğine üreticiler de kayıtsız kalamıyor ve ürün gelişimlerini bu yönde yeniliyor. Sektör her yıl büyüyor ve taleplerin hızlı karşılanması gerekiyor. Özellikle gelişen ve gelişmekte olan ülkelerdeki değişimin karşılanması ve büyümesi bir arada ele alındığında sektörde yüksek bir iş potansiyeli ortaya çıkıyor. Elektrikli el aletleri sektörü inşaat ve imalat sektörleri ile doğrudan bağlantılı bir konumda bulunuyor. Dolayısıyla bu sektörler büyümeye ve gelişmeye devam ettikçe elektrikli el aletleri sektörü de hızla gelişim göstermeye devam ediyor. Son dönemde ise dijital ve bağlanabilir teknolojiler konularına öncelik ve önem veriliyor.

Sektör temsilcileri, pazarda gelişmiş ülkelerde orta seviyede bir büyüme beklentisi varken, bu ülkelerde kullanıcıların daha bilinçli, üst düzey ürünler, teknoloji, yenilik, iş güvenliği, verimlilik gibi konulara önem verdiklerine dikkat çekiyorlar. Gelişmekte olan ülkelerde ise daha fiyat odaklı, daha çok orta segmentin ön plana çıkartıldığı gelişimin gözlemlendiği belirtiliyor. Önümüzdeki yıllarda nüfusun artması ve refah seviyesinin yükselmesiyle bu bölgelerde ciddi bir büyüme bekleniyor. Örneğin; Afrika’da hala birçok insanın makinelerle yapılması gereken işleri geleneksel aletlerle ve elle yaptığı, dolayısıyla ciddi bir pazar potansiyeli olduğu vurgulanıyor.

Kablosuz ürünlere yönelim var

Türkiye’de ise elektrikli el aletleri sektörünün daha da büyüyeceği ve gelişeceği öngörülürken, kullanıcıların farkındalığının artması firmaları daha kaliteli ve inovatif ürünlere sevk ediyor. Elektrikli el aletleri pazarının büyümesinin yüzde 15 olduğu tahmin edilirken, bu büyüme trendi içinde teknolojisi ve kullanım kolaylığı ile fark yaratan, çalışan dostu ürünler öne çıkıyor. Bunlar içerisinde de özellikle kablosuz akülü ürün pazarının yakaladığı ivme dikkat çekiyor.

Kablosuz ürünlerin, elektrikli el aletleri içindeki payının beş yıl önce yüzde 1 iken, üç yıl içinde yaklaşık yüzde 10 seviyesine ulaştığı ifade ediliyor. Hem Türkiye’de hem de dünyada kablosuz akülü ürünlere doğru bir yönelim söz konusu. Kablo çekme derdine son veren bu ürünler, kablo kopması nedeniyle yaşanan maliyeti de sıfıra indiriyor. Ayrıca, pratik kullanım avantajıyla verimliliğin artmasını da sağlıyor.