Ev alırken bunlara dikkat edin

Dijital gayrimenkul ofisi Yuvako, ev alacakları karşılaşabilecekleri risklere karşı uyarıyor. Yuvako’ya göre ev alımında kişilerin karşılaşabileceği belli başlı riskler; eve değerinden fazla ödemek, net ve brüt metrekare farkları, sahte tapu ve kaparo dolandırıcılıkları olarak ön plana çıkıyor.

Resmi kurumlardan araştırma yapın
Ev alımında en büyük riski tapu oluşturuyor. Tapuda herhangi bir problem, haciz, ipotek, tedbir vs olup olmadığı evin bağlı olduğu ilçe tapu müdürlüğünden araştırılarak teyit edilebilir. Ayrıca bağlı bulunan belediyede proje incelenerek, evin mevcut halinden farklı olup olmadığı görülebilir. Bir diğer önemli olan nokta da, almak istenen taşınmazın iskan durumu hakkında her zaman bilgi sahibi olunması.

Evin değerini bağımsız kaynaklardan öğrenin
Doğru fiyatlanmış bir evi bulmanın yolu piyasa koşullarına hakim ve sizin hakkınızı savunacak bir gayrimenkul yatırım danışmanının yardımını almaktan geçiyor. Ancak bu da tek başına yeterli değil. Evin değerlemesinin de farklı ve bağımsız bir diğer uzman kişi ya da kurum tarafından yapılmış olması gerekiyor. Ayrıca emlakçıdan Sermaye Piyasası Kurulu lisanslı ve bağımsız bir değerleme uzmanının raporu da talep edilmeli.

Brüt ve net metrekare bilgilerine hakim olun
Net brüt metrekare farkları evin değerini doğrudan fiyat kadar keskin şekilde etkileyebiliyor. Beyan edilen metrekare değerlerinin brütten nete geçilirken ne kadar kayıp verildiği, ortak alanların, duvar ve kolon kalınlıklarının hesaptan nasıl düşüldüğü detaylıca öğrenilmeli. İkinci el bir daire alınıyorsa gayrimenkul danışmanından lazer ölçüm cihazları ile oda oda kat planı ve metrekare ölçüsü çıkartması istenmeli.

Yuvako Kurucu Ortağı Altay Tınar

“Tapu dolandırıcılığına karşı dikkatli olun”
Ev alım sürecinde çeşitli dolandırıcılık olaylarının çok sık görüldüğünü söyleyen Yuvako Kurucu Ortağı Altay Tınar, ilk olarak tapuyla ilgili yaşanabilecek dolandırıcılıklara dikkat çekerek, “Tapunun sahte olma riskine karşın tapu senedi üzerindeki ismin, ilçe tapu müdürlüğü kayıtları ile uyumluluğu kontrol edilmeli. Bu kontroller yapılmadan hiç bir satış işlemi ya da kapora gönderimi yapılmamalı” dedi.
Benzer kontrolün emlakçılar için de yapılması gerektiğini ifade eden Tınar, konuyla ilgili şunları söyledi: “İnternette gördüğünüz iyi fiyatlı evin tam satılma/kiralanma aşamasında olduğunu söyleyip daha evi göstermeden önden kapora isteyenlere karşı çok dikkat edin. Bir evin yetkili danışmanı olduğunu iddia eden kişilerden belge isteyin. Yuvako ev almak isteyenlere bir alıcı danışmanı atayarak evin bulunması, fiyatın doğruluğunun kontrolü, pazarlık ve sonrasında tapu devrine kadar tüm süreçlerde fiziksel olarak yanlarında yer alıyor. Konusunda uzman alıcı danışmanları ile Yuvako üzerinden ev sahibi olacaklar tüm bu riskleri bertaraf etmiş oluyor.”