Geleceğin mühendislerini yetiştiriyorlar

Yaklaşık 40 milyon liralık yatırım ile İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) imkanlarıyla hayata geçirilen Nedim Uysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, yıl sonunda ilk mezunlarını veriyor.

405 öğrencinin eğitim gördüği lise tam anlamıyla bir sanayi tesisi gibi. Öğrencilerin giyim, ulaşım, yemek, kitap ve malzemeleri dahil her şey İAOSB tarafından karşılanıyor.

Okulun, gelecekte nitelikli iş gücünün yetişmesine katkı sağlaması bekleniyor.

İAOSB Nedim Uysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 14 bin metrekare kapalı alana sahip.

Bünyesinde 21 derslik bulunuyor. Sanayinin ihtiyaç duyduğu son teknolojik imkanlarla donatılmış atölye ve laboratuvarlara sahip.

Fizik, kimya ve biyoloji laboratuvarları ayrı.

Lise, zaman zaman Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın meclis toplantılarını yaptığı 500 öğrencili bir konferans salonuna sahip.

Öğrencilerin sosyal etkinliklerinde kullanması için hazırlanmış kulüp çalışma odaları bulunuyor.

Okul, elektrik-elektronik teknolojisi alanında endüstriyel kontrol dalı, endüstriyel otomasyon teknolojisi alanında mekatronik dalı ve makine teknolojisinin altında da CNC ve kalıp dallarında eğitim veriyor.

Başvuru için özel koşullar bulunuyor. Okula TEOG sınavlarında Türkçe, matematik ve fen bilgisi alanlarında başarı ortalamaları en az yüzde 70 olan öğrenciler, ön kayıt yaptırabiliyor.

Bu ön kayıt sırasında, yöneticiler ve rehber öğretmenler eşliğinde öğrencilerle birebir görüşmeler yapılıyor.

Öğrenciler mezun olduktan sonra okuyabilecekleri bölümler ve çalışacakları alanlar konusunda bilgilendiriliyor.