Hızlı tren hattı dokuz ilçede gayrimenkul değerlerini artıracak

Endeksa Kurucu Ortağı ve CEO’su Görkem Öğüt

Gayrimenkul değerlemede dijital teknolojilerin gelişmiş olanaklarını kullanan Endeksa Kurucu Ortağı ve CEO’su Görkem Öğüt, ulaşım projelerinin gayrimenkul değerini en fazla etkileyen unsurların başında geldiğini belirtti.

Gebze–Sabiha Gökçen–Yavuz Sultan Selim Köprüsü yüksek hızlı tren hattının ise havalimanları, otoyol gibi ana ulaşım hatlarının yanı sıra şehir içi ulaşıma da bağlantılar içerdiğini ifade eden Öğüt, yakın dönemde şehrin yaşam alanlarını etkileyecek çok önemli bir proje olduğunu kaydetti. Öğüt, proje kapsamında öncelikle tren hattına doğrudan erişim sağlanan bölgelerin, sonrasında ise hatta ulaşımı olan bölgelerin gayrimenkul yatırımında öne çıkacağını söyledi.

“Hattın geçeceği bölgeler değerlenecek”

Hızlı tren hattının sırasıyla Tuzla, Pendik, Sultanbeyli, Sancaktepe, Maltepe, Ataşehir, Ümraniye, Çekmeköy ve Beykoz ilçelerinden geçeceğini belirten Öğüt, Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerine yapılan demiryolu hattına bağlanacağını, Pendik, Sancaktepe, Maltepe ve Ataşehir ilçeleri sınırlarında ise iki adet istasyonun yer alacağını ifade etti. Öğüt, bu hatta ulaşımı kolay olan, özellikle yeni gelişmekte olan ve henüz talebin çok yüksek olmadığı Gebze, Tuzla, Pendik, Sultanbeyli, Sancaktepe’de konut talebinin artacağını, bu nedenle gayrimenkul fiyatlarında da artış olacağını ileri sürdü.

Tuzla, Gebze, Pendik, Sultanbeyli, Sancaktepe değerleri

Tuzla‘nın ulaşım ve konut projeleriyle bir süredir gündemde olduğunu, hatta yakın olan bölgelerden birinin ise Gebze olduğunu söyleyen Öğüt, şu bilgileri verdi: “Doğrudan bağlantı içermesi sebebiyle Tuzla yüksek hızlı tren hattının en fazla etkileyeceği bölgelerin başında geliyor. www.endeksa.com verilerine göre Tuzla’da ortalama konut satış metrekare fiyatı 3 bin 275 TL, ortalama konut fiyatı 328 bin TL, ortalama geri dönüş süresi ise 25 yıl. Hatta yakınlığı ile öne çıkan Gebze’de ise Endeksa verilerine göre ortalama konut satış metrekare fiyatı 2 bin 100 TL, ortalama konut fiyatı 260 bin TL, ortalama geri dönüş süresi ise 23 yıl.“

Pendik, Sultanbeyli ve Sancaktepe‘nin de hızlı tren hattı projesi ile önem kazanacağını belirten Öğüt, şunları kaydetti: “Hatla birlikte Pendik’te özellikle Sabiha Gökçen Havalimanı’nın bulunduğu Kurtköy daha da fazla önem kazanıyor. Kurtköy’de villa tipinde konutların yanı sıra orta ve alt gelir grubuna hitap eden konut projeleri de arttı. Endeksa verilerine göre Pendik Kurtköy‘de ortalama konut metrekare satış fiyatı 2 bin 900 TL, ortalama konut fiyatı 325 bin TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ortalama 23 yıl. Ulaşım kolaylığı nedeniyle son birkaç yıldır Sultanbeyli‘nin de önemi artıyor. Sultanbeyli’de ortalama konut metrekare satış fiyatı 2 bin 600 TL, ortalama konut fiyatı 295 bin TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ortalama 20 yıl. Sabiha Gökçen Havalimanı, TEM otoyolu, Kuzey Marmara Otoyolu bağlantıları ile yıldızı parlayan Sancaktepe’de ise yüksek hızlı tren hattına ulaşım kolaylığı nedeniyle konut ve ticari alanlara olan ilginin daha da artacağını düşünüyoruz. Sancaktepe’de ortalama konut metrekare satış fiyatı 2 bin 600 TL, ortalama konut fiyatı 298 bin, konut yatırımının geri dönüş süresi ise 20 yıl.“