İasos Exclusive projesinin yüzde 70’i satıldı

Can Emrah Özoral, Alp Ferruh Özoral ve Levent Çağlayan tarafından 2008 yılında kurulan Meta Bilişim İnşaat AŞ’nin Bodrum’a kazandırdığı özel projesi İasos Exclusive, para piyasaları ve emlak piyasasındaki dalgalanmalardan etkilenmeden yoluna emin adımlarla devam ediyor.

Bodrum’un özel lokasyonlarından Bağla Koyu’nda denize 120 metre mesafede bulunan, her biri 4+1 müstakil havuzlu 34 villadan oluşan İasos Exclusive projesinde kaba inşaattın sonuna yaklaştıklarını belirten Meta Bilişim İnşaat AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Emrah Özoral, projenin tamamını 2018 Şubat ayı içerisinde teslim etmeyi planladıklarını açıkladı. Özoral, yaptığı açıklamada, doğru fiyat politikalarıyla para piyasalarındaki dalgalanmalardan etkilenmediklerini, aksine bu dönemde gerçek yatırımcıların kendilerini doğru yatırım enstrümanı olarak gördüklerini söyledi.

Özoral, “Meta Bilişim İnşaat AŞ olarak İasos bölgesinde hayata geçirdiğimiz ilk projemizde inşaat sektöründe edindiğimiz tecrübelerimiz, Bu bölgede yatırım yapmaya devam etmemiz gerektiğini hissettirdi. İnşaat yaptığımız yer Bodrum. İkamesi olmayan, doğal güzellikleri ile, oksijeniyle ve sosyal yaşantıdaki hareketliliğiyle özellikle her kesimden, her gelir grubundan insanın, büyük şehirlerden kaçıp burada yaşama hayalleri kurduğu bir yer. Yatırıma oldukça açık olan Bodrum Yarımadası’nda Bağla Koyu’nda ki bu eşsiz araziyi alarak, çok özel bir projeyi hayata geçirmek için kolları sıvadık. İasos Exclusive gerçekten özel bir proje. Biz aslında sadece ev inşa etmiyoruz. Biz, herkesin sahip olabileceği konforlu bir yaşamın anahtarını sunuyoruz. Hazır tapu ve kat irtifakı kurulmuş villalardan oluşan Iasos Exclusive projesi, lüks bir yaşama, uygun fiyatla sahip olmak isteyenler için gerçekten kaçırılmayacak bir fırsat. Yaptığımız inşaatın kalitesi ve kullandığımız ürünlerin hepsi A+ ancak her gelir grubundan alıcısı olabilecek bir bedel ile satışa sunuyoruz.  Bu nedenle de hali hazırda İnşaat halinde projemizin yüzde 70’i satış işlemi tamamlanmış, görüşmesi devam eden satış aşamasında olan birkaç evimiz daha var. Bu da gösteriyor ki, doğru fiyat politikasıyla, doğru yatırımcıyı bir araya getirebiliyoruz.

Projemizi ziyaret eden her kesimden müşterilerimiz, sunduğumuz konfor, inşaat kalitesi ve akıllı evlerden oluşan projemizde uyguladığımız satış fiyatlarımızı, oldukça cazip buluyorlar. Biz, kendi öz sermayemiz ile yaptığımız projemizde en başından bu yana Türk Lirası bazında satış politikamıza devam ediyoruz. Projenin tamamını kendi özkaynaklarımızla hayata geçirdiğimiz için, belirlediğimiz fiyatlar muadillerine göre oldukça makul düzeyde. Bizim yaptığımız ve hayata geçirdiğimiz projelerle, eş değer kalitede satılan yapılar, bizim Türk Lirası rayicimizin, Euro veya Dolar hali olarak satışa sunuluyor. Bu nedenle de dört ay gibi kısa bir sürede projemiz henüz bitmemiş olmasına rağmen, evlerimizin yüzde 70’inin satışı gerçekleşti.”

Son dönemde para piyasalarında yaşanan hareketliliğin, piyasalarda yarattığı belirsizliğin emlak sektörüne de yansıdığını belirten Özoral, bu nedenle emlak fiyatlarının da geriye doğru çekildiğini belirtti. Birçok projenin ederinden fazla fiyatlarla satışa çıktığını da ifade eden Özoral, İasos Exclusive’de uyguladıkları doğru fiyat politikasıyla yatırımcının da güvenini kazandığını bildirdi. Özoral, para piyasalarındaki dalgalanmaların emlak sektörüne olan yansımasının etkileri hakkında şunları söyledi:

“Son dönemde gerçekleşen dalgalanmaların, özellikle para piyasalarında yarattığı olumsuz etki, inşaat sektörünün de en önemli sorunlarından biri. Bu dalgalanmaların oluşturduğu belirsizlik üzerine satışlar neredeyse durma noktasında yavaşlıyor. Satışlar azalınca bu sefer inşaat firmaları, satış fiyatlarını geriye çekiyorlar. dolayısıyla, aslında iki yönden kar marjınız azalıyor. Piyasalarda yükselen dövize bağlı olarak, sizin maliyetleriniz arttığı gibi, satışa yansıtamadığınız, hatta söz konusu gayrimenkulü satmak için fiyat kırma politikanız, kar marjınızın oldukça düşmesine neden oluyor. Biz bu nedenle özkaynaklarımızla iş yapmayı her zaman tercih ediyoruz. Projelerimizde her zaman TL fiyatlar belirleme nedenimiz, bu tür dalgalanmalardan etkilenmeden, müşterilerimize sabit fiyat politikamızla hizmet verebilmek için uyguladığımız bir politika. İşin aslı, doğru zamanda doğru projeye yaptığınız yatırım, bu tür belirsiz zeminde yatırımcıya büyük karlılık oluşturur. Bu nedenle aslında bu dönem parayı elde tutma değil, yatırım yapma zamanı. Doğru projeyi bulduğunuzda da emlak da bu yatırımda en iyi enstrüman.”

Meta Bilişim AŞ’nin kendi özkaynaklarıyla hayata geçirdiği projeleri, her gelir grubundan ev sahibini aynı çatı altında buluşturuyor olması aslında doğru satış politikası ve koşulsuz müşteri mutluluğu için iyi bir örnek. Yaptıkları projelerin kendileri için aynı zamanda iyi de bir referans olduğunu belirten Özoral, Bodrum’da yeni proje yapmak için de, arazi arayışlarının başladığının sinyallerini verdi. Politika olarak her zaman kendi sahip oldukları arsalarda proje yapmayı istediklerini belirten genç işadamı, yaptıkları inşaatların kalitesini gören toprak sahiplerinin kat karşılığı projeler için kendilerine sürekli baskı yaptıklarını söyledi.

“Biz politika olarak her zaman kendi özkaynaklarımızı kullanarak hareket ettik. Bizi başarılı yapan, fiyatlarımızda esnek olmamızı sağlayan en önemli etken de bu aslında. Ancak Bodrum, bu konuda bir İstanbul değil. İstanbul’un küçük bir ilçesi gibi hatta. İnşaat alanı bulmak zor. Bu nedenle katı bir kuralımız yok tabii. Ama biz istemesek de günün birinde kat karşılığı projelere imza atmak zorunda da kalabiliriz.

Şimdilik 2018 Şubat ayında bu projemizi teslim etme çabası içerisindeyiz. Ancak bundan sonra başlayacağımız proje için de yeni yer arayışına başladık. Dediğim gibi önce satın alma yoluna gideceğiz. Bize gelen birçok teklif olmasına rağmen, bizim bir diğer politikamız da tek şantiyeye odaklanıp, en iyiyi en kaliteliyi alıcıyla buluşturmak olduğundan, saldırgan bir tavır sergilemekten kaçınıyoruz. Doğru yerde, doğru planlama ve doğru olacak tek projeyi hayata geçirmek, her zaman bize artı bir değer olarak dönmüştür. Zira agresif bir tavra birkaç şantiye idare eden müteahhit firmaların durumu da göz önünde” diyen Özoral, 2018 ilk çeyreğinde yeni projeleri için yapacakları yatırımın sinyallerini verdi.