İmpo İmar ekibinden iyi bir kent planlamanın beş adımı

Modern şehir plancılığı ilkelerine bağlı kalarak 21 yıldır hizmet veren İmpo İmar ekibi, Türkiye’de şehir plancılığında rekora imza attı. Bugüne kadar 24 şehir ve 40 ilçenin imar planlarında imzası bulunan İmpo İmar ekibi, ‘Daha iyi bir gelecek için’ 110 bin hektar alanın planlamasını gerçekleştirdi. Ekip 21’inci yılında kendisine hedef olarak Türkiye’nin 81 şehrinde imar planları hazırlamayı seçti.

İyi bir planlama sürecinin beş adımı

İmpo İmar AŞ Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Oflaz, toplumsal yararın yanında yer alması gereken şehir plancılığının insanların geleceğine doğrudan etki eden bilimsel yaklaşımlar olduğunu söyledi. Günümüzde kent planlamacılığının odağının değiştiğini ve artık sürdürülebilirlik yaklaşımının daha fazla önem kazandığını anlatan Oflaz, “Dünyanın kıt kaynaklarının hızla tükendiği, buna karşılık nüfusun artarak kentleşme ihtiyacının katlandığı günümüzde, ekolojik temele dayalı sürdürülebilir kentsel gelişimi içeren yol haritalarını ortaya koyuyoruz” dedi. Oflaz, ekip olarak iyi bir planlama için gözönünde bulundurdukları beş adıma işaret etti:

– Planlama doğumdan ölüme kadar olan ihtiyaçların mekânsal planlamasıdır. Kentler de yaşayan canlılar gibi düşünerek planlanmalı.

– Yarını planlamak. Bugünün değil yarının ihtiyaçlarının neler olacağını bugünden öngörerek planlamada bu fonksiyonlara yer verebilmek.

Yarını planlarken, dünyanın kaynaklarının kıt olduğu gerçeğinden uzaklaşmamak. Su, toprak ve yer altı kaynaklarının en doğru şekilde ve sürdürülebilir yaklaşımlarla kullanılmasını sağlamak.

– Planlama ekibini akıllı, yaratıcı ve hızlı bir biçimde çalışmaya yönlendirmek. Her planın itici bir güç olma potansiyeli taşıdığını ve çok şey değiştirebileceğini akıldan çıkarmamak.

– Planlama yapılan bölgede yaşayanların önceliklerini, ihtiyaçlarını şeffaf bir şekilde belirlemek. Her adım, politika ve kararı başından sonuna kadar yaşayanlarla birlikte planlamak. Katılımcı planlamaya önem vermek.

– Planlı kentlerin aynı zamanda ülkelerin sermayesi olduğunu unutmamak.

“Hedef 81 şehirde iş yapmak”

21’inci yılını kutlamaya hazırlanan şirketin yeni dönem hedefinin Türkiye’nin her şehrinde iş yapmak olduğunu söyleyen Oflaz, “Bugüne kadar Türkiye’nin 81 ilinden 24’ünde sahaya inerek şehir planları hazırladık. Erzincan’dan İzmir’e, Bolu’dan Kırklareli’ne, Trabzon’dan Tekirdağ’a kadar pek çok farklı coğrafyadaki vatandaşlarımızın Kentli olma hakkına hizmet etmekten dolayı mutluyuz” dedi.

“Şehir plancılığı kentli olma hakkına hizmet etmektir”

Oflaz, yeni kentlerin oluşumuna veya kentlerin yenilenmesine imkan tanıyan şehir plancılığının aslında kentli olma hakkına hizmet eden bir kamu görevi olduğunu dile getirdi. Oflaz “ Biz ekip olarak 110 bin hektar alanı planlayarak, 1 milyon 380 bin insanın barınma, çalışma, tatil, ulaşım  gibi ihtiyaçlarını karşılayacak yol haritalarını, o beldelerin yerel yönetimleri ile birlikte ortaya koyduk” dedi.

İmpo İmar ekibinin Bingöl Sancak’ta planlama çalışmaları başladı. Edirne Keşan, Çamlıhemşin Rize, Kırklareli Vize, Bartın Amasra, Erzincan Kemah, İzmir Aliağa ile Yalova’daki çalışmaları ise sürüyor.