İnşaat sektörü 6’ncı İnşaat ve Konut Konferansı’nda bir araya geldi

İnşaat sektörünün gözde buluşmalarından sayılan Eventuum’un düzenlendiği her yıl geniş katılıma sahne olan Bosch 6’ncı İnşaat ve Konut Konferansı İstanbul’da düzenlendi.

Konferansın inşaat sektöründe çok önemli bir buluşma noktası olduğunu vurgulayan Eventuum Genel Müdürü Pınar Kopuz, “Her yıl artan katılımla sektörün nabzını tutan konferansa bu yıl da büyük ilgi oldu. Yine birbirinden değerli konuşmacılar ve katılımcılar ağırladık. Ülke ekonomisindeki yeri ve önemi her geçen yıl artan Türk inşaat sektörünün dinamizminden aldığımız güçle altı yıldır düzenlediğimiz konferans, bugün artık sektöre katkısı yadsınamayacak ve heyecanla beklenen buluşmaya dönüştü. İnşaat sektörüyle ilgili yatırımcı, uygulayıcı ve tüm karar vericileri bir araya getirerek işbirliği fırsatlarına ve bilgi alışverişine zemin oluşturmayı hedefledik. Konferansa gösterilen ilgi de bizlerin doğru ve güzel bir çaba içinde olduğumuzu gösteriyor” dedi.

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım da, ulaşılabilir fiyatta konut üretimi ve yaşanası şehirler konusunu ele alarak sektörün konut alanında da henüz yolun başında olunduğunu vurguladı. Durbakayım, “Konut sektöründe daha yolun başındayız. 80 milyonluk genç nüfusa sahip olan bir ülkeyiz. İnsanoğlunun iki ana gereksinimi ‘beslenme’ ve barınma’ ihtiyacı bitmeyeceğinden sektörümüzün varlığı ve önemi de aynı oranda devam eder. Ancak barınma ihtiyacının karşılanması toplumun gelir seviyesine bağlı. Ülkemizdeki konut ihtiyacı olan kesimin yüzde 85’inin gelir seviyesi orta ve altıdır. Bu kitlenin ev sahibi olabilmesi için üretimde arsa girdisinin en fazla metrekare başına 500 – bin TL / metrekare olması gerekir. Kentsel dönüşümde sadece konut yapımı değil ‘yaşanası şehirler’ kurulması gerekir. İnsanların işlerine yürüyerek veya toplu taşıma ile kısa zamanda ulaşabildiği, sağlık, eğitim, sanat & kültür, eğlence hizmetlerine bedelsiz veya çok küçük bedeler ile sahip olabileceği ‘pilot şehirler’ kurmalıyız” diye konuştu.

Bosch Ev Aletleri Proje Satışlar Direktörü Alper Şengül de, “İnşaat sektörü, biz beyaz eşyacılar için de yeni bir kanalı oluşturuyor. Bizler de bu kanalın ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda pozisyon almaktayız. Bosch Ev Aletleri olarak bayi ağımızla birlikte perakende satış olarak verdiğimiz hizmetleri geliştirerek, doğrudan proje firmalarına sunuyoruz. Gerek ürün, gerek satış, gerekse satış sonrası ve ödeme konularında şirketimizin tüm kaynaklarını kullanarak sizlere daha iyi hizmet etmenin çabası içerisindeyiz Sektörün ihtiyaçlarını ve isteklerini daha iyi anlayabilmek için sektörel STK’lara kurumsal üyeliğimiz ve katkımız da bu çabamızın bir sonucu. Yeni konutlar; çevreye duyarlı, yeşil alanları olan, güvenlik-ulaşım sorunlarını çözmüş ve aynı zamanda her türlü enerji tasarrufunun sağlandığı toplu yaşam alanları olarak sunuluyor. Bosch markası olarak biz de içinde bulunduğumuz dijital çağın gereklerinin bu sektörde hayata geçirilmesi için yürütülen çalışmalarda öncü konumdayız” açıklamasını yaptı.

“Yeni projeler geliştirirken teknolojiyi takip ediyoruz”

Sinpaş Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Sefa Çelik, Sürdürülebilirlik” başlıklı konuşmasında “Sürdürülebilir şehir, çevresi ile ilişki kurabilen, doğa tarafından daimi olarak takviye edilebilen enerjiden faydalanmayı esas alır. Hızla kaynaklarımız tükeniyor. 2050 yılına kadar dünyanın 3 farklı enerji kaynağına ihtiyacı olacak. Kendi kaynaklarımızı yaratıp aynı şekilde tüketim dengesi oluşturursak dünya teknolojinin enerjisine yetebilecek düzeye gelebilir. Bugün hayatımızın önemli bir parçası olan teknolojinin gelişim hızına paralel sürdürülebilirlik konusunda da aynı hıza ayak uydurmalıyız. Planlanacak şehrin mümkün olduğu kadar kendi kendine yetebilmesini, çevreye en az zarar verecek şekilde organize edilmesi şart. Sinpaş olarak 40 yılı aşkın süredir yolumuza her sene büyüyerek devam ediyoruz. Yeni projeler geliştirirken teknolojiyi takip ediyor ve yeni projelerimizde de uygulayarak kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Bu, bizim grup olarak çalışma tutkumuzun ve bunun sonucunda elde ettiğimiz başarılı istikrarın bir sonucu.  Hayata geçirdiğimiz projelerimizin gördüğü büyük ilgi, bizi insana, çevreye ve doğaya saygılı yeni konseptler geliştirme konusunda cesaretlendiriyor. Projelerimizin içeriği, lokasyonları, hedef kitleye uygun ürün geliştirme, piyasaya verdiğimiz güven ve yarattığımız marka değeriyle önümüzdeki dönem de emin adımlarla yürüyeceğimizi söyleyebilirim. Mevcut projelerimizin bir kısmını tamamlayıp teslim etmeyi sürdürürken, Sinpaş olarak yeni projelerimizle de gelecekte şehre değer katmaya devam edeceğiz” dedi.

İnvest İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Uçar, “Kentsel Dönüşüm Rüzgarı ve Beraberinde Getirdikleri” başlıklı konuşmasında;  “Altı yıldır düzenlenen ve her zaman sektörümüzün önemli isimlerini ağırlayarak çok değerli konulara odaklanan bu konferansın sektörümüz için çok önemli bir oluşum. Günümüz itibariyle inşaat sektörü ülkemizde en çok katma değer oluşturan ve yüzlerce alt sektörü besleyen bir konumda. Oluşturduğu ekonomik değer ve sağladığı istihdamın yanı sıra ülkemizin çarpık yapılaşmasından dolayı büyük sorumluluğu olan bir sektör. Ülkemizde yarınların Türkiye’sini planlarken aşmamız gereken konuların en başında kentsel dönüşüm geliyor. Bu anlamda sektörün temsilcileri olarak bizlere de; akıllı kentler inşa etme, yatay mimariyi geliştirme sorumluluğu düşüyor. Ancak, bu düşünce yapısıyla kentsel dönüşüm çalışmalarında başarıyı yakalayabiliriz. 2012’de çıkarılan kentsel dönüşüm yasasından sonra geçen altı yıllık süreçte 3 milyonun üzerinde bir nüfusa hitap eden kentsel dönüşüm hayata geçirildi. Invest İnşaat olarak biz de bu sürece sanayi dönüşümlü projelerle destek verdik. Bugün geldiğimiz noktada Invest-Artaş Ortak Girişimi’yle İstanbul’un kuzeyindeki Cendere Vadisi ile bütünleşen Vadistanbul projemizde atıl sanayi alanlarının dönüşümünü sağlayarak bu alanı kentsel dokuya geri kazandırdık. Bunun yanında Ayazağa’da yapımına devam ettiğimiz Vadikoru projemizde 20 bin metrekarelik alanda ofis, konut ve ticari üniteler hayata geçiriyor ve bir sanayi dönüşümüne daha imza atıyoruz” dedi.

Konferansta Fuzulev Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, “2018 İnşaat Sektörünü Bekleyen Fırsatlar ve Tehditler” başlıklı sunumunda şunları söyledi: Türkiye’de gayrimenkul sektörünün ekonomik büyümesinde önemli bir paya sahip olduğunu söylemek mümkün. Sektörde ara ara yaşanan durgunluklara rağmen yatırımlarımıza devam ettik.  2018’in hem ekonomimiz hem de sektör için iyi bir yıl olacağına inanıyorum. Fuzul Grup olarak 2018’e ciddi bir motivasyonla başladık. Ülke ve bölge ekonomisine katma değer sağlayacak projelerimize hız kesmeden devam edeceğiz.”

“Türkiye’yi kazandırmak için çalışmanın vakti geldi”

Cathay Group Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Alper Tuğsuz, “Türk Proje Geliştiricilerinin Yurtdışı Yatırımları” konulu oturumda açıklamalar yaptı. Tuğsuz, “Başarılarla yetinmeyerek orijinal, yenilikçi ve sürdürülebilir modeller üzerinde çalışmalıyız. Olaya sadece bina yap sat şeklinde bakmamalıyız. Gerçekleştirdiğimiz projelere daha fazla değer katmalıyız. Türkiye gayrimenkul sektörü önemli bir bilgi düzeyine erişti. Bu birikimimizi küresel piyasalara açabilecek kapasitelere ulaştık. 2018’de yabancı yatırımcıları ya da küresel fonları kendi projelerimizle arsadan başlayarak ortak edeceğimiz aynı zamanda da kendimizin de yurt dışında karlı gördüğümüz kentlerde proje geliştirdiğimiz bir dönemi başlatmalıyız. Biz Cathay Group olarak bu yıl Londra’da projeler geliştirmeyi hedefliyoruz. Çünkü Londra’nın birçok çekim noktası var. Sürekli büyüyen bir ekonomiye sahip ve uluslararası öğrenciler için de önde gelen tercihlerden biri. Dünya üzerinde çalışma amacıyla en çok talep gören şehir. Artık sadece elimizi değil, gövdemizi de taşın altına koyarak, Türkiye’yi kazandırmak için çalışmanın vakti geldi” şeklinde konuştu. 

Ceylan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Ceylan, “Sektörün Genetik Yapısı ve Yaklaşımın İyileştirilmesi” başlıklı konuşmasında, “İnşaat  sektörü 2016 yılından itibaren her yıl bir önceki yıla oranla rekor kırmaktadır. Ekonominin lokomotifi olan inşaat sektöründeki karlılık oranı diğer sektörlere oranla yüksek olmasına rağmen iş adamlarımız kazancın düşük olduğundan şikayet ediyorlar. 39 yıllık ticari hayatım boyunca iş adamlarımızın şükür ve kanaatten uzak hep ağladıklarına şahit olmuşumdur. Sanıyorum bu ülkemiz insanının genetik sorunu olsa gerek” dedi.

CRM Medya Ajans Başkanı Ramazan Becer, “Satışın Altın Kuralı” konusunda yaptığı açıklamalarda “Konut sektörünün geliştiği, arzın fazlalaştığı talebin düştüğü bu dönemde “müşteri kral” diyebiliriz. Başarı için ona kral olduğunu hissettirmeliyiz. Bu çerçevede reklamdan ulaştığımız  bize talepte bulunan müşterinin takip süreçlerini ne şekilde daha iyi yapabilirizi konuşmalıyız” dedi.

Fortune’un Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Toros’un moderatörlüğünde “Sektörün Geleceğine Dair Önemli Analizler” konulu panel gerçekleştirildi. Panelde, Mimar ve Mühendisler Grubu Genel Başkanı Osman Balta, By Oktayöz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Öz, Seha Yapı Genel Müdürü İskender Uslu, Yiğit İDK Grup Yönetim Kurulu Balkan Vekili Önder Yiğit ve Gayrimenkul için Strateji Platformu Başkanı Hakan Gümüş yer aldı. Mimar ve Mühendisler Grubu Genel Başkanı Osman Balta, İstanbul için çözüm en başta göçün önlenmesi. Bu nedenle diğer bölgelerde yapılacak yatırımlar için yapılacak olan teşviklerin artarak devam etmeli dedi.  Türkiye’nin gelişen tarım ülkesi olması konusunda daha fazla teşvike ihtiyaç duyulduğu konusunu gündeme getirdi.

“2018 yılı konut almanın tam zamanı”

Yiğit İDK Group Yönetim Kurulu Başkan Vekili Önder Yiğit, inşaat sektöründeki maliyet artışlarının henüz satış fiyatlarına yansıtılamadığına dikkat çekerek, “Konut almanın tam zamanı” dedi. Euro ve dolar kurunda yaşanan hızlı yükselişlerin başta demir çelik olmak üzere inşaat malzemelerinin fiyatlarında ciddi oranlarda artışa neden olduğunu ifade eden Yiğit, 21 Eylül 2016’da çıkan 5544 sayılı kanun sonrası mesleki yeterlilik belgesine sahip kalifiye eleman bulma zorluğunun da inşaat maliyetlerini artırdığını söyledi. Maliyetleri artıran tüm bu etkenlere karşın inşaat sektörünün satış fiyatlarını yükseltmediğini ifade eden Yiğit, “2016 yılına göre maliyetlerimiz ortalama yüzde 30 civarında arttı. Ancak uzun süredir ekonominin dinamosu özelliğinde olan sektörümüz, biraz da ekonomiye güç vermek adına bu artışları fiyatlara yansıtmadı. Bu nedenle konut almanın, gayrimenkule yatırım yapmanın tam zamanı olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Anadolu’daki konut sektörünün son yıllardaki gelişiminden bahseden Seha Yapı Genel Müdürü İskender Uslu, “Başta Konya olmak üzere Anadolu’nun diğer büyük şehirlerinde markalı ve nitelikli konut projelerinin sayısı her geçen yıl artarak devam ediyor. Bu alanda ilkleri hayata geçiren öncü bir firmayız. Enerji tasarrufuna yönelik çalışmalar başta olmak üzere, daha çok bina yerine yaşam alanı vaat eden inovatif projelerle pazarda fark oluşturuyoruz. Konya gibi sanayileşmenin ön plana çıktığı büyük şehirlerde, şehircilik bağlamından bakıldığında ulaşım, altyapı, sosyal donatı alanları gibi şehrin imar anlamında temel konularının çözüldüğü, yatay mimarinin ön plana çıktığı, rahat, konforlu ve planlı bir altyapıya sahibiz. Ancak bizim gibi markalı konut üreticileri için belirli ölçekteki arsaları şehir merkezinde bulma olanağı olmadığından yeni genişleme alanlarının üretilmesi önem arz ediyor. Buradaki imarlı arsa arzında ciddi anlamda daralma var. Dolayısıyla bu durum arsa fiyatlarının oldukça yüksekte seyretmesine neden oluyor. Alternatif olarak şehir merkezinde proje üretmenin yolu kentsel dönüşümden geçiyor. Burada Konya merkezdeki belediyelerimiz, diğer illere örnek teşkil edecek büyük ölçüde çok başarılı imar ve dönüşüm çalışmaları yürütüyor. Bina dönüşümü yerine ada bazında dönüşüm sayesinde sosyal donatıları yüksek, yeşil alanın fazla olduğu, trafik ve yaya akslarının geniş olarak düzenlenebileceği projeler oluşturulabilmektedir” dedi.

Gayrimenkul İçin Strateji Geliştirme Platformu Başkanı Hakan Gümüş, “Gayrimenkul sektörünün ihtiyacı olan, uluslar arası kurumsal finansmanın sağlanabilmesi için paradigma değişimine ihtiyacımız var. Yabancı ülkelerdeki emlak fuarlarında büyük stantlar açarak, büyük kurumsal finans kaynaklarını ülkemize getiremeyeceğimiz aşikar. Bu maksatla, uluslararası alanda çalışmak üzere gayrimenkul lobi grubu oluşturulması gereklidir. Bu sayede, güvenilir, sistematik ve stratejik lobi süreçleri yönetilebilir. Yatırım ajansı ile bu konuda ortak bir yol haritası oluşturulmalıdır ”dedi.

By Oktayöz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Öz, deprem gerçeği ve kentsel dönüşümün gerekliliği konusunun altını çizerek, “Dünyada pek çok afet oluyor. Türkiye’nin en büyük riski ise deprem bölgesinde yer alması. Depremin zorunlu sonucu olarak, kentsel dönüşümün gerekliliği de ortaya çıkıyor. Türkiye’de kentsel dönüşüm makro ölçekte gerçekleştirilmeli. Belediyelerin, bakanların ve sosyal kuruluşların bu konuda duyarlı olup, master çalışmalar ile hızlandırılmalıdır. 2016’nın sonlarından itibaren 2017’de dahil olmak üzere sektörümüz açısından parlak geçmedi. Demir ve beton fiyatlarında hızla artış görüldü. Hammadde deki fiyat artışı arz fazlalığından dolayı talep düşüklüğüyle beraber ters orantılı şekilde inşaat sektöründe bir kriz yaşandı. Satışların dip yaptığı bir dönem yaşadık. Kentsel dönüşüm, ilçelerin ve bölgelerin daha kurumsal bir yapıya kavuşmalarını sağlayacak olan sistemin öncüsüdür, bu yüzden desteğimizi artırmamız gerekiyor” açıklamalarında bulundu.