Interclima+ElecHB, Ideobain ve Batimat fuarları yoğun ilgi gördü

Le Mondial du Bâtiment 2017’in amacı, tüm endüstri oyuncularını bir araya getirmekti ve inşaat alanında buluşma noktası olmaktı. Bu amaca bugün itibariyle ulaşıldı ve Interclima+ElecHB, Ideobain ve Batimat’a yüksek katılım sağlandı.

Yüzde 57’si yabancı olan toplam 2 bin 700 katılımcının bulunduğu üç fuarda yüzde 20’si uluslararası olmak üzere 319 bin 200 ziyaretçiyi ağırlandı. Sektörün önde gelenleri fuarların inşaat sektöründeki kilit konuları ön plana çıkaran, canlı ve motive edici bir etkinlik olduğu görüşünde bulundular. Etkinliklerde paket programın içerdiği pek çok şey, katılımcıların ve ziyaretçilerin doğru bağlantıları kurmalarına yardımcı oldu.

Paris dışından gelen Fransız ziyaretçi sayısının da ‘kilit endüstri sektörlerinden’ önemli ölçüde katılım ile bir önceki fuara göre atış gösterdiği kaydedildi. Le Mondial du Bâtiment Direktörü Guillaume Loizeaud fuarlar hakkında, “Fransız ziyaretçiler,  toplam katılımcıların yüzde 80’ini oluşturdu. Bu artış, 2015’e oranla Fransız ziyaretçilerin sayısının yüzde 3 arttığı anlamına geliyor. Amacımız bu hedef kitlede katılımı artırmaktı ve çabalarımız sonuç verdi” dedi. Paris Nord Villepinte fuar alanına ulaşımı kolaylaştıran aksiyonların da yardımıyla, Paris dışından katılımcı profesyonellerin sayısı 2 puan arttı, bu da üç fuar için yüzde 62 oranında daha fazla Fransız katılımcı anlamını taşıyor. Bunun yanında, 300 kilometrelik bir alanı kapsayan otobüs hizmetinin sürekli dolu şekilde hizmet verdiği belirtildi. Salı gününden Perşembe gününe kadar 2 bin 200 zanaatkar hizmetlerine sunulan 54 servisten yararlandı.

Dört çeşit profesyonel kategori dikkat çekti

Montajcılar ve küçük esnaf, toplam katılımcıların yüzde 35’ini oluştururken, inşaat emir vericileri (mimarlar, mühendislik şirketleri vb.) yüzde 20 ile takip etti.  Distribütörler ise 2015’e göre 4 puanlık bir artışla fuarda yer aldılar. Üretici firmalarda da yüze 14’ten yüzde 16’ya bir yükseliş gözlendi.

Sürekli daha kalifiye uluslararası iş geliştirme platformu

Toplam ziyaretçilerdeki yüzde 20’lik pay ve arz tarafında, uluslararası katılımcıların yüzde 6’lik artışıyla-yüzde 57, yani +6 puan, bin 366 katılımcı-, üç fuar, uluslararası iş geliştirme platformu olarak bir numaralı konumlarını korudular. Bu yüksek katılım ve fuardaki temasların kalitesi, üç fuarın lider katılımcılarının çoğunluğu tarafından da onaylandı.

Birçok yüksek potansiyelli ülkenin de ülke stantları vardı ve bu şekilde iş görüşmelerine uygun bir ortam yarattılar veya şirketlerin grup halinde katılımını kolaylaştırdılar.

Avrupa

–  158 metrekarelik Almanya ülke standı NRW International tarafından organize edildi.

–  Rusya için  Russian Export Timber ve Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı endüstrilerini temsil etti.

– Çek Cumhuriyeti için, Czech Trade 80 metrekarelik bir alanda yedi katılımcısıyla iç dizayn ve kapı-pencere profilleri bölümlerinde yer aldı.

– Romanya Cumhuriyeti Interclima+ElecHB, Ideobain ve Batimat fuarlarını biri 120 metrekare, biti 180 metrekarelik iki ülke standıyla  fuar alanlarında yer aldılar.

– Wallonie (Belçika) bölgesi AWEX tarafından temsil edildi.

– Letonya, Investments and Development Agency of Latvia ile temsil edildi.

– İspanya için, katılımlar İspanya İnşaat ve Madencilik Ekipmanları İhracatçıları Derneği tarafından desteklendi.

– Yunanistan için, katılımlar Entreprise Greece tarafından desteklendi.

– İtalya için, katılımlar Brescia, Treviso, Vicenza ve Bolzano Ticaret Odaları tarafından desteklendi.

– Portekiz için, katılımlar Associação Empresarial de Portugal tarafından desteklendi.

Afrika

– Batimat’ta ilk kez Cezayir, 500 metrekarelik standıyla Ticaret Bakanlığı’nın (Safex) desteğiyle yer aldı.

– Maroc Export adi altında 12 katılımcıyla fuarda yer alan Fas’ın varlığı ziyaretçiler tarafından memnuniyetle karşılandı.

– Fildişi Sahilleri ve ilk kez Kamerun, Konut ve Şehirleşme Bakanlığı’nın desteğiyle fuarda ülke standı kurdular.

– Diğer taraftan, Mısır, üç fuara dağılan dokuz standıyla varlığını belirtti.

Asya

–  Türkiye, Istanbul Mineral and Metal Exporters’in 300 metrekarelik ülke standıyla Batimat  fuarına katılırken, Turkish HVAC–R Exporters ile de  Interclima+ElecHB  fuarında yer aldı.

–  Güney Kore, Kotra’nin açtığı stand ile fuara fark edilir bir giriş yaptı ve kalburüstü iç dizayn ürünlerini sergiledi.

Fransızca konuşan ülkeler katılımı artırdı

Toplam 65 bin 745 yabancı ziyaretçi Le Mondial du Bâtiment’i ziyaret etti ve bu ziyaretçiler toplam 175’den ülkeden gelirken, bazı ziyaretçi ülkeler: Almanya, Belçika, Brezilya, Kamerun, Fildişi Sahilleri, İspanya, İtalya, Lübnan, Hollanda, Polonya, Portekiz, Birleşik Krallık, Rusya, Senegal, İsviçre, Türkiye oldu.  Fransızca konuşan ülkelerin şeref konuğu olması, gelişmekte olan ülkelerden somut projeler sahipleri ve karar alıcılarını da çekmede etkili oldu. Başlıca önemli ülkeler arasında; Benin, Burkina Faso, Kamerun, Fildişi Sahilleri, Mısır, Romanya, Senegal, Togo sıralanıyor. Bay Adama Ouane tarafından açılışı yapılan Frankofoni standı / Sürdürülebilir kalkınma için Frankofoni Enstitüsü Sahara Altı Afrika’dan 20 kadar ülkeden (Benin, Burkina Faso, Fildişi Sahilleri, Senegal, Togo…), Kuzey Afrika’dan (Fas, Tunus) ve Kanada, Belçika, Fransa’dan temsilcileri buluşturdu, Fransızca konuşan ülkelerde sürdürülebilir inşaat konusu çevresinde organize ettiği 20 konferansla, 500 katılımcıyı bir araya getirdi. Fransızca konuşan ülkelerden ve diğer ülkelerden birinci derece önemli yetkililer fuara katılım gösterdiler. Bu yetkililer ise şu şekilde sıralanabilir:

 • -Fildişi Sahilleri İnşaat, Konut ve Şehircilik Bakanı Claude Isaac De,
 • -Kamerun Konut ve Şehircilik Bakanlığı’nda konuttan sorumlu Devlet BakanıMarie Rose Dibong,
 • -Şehircilik İnşaatları Bakanlığı’nda yol ve iskândan sorumlu Devlet Bakanı Ateba Pierre Servais,
 • – Burkina Faso, Şehircilik ve Konut Bakanı Maurice Dieudonné Bonanet,,
 • -Fildişi Grand Bassam Belediye Başkanı Georges Philippe Ezaley,
 • -Kamerun Yaounde Şehircilik Merkezi’nde hükümet delegesi: Gilbert Tsimi Evouna
 • -Senegal Büyükelçisi Bassirou Sene,
 • -Mısır Konut Bakanı Dr. Müh. Mostafa Madboly,
 • -Portekiz Uluslararası İşlerden sorumlu Devlet Bakanı Eurico Brillante Dias, ,
 • – Portekiz Uluslararası İslerden sorumlu Devlet Bakan Yardımcısı Pedro Sousa Rodrigues,,
 • -Cezayir, Mısır, Lüksemburg, Portekiz, Slovenya, Romanya vb. Büyükelçileri.
 • Fuaralara özellikle Avrupa, Afrika ve Ortadoğu’dan 60’dan fazla delegasyon katılım sağlayarak, tüm dünyadan sanayiciler, proje sahipleri ve yatırımcılarla bir araya gelip, fikir alışverişinde bulundu.