İran’dan Çelik Nakliyecilerine Kötü Haber

İran`daki yassı çelik ithalat piyasası, hububat gönderilerinde ülkeye yapılan büyük artışın yol açtığı nakliye fiyatlarındaki benzeri görülmemiş artıştan etkilenmeye devam etti.
Kaynaklar, Metal Bulletin`e verdiği demeçte, bu yıl İran tahıl ithalatının ülkedeki “kötü hasat” nedeniyle artmasından dolayı, nakliye maliyetlerinde eşi görülmemiş bir artış yaşandığını söyledi.
Ekim ortasından beri, Astrakhan`dan yassı çelik ürünlere yönelik nakliyatın maliyetleri ton başına 47-55 $, Aktau`dan gelen nakliye maliyetleri ise ton başına 30 $ seviyesine yükseldi.
Gemilerin azaltılması, çelik nakliyecilerin yaşadığı güçlükleri artırdı. Bir kaynak, “Gemilerle ilgili şu anda büyük bir sorun yaşıyoruz, ancak umarım Kasım ayı sonuna kadar çözülür” dedi.
İran`da ithal edilen 2 mm sıcak haddelenmiş rulo için Metal Bulletin`in fiyat değerlendirmesi, 9 Kasım`da İran`ın CFR limanları için ton başına 565-575 $ oldu. Bir hafta önce bu rakamlar ton başına  573-580 $ arasındaydı.
Rusya`nın Magnitogorsk Iron & Steel Works`ün resmi teklifleri, bir ton FOB Astrakhan için 460 € (533 $)ve bir ton CFR Anzali`ye ise 580-588 $ idi. Ancak, bu fiyat İran`daki müşteriler tarafından çok yüksek olarak kabul edildi.