IRP Türkiye, Arap ortakla Körfez’e açıldı

Markalı emlak danışmanlığı firması Internationul Realty Plus (IRP), Arap sermayesini, Körfez ülkelerindeki temsilcilikleri üzerinden, Türkiye’de gayrimenkul yatırımına çekecek.

Yeni yapılanmaları hakkında açıklama yapan IRP Türkiye CEO’su Hüseyin Altaş, “Arap yatırımcıların ülkemizde önemli arsa yatırımları söz konusu. Sektörümüzde, Katar sorunundan ötürü görece olarak bir yavaşlama olduğu konuşulsa da işbirliği fırsatları devam ediyor. Son dönemde özellikle İstanbul’da, Arap yatırımcıların arsa yatırımlarına aracılık yaptık. IRP Türkiye olarak, hem yanımıza aldığımız Arap ortağımızla hem de o coğrafyada açtığımız IRP temsilcilikleriyle Körfez sermayesinin ülkemizde doğru yatırımlara yönlendirilmesine çalışıyoruz” dedi. Şu anda Suudi Arabistan, Kuveyt, Irak ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde temsilciliklerinin bulunduğu bilgisini veren Altaş, Arap coğrafyasına yönelik büyüme hedeflerinin gelecek yıl da devam edeceğini, var olan ülkelere Ürdün ve Katar’ı da eklemeyi planladıklarını söyledi.

Yurt içindeki franchise ofisleriyle büyümesini sürdüren IRP Türkiye, yeni kurduğu ortaklık yapısıyla Orta Doğu ve Körfez ülkelerine de açıldı. Özellikle dünyanın farklı bölgelerinde gayrimenkul yatırımı yapan Arap sermayesine, doğrudan kendi ülkelerinde ulaşmayı hedefleyen IRP Türkiye yönetimi, bu amaçla Suudi Arabistan, Kuveyt ve BAE ile Irak’ta temsilcikler oluşturdu. Bu ülkelere gelecek yıl Ürdün ve Katar’ı da eklemeyi hedefleyen firma, Orta Doğu ve Körfez ülkelerindeki yatırımcıları başta İstanbul olmak üzere Türkiye’deki arsa ve proje yatırımlarına yönlendirmeyi hedefliyor.

“Körfez sermayesini, kısa dönem karlı yatırımlardan ziyade, uzun soluklu projelere dahil etmek istiyoruz”

Arap yatırımcıları, sadece sermayedar değil aynı zamanda gayrimenkul yatırımlarının aktif birer paydaşı da yapmak istediklerini vurgulayan Hüseyin Altaş, “Bu sayede daha güçlü ve sürdürülebilir bir yatırım altyapısı oluşturarak, gayrimenkul sektörüne katma değer yaratmayı hedefliyoruz. Gelecek dönem planlarımız arasında Arap yatırımcılarımızla birlikte alım & satım ve kiralamanın yanı sıra gayrimenkul geliştirme projeleri gerçekleştirmek de var” dedi.