İstanbul’da birinci el konuta talep artarak sürecek

Hürriyet Emlak Genel Müdürü Hakan Çelik, TÜİK’in eylül ayı konut satış rakamlarını yorumladı: “İstanbul’daki birinci el konutlara yönelik talep, konut stoku ile ilgili endişelerin yersiz olduğunu gösteriyor. Yılın son çeyreğinde de konut satışlarının artarak devam edeceğini öngörüyoruz.”  

Türkiye istatistik Kurumu’nun eylül ayı konut satış istatistikleri, emlak piyasasında son aylarda yaşanan hareketliliği gözler önüne serdi. Ülke genelinde eylül ayında satılan konut sayısı, bir önceki aya göre yüzde 16,7 arttı. Konut sayısı geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 28,8 artışla 140 bin 298 oldu. Konut satışında en yüksek payı 23 bin 471 konutla (yüzde 16,7) İstanbul aldı. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 13 bin 945 konut satışıyla (yüzde 9,9) Ankara, 7 bin 575 konut satışıyla (yüzde 5,4) İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller ise 28 konutla Şırnak, 29 konutla Ardahan ve 35 konutla Hakkari olarak kayıtlara geçti. İkinci el konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 21,3 artışla 70 bin 279 olarak gerçekleşti. İkinci el konut satışlarında da İstanbul 10 bin 781 konut satışı ve yüzde 15,3 payla ilk sıraya yerleşti. İstanbul’daki toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı yüzde 45,9 oldu. Ankara’da 8 bin 87, İzmir’de 4 bin 261 ikinci el konut satıldı.

Konut satışlarının yanı sıra büyük illerde fiyatlar da artıyor. Hürriyet Emlak Eylül 2017 Emlak Endeksi verilerine göre, 2017’nin ilk 3 çeyreğinde İstanbul’da fiyatlar yüzde 7 artarak 4 bin 491 TL’den 4 bin 800 TL/metrekare ortalamasına ulaştı. Fiyatlar son 9 ayda Ankara’da yüzde 3, İzmir’de yüzde 10, Bursa’da yüzde 13, Antalya’da ise yüzde 6 arttı.

TÜİK’in eylül ayı konut istatistiklerini değerlendiren Hürriyet Emlak Genel Müdürü Hakan Çelik, satışlarda ve fiyatlarda yaşanan artışın yılın son çeyreğinde de devam edeceğini öngördü. Çelik, “Türkiye’deki gayrimenkullerin geçen yıla kıyasla daha da talep gördüğü ortada. Kentlerimiz geliştikçe yatırımcılarımız da kazanıyor. Böyle bir dönemde konut alanlar kazançlı çıkacaktır” dedi. Birinci ve ikinci el konut satışlarında yaşanan hareketliliğin Hürriyet Emlak sayfasındaki ilan sayılarına da yansıdığını ifade eden Hakan Çelik, “TÜİK rakamlarına bakıldığında İstanbul özelinde sıfır konut talebinin yüzde 54,1 ile artarak devam ettiğini görüyoruz. Bu durum, konut stokundaki artışın yeni projelerin önünü tıkadığı yönündeki düşüncenin yanlış olduğunu gösteriyor. Bu veriden hareketle, yine yakın vadede İstanbul’da konut talebinin birinci el piyasada yoğunlaşacağını öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.