Kalekim, Balıkesir fabrikasıyla bölgedeki konumunu güçlendirecek

Yapı kimyasalları sektöründe önemli bir yere sahip olan Kalekim, bilgi birikimini ve tecrübesini yeni yatırımlarla sektöre aktarmaya devam ediyor. Balıkesir’e 30 milyon TL ile yeni bir fabrika kuracaklarını dile getiren Kalekim Genel Müdürü Altuğ Akbaş, “İstanbul-İzmir aksında, geleceği en parlak kentlerin başında gelen Balıkesir’e 30 milyon TL yatırımla yeni bir Kalekim fabrikası kuruyoruz. İstanbul, Isparta, Mersin, Yozgat, Erzurum ve Mardin olmak üzere beş coğrafi bölgede üretim yapan fabrikalarımıza Balıkesir ile birlikte Ege Bölgesi’ni de katıyoruz. Böylece bölgedeki konumumuzu güçlendirecek, Marmara Bölgesi’ndeki faaliyetlerimizi de desteklemiş olacağız” dedi. Firmaları hakkında bilgiler aktaran Akbaş şunları kaydetti:

“Yapı kimyasalları fabrikalarında yıllık toplam 800 bin ton yapı kimyasalı üretim kapasitesine sahip olan Kalekim, İstanbul’da bulunan Kale Boya ve Sıva işletmesinde yılda 100 bin ton boya ve sıva üretiyor. Firmamız, her türlü yapı kimyasalları, boya-sıva ile ısı ve su yalıtımı ürünleri üreterek yapı sektöründe öncülüğünü sürdürüyor ve ürün gamını, sektördeki trendleri ve tüketici ihtiyaçlarını gözeterek yeni ürünler ile genişletiyor.”

Yüzde 50’nin üzerinde pazar payına sahip olduklarını aktaran Akbaş, “Kalekim, bulunduğu coğrafyada zirveye çıkmayı başarmış bir Türk şirketidir. Firmamızı rakiplerinden ayıran en önemli özeliğinden birisi Ar-Ge’ye yaptığı yatırım ve inovasyon stratejileridir. Ürettiğimiz ürünlerden, sunduğumuz hizmetlere tüm süreçlerimizde inovasyonun önemine inanıyoruz. Bu anlamda kuruluşu çok uzun yıllar öncesine dayanan ve her geçen gün güçlenen ve büyüyen bir Ar-Ge bölümümüz var” diye konuştu.

“70 ülkeye ulaşıyoruz”

Yapı kimyasalları alanında özellikle Türkiye’nin yakın çevresinin kendileri için önemli olduğunu vurgulayan Akbaş, “Orta Doğu ve Afrika’da farklı açılımlarla büyümek istiyoruz. Bir yandan da dünyaya entegre olarak, farklı coğrafyalarda üreten, o coğrafyanın insanlarına ürün satan ve onlardan alan bir yapı oluşturuyoruz. Bugün dünyanın pek çok yerinde güçlü bir dağıtım ağına sahibiz ve ürünlerimizi tam 70 ülkede tüketici ve profesyonellerle buluşturuyoruz. İhracatımızın yüzde 6’sını Avrupa Birliği ülkelerine, yüzde 35’ini Orta Doğu’ya, geri kalanını tüm dünyaya yapıyoruz. Bu yıl dahil önümüzdeki dönemde bu bölgelerdeki faaliyetlerimizle birlikte Afrika’da da etkinliğimiz artacak” dedi.

“Dekoratif ürün gamımız ön planda”

Yeni renk trendlerinde çevreci anlayışın ve doğal renklerin belirleyici rol oynadığını söyleyen Akbaş, “Daha huzurlu ve daha ferah bir ortam yaratan doğal renklerin yanı sıra, boya seçiminde su bazlı ve çevreye zarar vermeyen ürünler tercih ediliyor. Doğadan gelen renkler daha sade tonlarda kalırken, modern renkler canlı ve koyu olarak öne çıkıyor. Kale Boya’nın en fazla tercih edilen boya serisi; kullanılan uygulama aleti, yöntemi ve kullanıcının hayal gücü doğrultusunda sonsuz sayıda desen yaratma imkanı sunan dekoratif ürün gamıdır” ifadesinde bulundu.