Konut Fiyatları Ne Kadar Arttı?

Türkiye İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ Aralık ayı sonuçları açıklandı. Yeni Konut Fiyat Endeksi’nde, Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0.39 oranında artış gerçekleşirken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.02 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 78.50 oranında artış yaşandı.
Senet kullanımı düştü
Markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde, Aralık ayında peşinat kullanım oranı yüzde 31, banka kredisi kullanım oranı %34 ve senet kullanım oranı yüzde 35 olarak gerçekleşti. Aralık ayında peşinat kullanım oranı Kasım ayına göre 5 puan, banka kredisi kullanım oranı 4 puan yükselirken, senet kullanım oranı ise 9 puan geriledi.
Satışların %82’Sİ tamamlanmamış projelerden
Aralık ayında satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 18’i bitmiş, yüzde 82’si ise bitmemiş konut stoklarından oluştu. Aralık ayı stok erime hızı değerlendirildiğinde, adet bazlı yüzde 3.9, metrekare bazlı ise %3.8 oranında stok erime hızı gözlemlendi. Bitmemiş konutların satış oranında 13 puanlık bir artış yaşandı.