Meyebel, mesleki yeterlilik belgesinde ülke genelinde hizmet veriyor

Çukurova’da 2015 yılında kurulan bölgenin ilk Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) mesleki yeterlilik sınav ve belgelendirme şirketi Meyebel, ülke genelinde belgelendirme çalışmalarına devam ediyor.

Meyebel Uluslararası Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Yusuf Büyükfidan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, MYK tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu olarak yurt genelinde sınav ve belgelendirme faaliyetlerinde bulunduklarını söyledi. Büyükfidan, ahşap kalıpçı, betonarme demircisi, inşaat boyacısı, sıvacı, duvarcı, iskele kurulum elemanı ve çelik kaynakçı, makine bakımcı, metal sac işlemeci, otomotiv elektro mekanikçi, asansör montajcısı gibi mesleklerin zorunlu grupta olduğunu belirterek, “İlgili mesleklerde çalışan ve çalışmak isteyenlerin yetkinliklerini ölçüyoruz. Burada eğitim vermiyoruz, sadece ölçme – değerlendirme yapıyoruz. Bu sınavlara mesleğini bilen herkes girebilir. Ayrıca 5544 sayılı kanunun EK-1 maddesi gereği, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi almayı devlet zorunlu kılmış durumda” dedi. Teorik ve uygulama olmak üzere sınavları iki aşamada yaptıklarını anlatan Büyükfidan, şöyle devam etti:

“Meslek bilgisini yazılı olarak ölçtükten sonra mesleğine uygun bir senaryo verilir, uygulama yaptırılır. Teorik ve uygulama sınavı aynı gün içerisinde tamamlanır. Yazılı sınavlar yaptıkları meslekle ilgili iş bilgisi ve uymaları gereken iş güvenliği kuralları ile ilgili dört şıklı sorulardan oluşur. Uygulama sınavı da o meslekte bilmeleri gereken meslek bilgisi üzerine kurgulanır. Örneğin; duvarcı ustasına, ihtiyacı olan her türlü malzeme sağlanır ve küçük bir duvar ördürülür. Mesleği ile ilgili bilmesi gerekenler bu sınavlarda tespit edilir.”

Meyebel Belgelendirme’nin Seyhan ve Yüreğir ilçelerinde iki sınav alanı bulunduğunu ve ikisinin de sanayi bölgelerinde yer aldığını anlatan Büyükfidan, 11’i uzman sınav yapıcı olmak üzere toplam 30 çalışanları bulunduğunu kaydetti. MYK mesleki yeterlilik belgelerinin işe girme konusunda öncelikli imkan sağladığını vurgulayan Büyükfidan, mesleğinde yükselmek isteyenler için bu belgenin ulusal ve uluslararası platformlarda referans olduğunu vurguladı. Büyükfidan ustaların, mesleki bilgi, beceri ve nitelikleri ile seviyelerini belgelendirdiklerini anlatarak, “Çok sayıda meslekte MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmadan çalışmak değil, çalıştırmak yasak. Belgesi olmayan kişinin iş aramasında sıkıntı yok ama o kişiyi belgesiz çalıştıran işverene çalışan başına 527 TL idari para cezası uygulanıyor. Burada işverenlere sorumluluk düşüyor” diye konuştu.

Büyükfidan, sınavda başarılı olanların sınav ücretlerinin tamamının en geç 50 gün içinde kendi bildirdikleri hesap numaralarına ya da tek nokta başvurusu dahilinde işveren hesabına iade edildiğini, bu anlamda sınavların yüzde 100 devlet destekli olduğunu ifade etti.