Orkide İnan: Çalışanların canları bize emanet

Adana’da iş sağlığı ve güvenliği alanında İnan Ortak Sağlık Güvenlik Birimi (OSGB) adıyla hizmet veren İnan OSGB’nin kurucusu Orkide İnan, yaptıkları işi insan hayatı açısından son derece önemli gördüklerini belirterek, “Çalışanların canları bize emanet” dedi.

İnan, iş güvenliği eğitimi vermek, iş yerinde gözetim ve denetim sistemi kurmak, işverene iş güvenliği konusunda rehberlik ve danışmanlık yapmak gibi faaliyetlerde bulunan İnan OSGB’nin, uluslararası kalite standartları ile sektörde söz sahibi olmasını istediklerini vurguladı. İnan, “Tüm müşterilerimize ve çalışanlarımıza sevgi odaklı yaklaşıp, sektörün yaptıklarını izleyen değil, sektörde ilkleri yapan ve aranılan firma olmak temel amacımızdır” diye konuştu.

Deneyimli insanlardan oluşan yaklaşık 30 kişilik uzman kadroları ile ‘iş yeri sağlığı ve güvenliği’ ihtiyaçları konusunda güvenilir ve özenli çözümler ürettiklerini anlatan İnan, sözlerine şöyle devam etti: “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilen iş güvenliği uzmanı sertifikasına sahip A, B, C sınıfı iş güvenliği uzmanlarımızla iş yerlerinde mevzuatlara uygun olarak gerekli çalışmaları yaparak, tehlikelerin tanımlanması, risk değerlendirilmesi, tehlikelerin ortadan kaldırılması ve risklerin kontrol altına alınmasına yönelik çalışmalar yapıyoruz.” Bir iş yerinde iş güvenliği ve sağlığı konusunda olması gereken kurallardan taviz vermediklerini ifade eden İnan, “Çalışanların canları bize emanet gözüyle bakıyoruz. İş yeniden kurulabilir, kaybedilen her maddi varlık yeniden kazanılabilir. Sadece kaybedilen hiç bir can geri gelemez. Bizlere bir defa yaşam hakkı verildi. Bize emanet edilen bedeni korumak ve çocuklarımızı gözü yaşlı bırakmamak için uyulması gereken kurallara riayet etmeliyiz” dedi.

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra, ailesi ve iki çocuğuyla birlikte geçen yaklaşık 20 yılın ardından sonra iş hayatına atıldığını anlatan İnan, “İş hayatının zorluklarını biliyordum. Benim için zor yoktu. Kendime olan güvenim tamdı. Hayatım boyunca dürüstlük benim birinci prensibim oldu. Doğruların ilkesinde azmetmek ve çalışmak ile başarılamayacak bir şey yoktur, diye düşünüyorum” ifadesini kullandı. İnan, şirket faaliyetleri arasında; iş yeri hekimi, diğer sağlık personeli ve güvenlik uzmanlarının istihdamı, iş yerlerinde alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin belirlenmesi ve bunların uygulanmasının izlenmesi, iş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesi ile ilgili tedbirlerin alınması, çalışanlara ilk yardım ve acil tedavi ile koruyucu sağlık ve güvenlik hizmetlerinin verilmesinin yer aldığını sözlerine ekledi.

Dünyada yaklaşık 340 milyon çalışan, iş kazası geçiriyor

Dünya Çalışma Örgütü tahminlerine göre; dünya üzerinde 3 milyar civarında iş gücü bulunuyor. Her yıl dünyada yaklaşık 340 milyon çalışan, iş kazası geçiriyor ve 160 milyon çalışan/eski çalışan meslek hastalıklarına maruz kalıyor. Toplam 2.3 milyon çalışan, iş kazaları ve meslek hastalıkları sonucu hayatını kaybediyor.