Serkan Karataş: Yüzde 5 ila 10’luk büyüme öngörüyoruz

İMDER Başkan Vekili Serkan Karataş, “Döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar 2018 yılını tahmin etmekte biraz zorlanmamıza neden olsa da, yüzde 5 ila 10 civarında bir büyüme öngörüyoruz. Artan konut projeleri ve Türkiye’nin yatırım hedefleri ile birlikte iş makinaları sektörüne olan bağımlılığının 2018 yılında da süreceğini tahmin ediyoruz” dedi.

– 2017 yılı iş makinaları sektörü açısından nasıl bir yıl oldu? 2017’den umduğunuzu bulabildiniz mi?

KARATAŞ: 2017 yılı içerisindeki ulusal ve uluslararası ortamdaki kırılmalara rağmen bahar aylarında sektörde bir canlılık söz konusuydu. İlk altı aylık dönemde geçen yıla göre yüzde 7 civarında artışın yaşandığı mayıs ayı yüzleri güldürürken, ikinci altı aylık dönemde ise şu ana kadar Eylül ayında görülen yüzde 16 civarındaki büyümenin sektörü memnun ettiğini söyleyebiliriz. Tahminimiz 2017 yılının satış rakamlarının geçtiğimiz yıl seviyelerinde kapanacağıdır. İş ve inşaat makinaları ihracatında da 2017 yılında artış gözlemlendi. Bu artışın en önemli sebepleri arasında yurtdışı pazarlarında Türk makinalarına olan güvenin artmasıyla genel talebin önemli ölçüde pozitif yönde etkilenmesini sayabiliriz. Dünya ekonomisinin son yedi yılın en yüksek büyüme hızına ulaşması, ihracat pazarlarının canlanmasını sağlamış ve bu durum iş ve inşaat makinaları sektörünü de olumlu olarak etkilemiştir. Türkiye’de devam eden altyapı, inşaat, kentsel dönüşüm projeleri ve mega projeler iç pazardaki talebi canlı tutmuş ve üretim yapan firmalar ihracat politikalarını geliştirerek ihracata güvenle odaklanabilmişlerdir.

– Sizce 2018 iş makinaları sektörü açısından nasıl bir yıl olacak? Yeni yıldan beklentileriniz nelerdir?

KARATAŞ: Döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar 2018 yılını tahmin etmekte biraz zorlanmamıza neden olsa da, yüzde 5 ile 10 civarında bir büyüme öngörüyoruz. Artan konut projeleri ve Türkiye’nin yatırım hedefleri ile birlikte iş makinaları sektörüne olan bağımlılığının 2018 yılında da süreceğini tahmin ediyoruz. Güçlü iç piyasa (pazar) talebi, hammaddeleri iç piyasadan sağlama olanağı, sektörü destekleyecek bir sanayi altyapısı, güçlü global entegrasyon ve yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde hızla artan yeni projeler de sektörün canlı kalmasını sağlayacak etmenler arasında yer almaktadır.