Sistema Mutfak, hedef büyüttü

Adana’da konut mobilyaları sektöründe faaliyet gösteren Sistema Mutfak, yurt genelinde ve uluslararası alanda pazar payını artırmayı hedefliyor. Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde (AOSB) 10 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 30 bin metrekarelik tesislerinde üretim yapan firma, şu anda ayda 65 dairenin işini tamamlarken, bu sayıyı 120’ye çıkarmak amacıyla hazırlık yapıyor. Toplam 100 kişilik ekibin görev yaptığı firma, İstanbul’daki projelerine de ağırlık veriyor.

Sistema Mutfak Fabrika Genel Koordinatörü Yunus Çalık, bundan sonraki hedefleri ile ilgili olarak, “Bölgesel bir firma olmanın ötesine geçip, ulusal bir firma olmayı hedefliyoruz” dedi. Perakende müşterilerine mutfak ve banyo mobilyaları ile ahşap kapı, projeli işlerde ise mobilya anlamında bir konutun ihtiyaç duyabileceği tüm ürünleri projelendirme ve üretme faaliyetleri gösterdiklerini belirten Çalık, UV teknolojisine sahip boya hattıyla; kaliteli, çevreye duyarlı, katma değeri yüksek ürünler ürettiklerini vurguladı. Talaşlı imalatta kullanılan makinelerin modernizasyon çalışmalarını da yaptıklarını anlatan Çalık, her ürün grubunda klasik çizgilerden modern tasarımlara kadar çok geniş bir yelpazeye sahip olduklarını ifade etti. Farklı model ve renk alternatifleri ile müşterilerin beğeni ve ihtiyaçlarına uygun seçenekler sunduklarını dile getiren Çalık, tüm ürünlerini Numeric Control (NC) tabanlı üst düzey teknolojili makineleri kullanarak ürettiklerini açıkladı. Mağazalarında ana ürün grupları dışında, masa – sandalye, ankastre cihaz, tezgah, eviye, armatür ve tezgah arası aksesuarları gibi tamamlayıcı ürünlerin de yer aldığını anlatan Çalık, sözlerine şöyle devam etti:

“Satış öncesi ve satış hizmetlerinin yanı sıra, montaj, yedek parça ve servis gibi satış sonrası hizmetler de müşterilerimize en iyi şekilde sunuluyor. Uyguladığımız kalite yönetim politikası sayesinde müşterilere estetik ve fonksiyonel mutfaklar sunarken sürecin her aşamasında toplam kaliteyi ön planda tutuyoruz. Sürekli olarak takip edilen dünya trendleri ile yapılan Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmaları sayesinde, piyasaya yeni tasarımlar sunma ve son üretim yöntemleri ile teknolojilerini kendi bünyemize taşıma konusunda dinamik bir yapıya sahibiz. Bu konuda sektörün gelişimine de olumlu katkılar sağlamaya devam ediyoruz.”

Konut sektörü ile mobilya üretiminin birbirinden bağımsız olarak  düşünülemeyeceğini belirten Çalık, üretim kapasitelerinin yüzde 90’ını yeni konut proje uygulamalarının oluşturduğunu, perakende uygulamalarıyla birlikte yıllık 2 bin daire üretim kapasitesine ulaştıklarını ifade etti. Çukurova bölgesinde kendi mağazaları ile yürüttükleri perakende ve proje satış faaliyetlerini, artan kapasite sonucu bölge dışındaki pazarlara da taşıyacaklarını bildiren Çalık, bu anlamda ulusal ve uluslararası pazarlarda kendilerine yer bulmayı hedeflediklerinin altını çizdi. Çalık, 35 yıllık birikimi ile gerçekleştirdikleri Ar-Ge ve Ür-Ge faaliyetleriyle bölgede takip edilen bir firma olduklarını dile getirirek, “Günümüzde, tüketiciye güncel ürünler sunmak için enternasyonal olmak gerekiyor. Bu kapsamda prestijli tüm ulusal ve uluslararası fuarları takip ediyoruz” diye konuştu.