Spot piyasada elektrik fiyatları azaldı

Enerji piyasasında gün öncesi spot piyasada fiyatlar haftayı düşüşle kapattı. Spot piyasada bir megavat saat elektriğin ortalama fiyatı bu hafta, geçen haftaya göre yüzde 1,07 azalarak 157,89 lira oldu. Geçtiğimiz hafta tezgahüstü piyasalarda ise ocak ayı baz yükü 198 TL/MWh, şubat ayı baz yükü 19 TL/MWh, mart ayı baz yükü 173 TL/MWh seviyelerinden işlem gördü.

Haftalık enerji piyasa raporuna açıklamalar yapan Enexion Enerji Danışmanlık Türkiye Genel Müdürü ve Enerji Uzmanı Ceren Özdal, bu hafta gün öncesi spot piyasada bir megavat saat elektriğin fiyatının en yüksek 15 Aralık’ta 206,35 lira ve en düşük 16 Aralık’ta 80 lira olarak kayıtlara geçtiğini vurguladı. Ceren Özdal, haftalık sistem marjinal fiyatı ortalamasının ise 136,21 lira olarak gerçekleştiğini söyledi.

Doğalgaz ilk sırada

Enexion’un hazırladığı rapora göre geçtiğimiz hafta toplam üretim içinde; doğalgazın payı yüzde 39, kömürün payı yüzde 32, yenilenebilir kaynakların payı ise yüzde 27 oldu. Kasım ayında yenilenebilir kaynakların toplam üretimdeki payı yüzde 17 olarak gerçekleşirken kömürün payı yüzde 36 ve doğalgazın payı ise yüzde 46’da kalmıştı.

Enexion Enerji Danışmanlık Türkiye Genel Müdürü ve Enerji Uzmanı Ceren Özdal

Kasım ayı spot piyasası yüzde 3’lük artış gösterdi

Haftalık enerji piyasa raporunda kasım ayı verilerine de dikkat çeken Ceren Özdal, kasım ayı spot piyasa fiyat ortalaması 174,7 TL/MWh olarak gerçekleştiğini ve toplam üretimin bir önceki aya göre yüzde 3lük bir artış gösterdiğini söyledi. Özdal, toplam üretimde kamu kuruluşları TETAŞ ve EÜAŞ’ın toplam oranın yüzde 32 olarak gerçekleştiğini, serbest üreticilerin ise toplam üretimin yüzde 68’ini gerçekleştirdiğini açıkladı.