Swissotel, Doka Otomatik Tırmanır Kalıp Sistemi ile yükseliyor

Yüksek yapılarda güvenli ve hızlı çözümler sunan Doka, değişik geometrisi ve yüksekliği ile yükselen yeni Swissotel için de tercih sebebi oldu. 2018’in sonlarında tamamlanması planlanan yapının hızlı ve maksimum güvenlikle ilerlemesi ise 150 yıllık tecrübeye sahip Doka Kalıp İskele Sistemleri ile mümkün olacak.

Yatırımcı firma Garanti Koza, bu özel yapının inşası için Doka SCP Otomatik Tırmanır Kalıp Sistemi’ni tercih ediyor. Yüksek binaların çekirdeği için kullanılan bu modüler kalıp sistemi ile perde kalıbı ve çalışma platformu az sayıda güçlü hidrolik silindir sayesinde bir defada kaldırılarak bir sonraki döküm katına taşınıyor. SCP Otomatik Tırmanır Kalıp Sistemi ile binanın çekirdek kısmı katlardan önde gider ve bu sistem sayesinde döşeme ve perdeler tek seferde dökülebilir. Etrafı muhafaza edilmiş büyük çalışma alanı sayesinde güvenli ve hava koşullarından korunmuş bir çalışma ortamı sağlar. Platform tırmanırken malzeme konteyneri ve beton dağıtıcının da dahil olduğu ağır yükleri kaldırabildiği için vinç kapasitesinden tasarruf elde edilir.

SCP Otomatik Tırmanır Kalıp Sistemi’nin yanı sıra projede tercih edilen bir diğer sistem de Xclimb 60 Koruma Perdesi. Yüksek binalarda tercih edilen Xclimb 60 Koruma Perdesi, bu projede de binanın eğimli geometrisine uyum sağlayan ve proje lokasyonundaki şiddetli rüzgara meydan okuyan yapısı sayesinde her koşulda güvenliği sağlamaya devam ediyor.

Dokadek 30 ile bir günde bin metrekare tamamlanabiliyor

Projenin hızına hız katan bir diğer sistem ise Dokadek 30 oluyor. İki farklı boyuta sahip olan döşeme kalıbı Dokadek 30 sayesinde bin metrekarelik döşeme normal uygulamalara göre iki kat daha hızlı gerçekleşerek bir günde tamamlanabiliyor. Swissotel projesi için tedarik edilen 2 bin 350 metrekare Dokadek 30 ile döşeme dökümleri hızla gerçekleşiyor. Ayrıca sistemin bir parçası olan 10 yıllık ömre sahip ve taşıma kapasitesi 3 ton olan Eurex 30 dikmeler sayesinde hızlı ve güvenli kurulum sağlanabiliyor.

Hafif ve ekonomik Frami Xlife

Kolon ve perde kalıpları içinse hafif ve elle taşınabilen Kolon ve Perde Kalıp Sistemi Frami Xlife’ın tercih edildiği projede rüzgar ve benzeri sebepler ile vincin çalışmadığı durumlarda kolay montajlı kalıplar büyük bir avantaj sağlıyor. Sistem ön montaj gerektirmeden şantiyeye indirildiği gibi kullanılabiliyor ve aynı şekilde söküm işlemi de çok hızlı ve kolayca gerçekleştirilebiliyor. Bir yandan zamandan tasarruf sağlarken aynı zamanda diğer yöntemlere kıyasla Frami Xlife Perde ve Kolon Kalıp Sistemi işçilik masraflarını da yüzde 50 oranında azaltıyor.