Tasarruf modeli ile konut alımı arttı

Günümüzde ev almak isteyen binlerce vatandaş var. Bu önemli süreçte evi almak için nakit parası olanlar yaşamak istediği evi rahatlıkla alabilirken, kredi çekmek zorunda kalanlar, çektiği tutar kadar da kredi faizi ödemek zorunda kalıyor. Öte yandan toplumun büyük bir bölümü kredibilite sorunlarından dolayı kredi kullanamıyor, yapılan 10 kredi başvurusundan 6’sı reddediliyor.

“Birevim olarak faiz yükünü ortadan kaldırıyoruz”

Bu farkındalıkla bireylerin ev sahibi olmalarının yolunu açan Birevim, tescilli ve kendine özgün tasarrufa dayalı modeliyle vatandaşların belli bir plan dâhilinde ev ve araba sahibi olmalarını sağlıyor. Vatandaşların geliştirilen tasarruf programına dahil edilmesiyle başlayan bu süreç zarfında bireyler, yüksek faiz maliyetleriyle de karşılaşmıyor. Orta ve alt gelir grubundaki vatandaşların tasarrufa dayalı faizsiz ev alma modeliyle rahatlıkla ev sahibi olduklarını belirten Birevim Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çifti, “Kişiler kendi tasarruflarıyla ev sahibi oldukları için başka bir kurum tarafından finanse edilmiyorlar. Hal böyle olunca faiz yükü ortadan kalkmış oluyor. Birevim’in tasarrufla faizsiz modelinde oluşan tüm fayda ise tekrar tasarruf sahiplerine dönüyor. Örneğin, 200 bin TL değerinde bir ev sahibi olmak isteyen kişi kredi kullandığı zaman 180 bin TL fazladan faiz ödemesi yaparken toplam ödemesi 380 bin TL oluyor. Ayrıca kredi kullanılması durumunda 3.167 TL aylık taksitler ödemek zorunda kalıyor. Birevim’in tasarrufa dayalı faizsiz modelinde ise 200 bin TL değerinde bir ev için hiç fark ve faiz ödenmezken aylık taksitler evini teslim almadan önce 833 TL, evini teslim aldıktan sonra ise 1633 TL oluyor. Kişi evini Birevim modeliyle hem uygun taksitlerle alırken, hem de hiç faiz veya vade farkı ödemiyor” dedi.

Bu gelişmeler çerçevesinde tasarrufa dayalı faizsiz ev alım sektörünün sürekli büyüdüğünün altını çizen Çiftçi, konut alımında faizlerin son 10 yılın en yüksek seviyesine çıkmasının tasarrufa dayalı faizsiz ev alma sektörünün gelişimini tetiklediğini aktardı.