thyssenkrupp’ın MULTI’si “2017 Yılının En İyi 25 Buluşu” listesine girdi

TIME Dergisi, thyssenkrupp Asansör’e ait MULTI asansör sisteminin “2017 Yılının En İyi 25 Buluşu” listesine girdiğini açıkladı. Bu itibarlı liste, her yıl dünyayı iyi, akıllı ve/veya keyifli bir yer haline getirmek için yüksek potansiyele sahip olduğuna kanaat getirilen buluşları içeriyor. Haziran ayında tanıtımı yapılan MULTI, halatsız teknolojisi sayesinde, dünyanın hem yatay hem de dikey olarak hareket edebilen ilk asansörü olarak dikkat çekiyor. Bu yeni buluş mimarlar, müteahhitler ve şehir planlamacılara gelişmiş tasarım ve yapım olanakları sunuyor.

TIME tarafından yayınlanan “25 En İyi Buluş” listesi, geniş bir kitle tarafından her yıl bekleniyor. Liste, yılın inovatif, ilginç ve umut verici buluşlarını içeriyor. Uzay istasyonlarından çocuk oyuncaklarına kadar uzanan bu buluşlar arasında, geçmişte güneş enerjili çatı panelleri, masaüstü DNA laboratuvarı, Sanal Gerçeklik (VR) başlığı, çok yönlü tekerlekler, tüketiciye yönelik drone, yapay pankreas ve vitamin yönünden zengin turuncu renkli tatlı patates gibi dönüm noktası yaratan ürünler yer aldı.

MULTI, halatsız teknolojisi ve binalar için ifade ettiği anlam dolayısıyla “2017 Yılının En İyi 25 Buluşu”ndan biri olarak seçildi. MULTI, geleneksel asansörlere göre az sayıda ve küçük kuyulara ihtiyaç duyuyor ve binanın kullanım alanını yüzde 25’e kadar artırarak kiralanabilir ek alanlardan ek gelir elde edilebilmesini sağlıyor. Asansör ve yürüyen merdiven ayak izlerinin, yüksek bir binadaki taban alanının yüzde 40’a varan bir bölümünü kapsadığı göz önünde bulundurulduğunda, bu konu özellikle önemli.

thyssenkrupp Asansör CEO’su Andreas Schierenbeck, şirketin bu seçkin listeye dahil olması hakkında şunları söyledi: “MULTI’nin inşa edilmiş ortamlarda hareket etme, çalışma ve yaşama biçimini değiştirerek, insanların hayatında gerçekten ezber bozan bir etkisi olacağına inanıyoruz. Yolcuların bekleme sürelerini kısaltacak ve bina geliştiricilere ek gelir elde etmeye yönelik daha fazla taban alanı sağlayacak. MULTI, asansör endüstrisinde önemli bir devrim niteliğinde olan kilit bir üründür.”

MULTI, her kuyuda aşağı ve yukarı hareket eden tek bir kabin yerine, bir bina içerisinde yer alan metro sistemini andıran, bir devrenin içerisinde çalışan birden çok kabinden oluşan bir sistem sunuyor. Bunun sonucunda yüzde 50’ye varan daha yüksek taşıma kapasitesi elde edildi ve yolcuların bekleme süresi kısaltıldı.

Buna ek olarak MULTI, geleneksel asansör sistemleriyle karşılaştırıldığında yaklaşık yüzde 60 oranında daha düşük bir maksimum güç gerektiriyor. Bu da bir binanın enerji ihtiyaçlarının iyi yönetilebilmesini sağlıyor ve güç besleme altyapısına yönelik yatırım maliyetlerini azaltıyor.

MULTI, tamamen işlevsel bir birim olarak 22 Haziran 2017’de, thyssenkrupp Asansör Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nin yer aldığı Almanya’nın Rottweil şehrinde amaca yönelik olarak inşa edilen 246 metrelik yeni inovasyon test kulesinde dünya genelinde görücüye çıktı. Kule, 12 test kuyusu ve saniyede 18 metreye varan seyahat hızı ile geleceğin binaları ve şehirleri için zorluklara olanaklar sunuyor. Etkisi Rottweil’ın ötesine geçen MULTI, OVG Real Estate’in Berlin’deki yeni büyük projesi olan East Side Tower’da ilk ticari kullanımını sunmaya hazırlanıyor.