Toshiba’dan Estia 5 serisi

Toshiba; yenilikçi, enerji verimli, güvenilir uygulamaların tasarımı için Estia 5 serisi havadan suya ısı pompası çözümlerini sunuyor.

4 KW ile 16kW arasında split tip ısı pompaları ve 16 KW ile 21kW Monoblok çözümleri ile geniş bir ürün gamı, sınıfının iyilerinden biri COP oranlarıyla yeni Estia havadan suya ısı pompaları verimli ve düşük maliyetli mekan ısıtma, sıcak su ve yaz dönemi için soğutma için uygun. Yeni projelere ya da renovasyon projelerine veya küçük ticari mülklere alternatif çözümler getiriyor. Estia, geleneksel kazanlar ile entegre edilebiliyor ve yerden ısıtma, radyatör, fan coil gibi farklı sistemler ile verimli çalışarak 55 °C’ye kadar sıcak su sağlayabiliyor. En önemlisi, çevre dostu olan Estia, enerji tüketimi bilincinde olan kullanıcılara huzur ve güvenlik sağlıyor. Çevreci bir sistem olması dolayısıyla sayısız Avrupa ülkesinde de ısı pompası maddi teşviklerinden yararlanıyor.

Yeni geliştirilmiş seri beşinci sınıf Estia jenerasyonunu temsil ediyor ve Toshiba’nın 10 yıldan beri başarıyla devam eden havadan suya ısı pompası ürün geliştirme çalışmalarının bir devamı niteliğinde. Toshiba’nın DC Twin Rotary kompresörü ve IPDU (Akıllı Güç Sistemi) invertör teknolojisi, özellikle kısmı yüklerde kullanımda yüksek enerji verimliliği ile ısıtma ve soğutma kapasitesini tam olarak koruyor ve uzun süreli konfor sağlıyor. Ayrıca Estia split tip ısı pompası için yeni 4.5kW dış ünite piyasadaki kompakt boyutlara sahip iken üst düzeyde performans sergiliyor.

Estia’nın performansı düşük ortam sıcaklıklarında bile korunabilirken, Estia split tip ısı pompaları mekan ve grup kontrol uygulamalarında A++ enerji sınıfı ile enerji verimliliği sunuyor. +7 °C hava sıcaklığında maksimum 4,90 COP ve -7 °C sıcaklıkta 3,01 COP ile sınıfında performans sergiliyor. Dış ünite, -25 °C’ye kadar dış hava sıcaklıklarında ısıtma ve + 40 °C ila + 75 °C arasında kullanım sıcak suyu sağlayabiliyor. Sekiz adede kadar da grup kontrol yapmak mümkün.

Farklı uygulamalar için esneklik Estia split tip ısı pompaları için önemli. Bir dış ünite, iç ünite ve boylerden oluşan tesisatın kurulumu, konvansiyonel sistemlerde bulunan baca tasarımı veya doğalgaz projesi gibi ek saha çalışmalarına ihtiyaç duymuyor. Kompakt dış ünite, geniş borulama mesafeleri sayesinde dış mekanda uygun bir yerde hatta balkonda dahi yerleştirilebiliyor. Split tip ısı pompaları aynı zamanda yeni projelere olduğu gibi veya mevcut sistemlerin işletme maliyetlerini azaltmak için de uygun. Mevcut düşük sıcaklık radyatörleri, yerden ısıtma sistemleri veya fan-coil sistemleri dahil olmak üzere her türlü ısıtma ve soğutma cihazı ile kullanılabiliyor. Benzer şekilde tablet ve akıllı telefon uygulamaları da dahil olmak üzere geleneksel veya yeni nesil yönetim sistemleri ile entegre olabiliyor.

Estia Split tip iç ünitesi, soğuk hava şartlarında daha fazla konfor sağlamak için verimli bir ısı eşanjörü ve opsiyonel elektrikli ısıtıcıya seçeneklerine sahip. Gelişmiş kontrol sistemi sayesinde, iç ünite boylerin elektrikle çalışan ısıtıcısıyla eşzamanlı olarak çalışabiliyor, bu sayede istenen sıcaklıkları ve konforu sağlarken, işletme maliyetlerini düşürüyor.

 

Estia 5 serisi dış ünite 4. 5kW

İlgi çekici ve kullanıcı dostu yeni geniş ekranlı uzaktan kumanda, bir veya iki zon için ısıtma kontrolü yapabiliyor, gün başına 10 programlanabilir ayarı yönetebiliyor. Son nesil yazılımı ile kumanda, hassas regülasyon yoluyla enerji tüketimini optimize etmek için çeşitli sensör verilerini topluyor ve analiz ediyor. Estia’nın elektrikli ısıtma kabiliyetini kullanarak, tek dokunuşla ‘ani sıcak su ısıtma’ fonksiyonu hızlıca ilave sıcak su sağlıyor. Diğer konfor ve ekonomi fonksiyonları da seçilen saatlerde daha düşük su sıcaklığı sağlayan bir gece modu ve akşam saatlerinde dış ünitenin ses seviyesini -7 dB (A) azaltacak sessiz modu fonksiyonlarını içeriyor.

İnsan sağlığı açısından sıcak kullanım suyu sıcaklığını 30 dakika süreyle seçilen düzenli aralıklarla + 75 °C’ye yükselten bir anti-lejyonella kontrol fonksiyonu bulunurken, entegre donma koruması düşük dış ortam sıcaklıklarında donmayı önlüyor.

Büyük tesisler ve yüksek su sıcaklıkları gerektiren durumlarda tercih edilen Estia Monoblok tip ısı pompaları mekan ısıtmada A+ enerji sınıfına sahip ve ayrıca + 7 °C hava sıcaklığında 4,10 COP ve -7 °C sıcaklıkta 2,51 COP sağlıyor. Sistem, 60 °C sıcak kullanım suyu ve -10 °C dış dış ortam sıcaklığına kadar sıcak kullanım suyu üretimi ve -20 °C dış ortam sıcaklığına kadar ısıtma sağlıyor.

Dört üniteye kadar grup kontrol edilebilen Estia Monoblok ısı pompaları, birçok standart haberleşme protokolüyle uyumlu olarak bina yönetim sistemlerine (BMS) bağlanabiliyor. Jbus ve Modbus standart protokol olarak cihazlarda mevcut iken, BACnet ve LON raryüzleri opsiyonel olarak sunulabiliyor.

Tüm hidrolik bileşenlerin entegre edildiği hidronik modül ile kurulum süresi ve çabası önemli ölçüde azalttı ve ayrıca Monoblok versiyonu, kurulumcunun uygulama potansiyelini üst düzeye çıkarmasına ve yeni binalarda veya daha büyük renovasyon projelerinde maliyeti aza indirmesine yardımcı olacak esnek seçenekler sunuyor. Hidronik modüller ayarlanabilir sabit hız / Δ T olan değişken hızlı pompa, 150 kPa’ya kadar ESP’ye sahip sabit hızlı pompa seçeneğine sahip. İstenirse yenileme projeleri için sahada kurulu pompa olması durumunda pompasız olarak temin edilebiliyor.

Kullanıcı aynı zamanda sabit sıcak su sıcaklığı ayar noktası seçebilir veya dış ortam koşullarına bağlı olarak hedef sıcak su sıcaklığını otomatik olarak ayarlayan ısıtma otomatik eğri kontrolünü kullanabiliyor. Bu özellik, sistemin enerji tüketimini optimize eden Toshiba’nın gelişmiş vektör invertör kontrolünün tüm gücünden yararlanıyor ve özellikle sıcak suyu yılın her döneminde maksimum sıcaklıklara kadar ısıtan geleneksel sistemlerle karşılaştırıldığında verimli. Sezgisel, kolay kullanımlı uzaktan kumanda ünitesi, iki ısıtma zonunu ayrı ayrı yönetebiliyor ve sıcak su için zamanlama ve ayarlama fonksiyonları sunuyor.

Düşük enerji tüketimli sınıfının üstün performansı ile yeni Estia 5 serisi havadan suya ısı pompası çözümleri, en son yenilenebilir enerji teknolojilerini temsil etmektedir. Gerek bireysel olarak gerek ise grup kontrol ile kombine kullanım gerektiren sistemlerde ev sahipleri, topluluklar ve işletmeler için önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlıyor.