Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) 60 yaşında

Sektörün itibarını yurt içi ve yurt dışında koruyup gelişmesini sağlamak, kaliteli üretim ve gelişmiş teknolojiyle, sürdürülebilir büyüme içerisindeki konumunu artırmak hedefiyle kurulan Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği(TÇMB) 60’ıncı yılını kutladı.

Türk çimento sektörü; yolculuğuna 1911 yılında 20 bin ton üretim kapasitesiyle başlayarak, bugün yıllık 85 milyon ton klinker üretim kapasitesine ve 500 milyon dolarlık ihracat hedefine ulaşarak ülke ekonomisinin yapı taşlarından biri oldu. Türkiye çimento sektörüyle, Avrupa’da birinci, dünyada 4’üncü çimento üreticisi konumunda ve 100’e yakın ülkeye ihracat yapan dünyanın ilk beş ihracatçı ülkesi arasında yer alıyor.

Sektörün faaliyetlerini yurt içi ve yurt dışında tanıtmak, sürdürülebilir ve çevreye değer veren iklim politikalarıyla bütünsel bir anlayış yaratmak amacıyla kurulan Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) geçtiğimiz günlerde kuruluşunun 60’ıncı yılını özel bir balo davetiyle kutladı.

“Atık ısıdan elektrik üretiminde Avrupa’dan öndeyiz”

Gecenin açılış konuşmasını yapan TÇMB Yönetim Kurulu Başkanı M. Şefik Tüzün, “TÇMB toplum faydasını temele oturtan bir anlayışla, ekonomik kalkınmaya katkı ve çevreyi koruma misyonunu sürdürülebilirlik temasıyla yürütmektedir. Başlıca çalışmalarımızı özetlemek gerekirse: sektörümüz atık ısıdan elektrik üretiminde ciddi yol almış ve var olan kapasitenin yaklaşık yüzde 50’sini kullanmış durumdadır. Bu alanda Avrupa’daki fabrikaların çok önünde olduğumuzu belirtmek isterim; böylece hem ülke ekonomisine katkıda bulunup ekonomik fayda sağlarken hem de sera gazı emisyonlarının azaltımı sayesinde iklim değişikliği ile mücadele çalışmalarına da önemli katkı sağlamış oluyoruz” dedi.

“Beton yol farkındalık çalışmalarına hız verdik”

Tüzün, “Yıllar önce başlattığımız ülkemizde beton yolların kullanılması ve yaygınlaştırılması çalışmalarımıza son iki yıldır daha da bir hız verdik. Biz beton yolların ve bariyerlerin bir seçenek olarak kullanılmasını ekonomik olarak öneriyoruz, ama bir o kadar da trafik güvenliği ve ülkemiz insanlarının can güvenliği açısından da önemsiyoruz. Bu kapsamda geçtiğimiz iki yıl boyunca çeşitli illerde sempozyumlar düzenleyerek beton yol ve beton bariyerlerin yollarda ve tünellerde kullanımı ile ülke olarak neler kazanacağımızdan bahsettik. Son 16 ayda ülke çapında 40 ili ziyaret ettik, 11 seminer organizasyonu düzenledik” diye konuştu.

TÇMB ve Milli Eğitim Bakanlığı sayesinde eğitim hayatına kazandırılan TÇMB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin mini konseri ve Seğmenler Halk Oyunları topluluğunun gösterisi ile devam eden gece ENBE Orkestrasının konseriyle son buldu.