Vaillant, 2017’yi yüzde 51’lik büyüme ile kapatıyor

Isıtma ve soğutma sektörünün öncülerinden Vaillant Türkiye 2017 finansal sonuçlarını açıkladı. Vaillant Group Türkiye CEO’su Alper Avdel ve Vaillant Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Erol Kayaoğlu, Türkiye’de 25.inci yılını dolduran Vaillant’ın 2017 yılında ana iş kolları olan kombide, tarihlerinde ilk kez 100 bin adet sınırını aştıklarını açıkladı. Cirosunu TL bazında yüzde 51 büyüten Vaillant Türkiye, 2020 yılı için belirlediği “Cirosunu ikiye katlama” hedefini de öne çekti.

Vaillant Group hakkında bilgi veren Vaillant Group Türkiye CEO’su Alper Avdel, “Dünya çapında 60’ın üzerinde ülkede sekiz markasıyla faaliyet gösteren Vaillant Group, 12 binin üzerinde çalışanı istihdam ediyor” dedi.

“Türkiye, Avrupa’nın en büyük 3’üncü kombi pazarı”

Sektörü değerlendiren Advel, “2017’de kentsel dönüşüm, yenileme pazarı ile şofben, termosifon ve klimalardaki ÖTV indiriminin etkisiyle sektörümüz büyüdü. Sektörde ihtiyaç duyan firmalara sağlanan çeşitli finansman kaynakları ve teşvikler de üretime ve sektörel büyümeye katkı sağladı. Sektörümüzün yılsonunda yüzde 7-8 civarında büyüyeceğini öngörüyoruz. Bu büyümeye paralel olarak kombi pazarının da yıllık 1 milyon adedi aşmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Avdel, Vaillant’ın pazardaki durumu hakkında da şu bilgileri verdi: “Vaillant Group içerisinde 3’üncü büyük kombi pazarına sahip olan, ciro ve personel sayısı açısından da ilk üç ülke arasında yer alan Vaillant Türkiye olarak, 2017’de yüksek verimli ve yenilenebilir ürünlerimizle sektörde fark yaratmayı başardık.” Yüzde yüz tüketici memnuniyeti doğrultusunda; çevre dostu ve enerji tasarruflu ısıtma, sıcak su ve soğutma sistem çözümlerinin yanında yenilenebilir enerji kaynaklı ürünler, enerji verimliliği danışmanlığı, kaskad yoğuşmalı ısıtma çözümleri ve sistem otomasyonu; yenilenebilir enerjiler ve konvansiyonel sistemlerin beraber kullanıldığı hibrid sistemlere odaklandıklarını da belirten Avdel, “2018’de de yolumuza aynı hızla devam edeceğiz. 2018 yılında büyük kapasiteli sistem çözümleri, yenilenebilir enerji ürünleri ve VRF klima alanında büyümeyi hedefliyoruz” dedi.

Yoğuşmalı cihazlar ile Türkiye’nin kazancı 1 milyar dolar olacak”

Avdel, yoğuşmalı kombi satışlarının enerji-maliyet açısından ülke ekonomisine ve tüketiciye etkileri hakkında da bilgi verdi. Yoğuşmalı kombilerin konvansiyonel kombilere göre yüksek oranda enerji tasarrufu sağladığını ve doğa dostu olduğunu belirten Avdel, şöyle devam etti: “Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun verilerine göre; 2016 yılında Türkiye’nin toplam doğalgaz ithalatı 16 milyar dolardır. Bu tutarın yüzde 25’inin hane halkı tarafından evlerde kullanıldığı öngörülmektedir. Hermetik baca teknolojisi ile ortam havası yerine dış havayı kullandığı için daha güvenli olan, daha düşük Nox seviyesi ile çevre dostu olan yoğuşmalı kombi ve akıllı oda termostatı kullanıldığında, evin izolasyon ve coğrafi konumuna göre yüzde 25-35’ e varan doğalgaz tasarrufu sağlanabiliyor. Bu da, hane başına ısıtma giderinin yıllık 500 TL civarında düşmesi anlamına geliyor. 2018 Nisan ayında devreye girmesi beklenen ErP yönetmeliği doğrultusunda, teorik olarak tüm haneler yoğuşmalı kombi ve akıllı oda termostatı kullanırsa, Türkiye’nin yıllık 1 milyar dolarlık enerji harcamasının içeride kalmasını bekliyoruz.”

“2017’de yüzde 51’lik büyüme ile 25 yıllık tarihimizin rekorunu kırdık”

Türkiye’deki hızlı büyüme ile ilgili memnuniyetini dile getiren Vaillant Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Erol Kayaoğlu ise, başarılı performanslarıyla ilgili şunları söyledi: “2017 yılı ciromuzu yüzde 51’lik büyüme ile 370 milyon TL’ye ulaştıracağız. Bu performans Euro bazında yüzde 22’lik bir büyümeye tekabül etmektedir. Bu başarılı sonuçla 2020 yılı için belirlediğimiz ‘ciromuzu ikiye katlama’ hedefimizi bir yıl öne çekmiş olduk. 2018 yılında ErP’ye geçişle birlikte pazarda büyüme bekliyoruz. Biz de bu değişimi iyi yöneterek euro bazında minimum yüzde 10’luk bir büyümeyi hedefliyoruz.”

Kayaoğlu, ayrıca Vaillant Türkiye’nin 2017 yılında yoğuşmalı kombi pazarında yüzde 80, şofbende yüzde 57, panel radyatörde yüzde 30, klimada yüzde 16 ve ısı pompasında yüzde 5 büyüme kaydettiğini belirtti. Kayaoğlu, “Özellikle Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde doğalgazın yeni girdiği şehirlerde üstün performans sergiledik” dedi.

“ErP geçişine en hazır firmalardan biriyiz”

2016 sonu ve 2017’de pazara sundukları iki yeni yoğuşmalı ürünle “Yoğuşmalı Ürün Ailesini” tamamladıklarını da söyleyen Kayaoğlu, yeni ErP (Enerji ilişkili ürünler) yönetmeliğine hazır olduklarını da belirtti. Kayaoğlu, “Global bir firma olmamız nedeniyle Avrupa’da 2015 yılında gerçekleşen ErP’ye geçiş sürecini yakından deneyimleyip, ürün gamımızı bu süreci en etkin şekilde yönetecek hale getirdik. Hali hazırda ürün gamımızda var olan yoğuşmalı ürünlerimiz ile tüketiciye hizmet veriyoruz ve işimizin yüzde 75’ini yoğuşmalı ürünler oluşturuyor. Bunun yanı sıra iş ortaklarımıza bu yeni uygulamalara hazır hale gelebilmeleri için eğitim programımızla destek veriyoruz” açıklamasında bulundu.