VRF klima sistemleri için yepyeni Toshiba sıcak su modülleri

Tek bir sistem kullanarak aynı anda enerji verimli soğutma, ısıtma ve sıcak su üretimi mümkün hale geliyor.VRF için Yüksek Sıcaklıklı Sıcak Su Modülü – Toshiba Carrier CorporationYüksek verimli ve performanslı klima sistemlerinde bir dünya markası olan Toshiba bugün itibariyle VRF klima sistemleri için geliştirdiği yeni sıcak su modülünü duyurur. Toshiba´nın gelişmiş SHRM-e VRF sistemi tek bir bir soğutucu akışkan devresiyle aynı anda soğutma ve ısıtma yapabilecek kapasiteye sahip. Sistem Toshiba´nın yeni sıcak su modülleriyle bağlandığında, SHRM-e artık verimli iklimlendirmeye ek olarak sıhhi uygulamalar için sürekli, enerji verimli ve ekolojik sıcak su tedariği sunabiliyor. Bu Japon devi Toshiba tarafından atılmış büyük bir adım.

SHRM-e, orta ölçekli ve büyük binalarda Toshiba´nın karma ısıtma ve soğutma gereksinimleri için son derece verimli bir çözümdür. Tek veya çoklu akış seçici kutuları ile kurulan sistem, farklı bölgeleri aynı anda ısıtmak veya soğutmak için soğutucu akışkanı yönlendirir. Isıtma modundaki iç üniteden  geri kazanılan enerji, tasarrufu en üst seviyeye çıkarmak için yeniden soğutma amacıyla kullanılabilir. Bu, her bir iç ünitede, her odada hassas sıcaklık sağlayan, bağımsız ayarlanabilen sıcaklık kontrolü sağlar. Değerlendirilmediği taktirde israf edilecek ısıyı kullanarak, sistem enerji tasarrufu sağlar, verimliliği artırır ve ısı kaybını azaltır.

Isı geri kazanım özellikleri ve sistemin kalbinde yer alan Toshiba DC Twin Rotary kompresörleri sayesinde, Toshiba VRF, %25´e varan enerji tasarrufu sağlayabilmektedir. Sonsuz değişken inverter sürücü, kompresörlerin çalışma hızını sürekli , gerçek zamanlı olarak ayarlarve kompresör kapasitesinin son kullanıcı talebine tam olarak uymasını sağlar. Bu da Toshiba VRF´in hem soğutma hem de ısıtma modunda maksimum performans ve sınıfının lideri sezonsal verimlilik elde etmesini sağlar. Yeni sıcak su modülünü 3-borulu SHRM-e sistemine entegre etmek, soğutma sırasında bile sıhhi tesisat uygulamaları için 80ºc ve üzerine kadar sıcak su elde elde edilmesini sağlar. Sıcak su üretimi yerden ısıtma veya radyatörler ile kullanım sıcak suyu, sıhhı tesisat ve hatta endüstri uygulamaları için kullanılabilir. SHRM-e VRF sistemiyle entegre edilmiş bu yeni sıcak su modülü, birbirinden ayrı alanları optimize edilmiş iklimlendirme sistemi ile  ısıtıp soğuturken, aynı zamanda dengeli, yüksek debili, enerji verimli ve bütün yıl boyunca sağlanan sıcak sudan istifade eden ortamlar yaratır.

Bunlar arasında:

  • Isıtma ve soğutmanın katlar ve hatta binalar arasında farklı olarak yönetildiği ve fazla miktarda sıcak suyun gerektiği hastaneler;
  • Sıcaklığın sık olarak ayarlanması gereken ve yiyecek alanları, mutfaklar ve kantinler için sürekli olarak sıcak suya ihtiyaç duyan okullar, ofisler ve perakende bölümleri;
  • Spalarda soğutmanın yıl boyunca kullanıldığı giyinme odalarında, ısıtmanın kullanıldığı ve sıcak suyun her zaman ihtiyaç duyulduğu spor salonları veya havuzlarda.
  • Spor salonları, spalar, ziyaretçi odaları veya restoranlarının ayrı ayrı iklimlendirmeye ihtiyaç duyduğu ve duşları, havuzları, banyoları ve yemek pişirme alanları için yüksek miktarda sıcak su gereken otel veya tatil köyleri gibi büyük kompleksler.

 

Sıcak su modülün  3 çeşiti mevcuttur: 25 -C ila 50ºC arasında orta sıcaklık gereksinimleri için 8kW veya 16kW; veya 50 -C’den 82ºC’ye kadar yüksek sıcaklık gereksinimleri için 14kW. Toshiba tarafından, yıl boyu kullanım için -25 ° C ila + 40 ° C ortam koşullarında çalışmak üzere tasarlanan sıcak su modülleri, uzaktan kumanda üzerinden çalıştırılabilir ve sıcak su üretimi ile yüksek esneklik sağlar.

Cihazlar kompakttır (Yüksek sıcaklık modülü için 70cm x 90cm x32xm; orta sıcaklık modülü için ise 58 cmx 40cm x 25cm) ve hafiftir (yüksek sıcaklık modülü 100 kg´dır ve orta sıcaklık modülü 20.3 kg´a kadardır) ki bu da kolay bir kurulum sağlar. Satış sonrası ekibi, ürün entegrasyonunu kolaylaştırmak adına, dış piyasadan temin edilen pompa vs. gibi bileşenler ile kapsamlı bir esneklik ve borulama uzunluklarının geniş toleransı sayesinde geniş bir montaj alanı  ve bağlanabilirlik özgürlüğü ile her çeşit uygulamaya özel hidrolik cihazarın ve su tarafı borularının konfigürasyonu da dahil olmak üzere mekana özel sistemler tasarlayıp geliştirebilirler.