YAĞMUR PROJE TASARIMI Q PLUS EUROPEAN PROPERTY AWARDS’DA BİRİNCİ OLDU

  1. Yağmurproje İstanbul odaklı bir mimarlık ofisi diyorsunuz. Mimari işlerinizin kapsamı oldukça geniş; baktığımızda da şehir sınırlamanız yok. Tasarım ilkeleriniz hakkında ne söylemek istersiniz?

Mahmut Emre Yağmur: yağmurproje, tasarımın insanın tüm yaşam alanlarındaki dönüştürme gücüne olan inançla kuruldu. Farklı müşteri profillerinin mekân ihtiyaçlarını düşünürken, tasarımın ilgi alanının sadece mekânlar değil, gerçek anlamda insanın kendisi olduğuna inanıyoruz. Yaşayacakları ortamı daha akıllı, gelişmeye daha açık, daha cesur ve cesur olduğu kadar kabul edilebilir hale getirebilmek için, iyi düşünülmüş ve olağanüstü sonuçlar için, kendimizi sürekli geliştiriyoruz. Dünyayı seyahatler, fuarlar ve eğitim faaliyetleriyle takip ediyor; güncel trendleri, malzeme yeniliklerini kendi tasarım anlayışımızla projelerimize yansıtıyoruz.

Teoman Aytolan: Bütüncül çözüm üretmek adına diğer tasarım ve mühendislik disiplinleriyle takım çalışması yapıyor; kurumsal kimlik perspektifinde müşterilerimiz ile paydaş oluyoruz. Mimari tasarımın bağımsız bir sanat olmadığını biliyoruz.   İlk taslaktan başlayarak en küçük mobilya detayından, kurumsal kimlik önermelerine kadar, her aşamada işin içinde oluyoruz. İnanıyoruz ki bu bakış açısıyla attığımız her adım bize ve birlikte çalıştığımız kuruluşlara en iyi olma şansını verecektir.

  1. Q Plus projeniz uluslararası çapta düzenlenen International Property Awards yarışmasının Avrupa ayağı olan European Property Awards’ta birçok başvurunun arasından öne çıkarak Leisure Interior For Turkey kategorisinde birinci oldu. Projeniz hakkında bilgilendirir misiniz?

Mahmut Emre Yağmur: İstanbul’da faaliyet gösteren Saatpark için tasarladığımız Q Plus, Yenibosna Airport AVM içinde 480 m2 alana yayılan, konseptiyle ön plana çıkan bir cafe restoran projesi. Konumu dolayısıyla ticari alanların, konutların ve eğitim alanlarının kesintisiz 24 saat işlek olduğu bir alanda bulunmasına rağmen, karmaşıklaşan kullanıcı profilinin bu yoğunluğuna çözüm bulmak için sakin bir durak olarak tasarladık.

Teoman Aytolan: Projeye başlamadan önce müşterinin isteklerini göz önünde tutarak, Q Plus’da canlı bir sokak etkisinin var olduğu, endüstriyel materyallerin klasik elementlerle buluştuğu, hem operasyonel kısmın fonksiyonalitesinin hem de gelen müşterinin konforunun olabildiğince verimli olmasının amaçlandığı bir tasarım fikri yarattık. Bir kafede ve restoranda yaşanacak deneyimin benzersiz olmasını amaçlayarak, kaplamalı kontrplak yüzeyler, metal ayrıştırıcı unsurlarla ve yarım kemerlerle ayrılan bölümler, endüstriyel malzemenin el işi işçiliğiyle karakter kazandırıldığı localar, modernist bir yaklaşımın aksine, müşterilerin her köşede başka bir ayrıntıyı görmesi, onlara evlerindeymiş gibi özgün bir his yaşatma isteği hedefledik.

  1. Projede malzeme seçiminin ana kriterleri neydi?

Mahmut Emre Yağmur: Malzeme seçimimizde doğallığın ve işlevselliğin en önemli hususlar olduğunu savunuruz hep. Q Plus’ta da klasik vurgulu tasarlanmış girişten ana alana doğru geçerken, Roma İmparatoru Augustus’un eşi Livia Drusilla’ya sunduğu MÖ. 39’da yapılan Villa Livia duvar fresklerinin kopyasını işledik. Yüksek tavanlı ana alanı ahşabın sıcak etkisiyle, bakır ve bronz yüzeylerle zenginleştirdik ve bu bölümlerde kullanılan tüm mobilya ve aydınlatma elemanlarını özel olarak ürettik.

  1. Projenin ana konseptinin çok kültürlülük olduğunu söylemek mümkün mü?

Teoman Aytolan: Q Plus’ın girişini, ana alanını, loca bölümlerini ve bahçesini ana elementler olarak belirledik. Tüm konsepti, mekânların daha yaşanabilir, estetik ve kullanışlı hale gelmesi adına dekoratif unsurlar ve teknik alt yapının görülebildiği, her bölümde farklı bir atmosferin yakalandığı, çok kültürlülükten alıntılarla huzur duygusunun hissedildiği bir kafe restoran olarak benimsedik.

  1. Hizmet alanınızın boyutunu tasvir edebilir misiniz? Özellikle mimari ve iç mimari hizmetlerinizin birlikteliğini nasıl dengeliyorsunuz?

Mahmut Emre Yağmur: Bizler ekip olarak müşterileriyle sürekli iletişim halinde olan bir ekibiz. Hizmet alanımız çok geniş olduğu için, mimari ve iç mimari disiplinler kapsamında tasarım, tasarım danışmanlığı, tasarım yönetimi, uygulama, kontrolörlük ve müşavirlik hizmetleri sunuyoruz. Bütüncül sonuçlara ulaşmak için, yurtiçinde ve yurt dışında birçok konut, kentsel yenileme, ofis, mağaza, kafe, restoran, kültürel ve toplumsal yapılar gibi farklı fonksiyonlardaki ve sektörlerdeki projeler üzerinde çalışıyoruz.

Teoman Aytolan: Mimari ve iç mimari tasarımın bir bütün olduğunu özellikle savunuyoruz. Güncel malzeme ve teknolojinin getirdiği çözümlerle projenin iyi bir tasarım olmasının yanı sıra hızlı, ekonomik ve mümkün olan en yüksek kalitede üretilebilir olmasını sağlamayı amaçlıyoruz.