Yapı Gazetesi Geliyor

Merhaba,
Yapı Gazetesi’nin Eylül Sayısı ile TÜRKİYE MÜTEAHHİTLER BİRLİĞİ (TMB), Türkiye İMSAD, GYODER (Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği) üyelerine ve aynı zamanda, sektörde 81 il 957 ilçede hizmet veren müteahhitlere ulaşma imkanına sahip olacaksınız.

Bunun yanında, yapı malzemesi satan toptancı firmalara da gazetemiz aracılığıyla, her ayın 15’inde, ücretsiz olarak ulaşabileceksiniz.

Yapı Gazetesi ile yeni sezon kampanyalarınızı tüm ‘Yapı Sektörü’ne duyurabilirsiniz.

Siz de markanız ile bu sayıdaki yerinizi alın, markanıza Katma değer ve Pazar ilişkisi sağlayın.

Yapı Gazetesi 20.000 adet baskısı ile tüm Türkiye’deki sektörle buluşacaktır.

Sektörün tamamına bir kerede ulaşıp firmanızı hatırlatacak ve satışlarınızı artırırken yepyeni iş imkanları yakalayabileceksiniz.

Yerinizi alırken toplu alım yapmanızı tavsiye ederiz.

Değerlendirmenize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

Fikret DEMİR
Yapı Gazetesi İmtiyaz Sahibi
fikret@yapigazetesi.com

YAPI MALZEMELERİ NELERDİR?
İnşaat sürecindeki en önemli görevlerden biri de planlı bir şekilde yapı malzemeleri seçimidir. Yapı malzemeleri çoğunlukla yapının proje mimari tarafından tasarım aşamasında belirtilebilir. Ancak bu ön belirleme sadece Birim Fiyat tespiti için ön bilgi olur. Bu gerçekleştirilen ön tespit malzemenin siparişi için yeterli değildir. Malzemenin kalitesi, adedi, ebadı, üretici firmanın ismi vb. operasyonların düzgün belirlenmesi gerekir. Özellikle malzemenin fiyatı ve performansı konuları için inşaatçının etkin araştırma yapması veya yaptırması gerekir.
Malzemelerin doğru seçimi için Kontrol Mimarı veya Mühendisinin de araştırma yapması gereklidir. Malzeme alımı öncesinde, miktarlar belirlenmelidir. Miktar belirlenirken keşiflerdeki miktarlardan yararlanılır. Tereddüt halinde metrajlar kontrol edilir veya yeniden yapılır.
Malzeme seçimi sırasında ayrıca, kullanılacak yapı malzemesinin güvenli olduğu, zarar veren unsurlar içermediğini gösteren Malzeme Güvenliği Bilgi Formu istenerek kontrol edilmelidir. Sakıncalı inşaat malzemelerine; içinde zararlı madde, iş güvenlik riski bulunan (tehlikeli), sakıncalı atık içeren malzemeler sayılabilir. Kaba yapı malzemelerini oluşturan taş, kaya, kil, kum, çakıl, mıcır, kireç, çimento, briket, tuğla, gazbeton, bloklar, kereste, inşaat demiri, çelik hasır, beton çivisi, inşaat çivisi, mozaik, tavlı tel gibi malzemelerinin seçimine de aynı şekilde dikkat edilmelidir. Kaba yapı malzemelerinin yetkinliğini ve uygunluğunu belirleyen hususlar Bayındırlık Bakanlığı Genel teknik Şartnamelerinde ayrıntılı olarak belirtilmiştir.

Türkiye’de Kullanılan Yapı Malzemeleri

Ahşap
Ağaçtan elde edilen organik esaslı bir yapı malzemesidir. En eski yapı malzemelerinden birisidir. Kullanışlı ve doğal bir yapı malzemesidir. Üstünlük diğer yapı malzemelerine göre daha az niteliktedir.

Alçı
Yapılarda kalıp çıkarma işleri için alçı taşının toz haline getirilmesinden elde edilen madde, suyla birleştiğinde sertleşme özelliği gösterir. Yapı sektöründe birçok yerde kullanılmaktadır.

Alüminyum
Çok hafif ve kolay işlenebilir yapıya sahip bir malzemedir. Gümüş gibi beyaz renkte ve hafif bir elemandır. Kaynama noktası çok yüksektir. Isı ve elektriği iyi ileten bir maddedir. Demir ve çelikten sonra dünyada en çok kullanılan metaldir.

Asansör
Her binada bulunmamakla birlikte yeni nesil apartmanların hemen hemen hepsinde bulunmaktadır. İnşaat sektörünün gelişmesiyle bu sektörde büyük gelişim göstermiştir.

Boru
Bir yerden başka bir yere sorunsuz bir şekilde sıvı, gaz vb. aktarmaya yarayan içi boş, uçları açık, silindir şeklindeki maddedir. Yapı sektöründe oldukça önemli bir yere sahiptir.

Aydınlatma
Bir ortam içinde bulunan nesneleri algılamamıza yetecek uygunlukta olan ışık uygulamaları aydınlatma olarak tanımlanır. Yapı sektörü geliştikçe aydınlatma teknolojileri değişmektedir ve hem ekonomik hem estetik olan aydınlatma sistemleri ön plana çıkmaya başlamıştır.

Boya
Renkli bir sıvı bileşimi olan boyaları, ana maddeleri organik, metalik veya plastik esaslı pigment, bağlayıcı ve incelticilerden meydana gelir. Yapı sektöründe, malzeme yüzeylerine, korunma, süsleme ve aydınlatma amaçları ile kullanılır.

Cam
Silisli kumun potas veya soda ile karıştırılıp yüksek dereceli sıcakta eritilmesiyle elde edilir. Su geçirmez, sert, saydam, kolay kırılan bir maddedir. İnşaat sektöründe uzun zamandır yoğun bir şekilde kullanılır.

Çimento
Bağlayıcı malzeme olarak yaygın olarak kullanılan bir maddedir. Toz grubuna giren çimento, su ile birleştirildikten sonra bağlayıcı özelliği kazanır. Katılaşma koşullara bağlı olarak değişkenlik gösterir. Yapı sektörünün değişmez yapı malzemelerindendir.

Demir-Çelik
Binaların yapısal bileşeni için önemli malzemeleridir. Betonarme yapılarda kayma vb. gerilmeleri karşılamak için betonun içine koyulan özel olarak şekillendirilmiş maddelere denir.

Doğal Taşlar
Minerallerin bir araya gelmesiyle oluşan topluluklardır. Yapı işlerinde kullanılmaya elverişli taşlara doğal yapı taşları denilmektedir. Genellikle temellerde, duvarlarda, zemin, çatı kaplamalarında yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Gaz Beton
Diğer yapı malzemelerine göre daha hafif olan bir yapı malzemesidir. Yaklaşık olarak %85’i basınçlı hava bulunan gözeneklerden oluşmaktadır. Çok amaçlıdır ve geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Hazır Beton
Yüksek basınç dayanımına sahip olan dayanıklı bir malzemedir. Agrega, çimento, suyun karıştırılmasıyla istenilen kalıbın şeklini alan kompozit bir yapı malzemesidir.

Isıtma, Soğutma, Havalandırma
Yapı sektöründe klima, ısınma tesisatı vb. insanların evinde daha rahat yaşayabilmeleri için yaşanılan iklimlere göre tasarlanan yapılara bu sistemlerin entegre edilmesi gereklidir.

Çatı
Yapıların üst kısımları dışardan gelen rüzgar, yağmur, kar gibi etkenlerden koruyan elemanlara çatı denmektedir. Genelde ahşap, çelik ve betonarmeden yapılmaktadır.

Kireç
Su ile karıştırıldığında kuruduktan sonra katılaşma özelliği gösteren, kireç taşının pişirilmesiyle meydana gelen, beyaz renkli bağlayıcı bir maddedir. Yapı sektöründe birçok alanda kullanılır.

Plastik
Plastik ihtiyacı doğada karşılanacak bir şey değildir. Çeşitli elementlerin birleştirilmesiyle meydana gelir. Plastikler istenilen şekilde kalıplanabilir ve şekil verilebilir. Yapı sektöründe su tesisatı, plastik yer döşemeleri, PVC yer döşemeleri vb. malzemelerde kullanılır.

Seramik
Bir ya da daha fazla metalin, metal olmayan bir elementin yüksek sıcaklıkta bir araya getirilmesiyle oluşan inorganik bileşiktir. Genel kullanım alanları; Tuğla, Fayans, Kiremit, Porselen vb.

Tuğla ve Kiremit
Kil bazlı toprağın pişirilip kurutulmasıyla meydana gelen bir yapı malzemesidir. Bağlayıcı maddeler ile birbirlerine tutturularak duvar inşasında kullanılır.

Yalıtım Malzemeleri
Günümüzde yapılarda; ısı yalıtımı, su yalıtımı, ses yalıtımı, çatı yalıtımı, vb. uygulamalar ile ciddi enerji tasarrufu sağlanabilmektedir. Ülkemizdeki bazı ısı yalıtım malzemeleri; Camyünü, Taşyünü, EPS ve XPS yalıtım malzemeleri.

İnşaat Malzemelerinin Genel Özellikleri
– Fiyatının uygun, ödeme şartlarının cazip
– Firesiz
– Kalitesi ve Performansı yüksek
– Kolay sağlanan, saklanabilen
– Garanti süreçleri uzun
– Şartnamelere Uygun