Yoğuşmalı kombi pazarı yükselişte

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde aşamalı olarak uygulanmaya konulan Energy Related Products – Enerji İlişkili Ürünler (ErP) Yönetmeliği, Türkiye’de 21 Nisan 2018 tarihinde yürürlüğe girecek. Yeni yönetmelik ile birlikte Türkiye’de artık tüm kombilerin enerji verimli yoğuşmalı olma özelliği zorunlu hale gelecek. Bu düzenleme konvansiyonel ürünlerin artık Türkiye’de üretim ve satışının olmayacağı anlamına gelirken, enerji tüketimi konusunda ciddi bir tasarruf oluşturması bekleniyor.

Bu cihazların yerine, verimleri daha yüksek, atık gaz NOx (azot oksit) oranları daha düşük olan, piyasada yoğuşmalı kombi olarak bilinen kombiler üretilip, satılacak. Ancak bu yasak, mevcutta kullanılan hermetik konvansiyonel cihazları kapsamayacak. Mevcut kullanılan kombiler kullanılmaya devam edecek. Kombisini değiştirmek isteyen kullanıcılar, kombisini yoğuşmalı cihazlar ile değiştirmek zorunda olacak. Aynı zamanda AB’nin Eylül 2018’de yürürlüğe sokacağı Lot1’de, aynı kapasite altındaki kazan ve kombilerin yanma sonucu atmosfere düşük NOx yaymalarını gerektiren bir ek madde söz konusu. Bu madde, üç eşanjörlü yarı yoğuşmalı kombilerin de artık satılamayacağı, sadece premiks yani hava ile gazın yanma öncesinde ideal oranda karışmasını sağlayan tam yoğuşmalı kombi ve yoğuşmalı kazanların satılabileceği anlamına geliyor. Ülkemizde de bu yönetmelik eki AB ile aynı tarihte yayınlanıp yürürlüğe girecek. Tüm bu yeni yönetmelikler ile önümüzdeki yıllarda daha verimli ve daha çevreci doğal gazlı ürünler kullanılmaya başlanacak.

Yeni teknolojilere adaptasyonu kolay sağlayan Türkiye’nin, artan nüfus ve büyüyen pazarı ile akıllı ve yenilenebilir ürünler konusunda oldukça iddialı ilerlediği vurgulanıyor. Türkiye ısıtma sektörünün hem büyüklüğü hem de niteliği açısından iyi bir yerde olduğu ve büyümeye devam edeceği belirtiliyor. 2016 yılında Türkiye’de kombi pazarının 1 milyon adedi aştığı sektör temsilcileri tarafından belirtilirken, pazarın yaklaşık yüzde 35’ini oluşturan yoğuşmalı cihazların payının her yıl 2-3 puan arttığı kaydediliyor. Üretim teknolojileri açısından Türkiye’nin Avrupa ile aynı seviyelerde olduğunu dile getiren temsilciler, Avrupa’da enerji verimliliği düşük ve çevreci ürünlere devlet tarafından verilen desteğin Türkiye’de de sağlanmasının, sektörün daha teknolojik, daha verimli ürünlerle büyümesine katkıda bulunacağını ifade ediyorlar.

Tüketicilerin bilinçli seçim yaparak teknolojik ve yüksek enerji verimliliğine sahip ürünlere yönelmesinin, enerji üretiminde yurt dışına bağımlı olan ülkemiz açısından önemli kazançlar getireceği ve bu doğrultuda AB yönetmeliklerine paralel hareket etmenin daha yararlı sonuçlar vereceği kaydediliyor. Her yıl yaklaşık 700 – 800 bin yeni konut projesinin hayata geçmesi, kentsel dönüşüm nedeniyle eski binaların yenilenmesi gibi faktörler, Türkiye’de sektörü canlı tutuyor. Tüketici bilinç düzeyinin artması da sektör büyümesine olumlu yansıyor.

İklimlendirme sektörü ISK-SODEX 2018’de bulaşacak

Isıtma, soğutma, havalandırma, hava şartlandırma sistem ve ekipmanları ile tesisattan oluşan iklimlendirme sektöründe 2017 yılı ihracat artışı yüzde 11,8 olarak gerçekleşti. Tesisat sistem ve elemanlarının toplam ihracatta ilk sırada geldiği sektörün Almanya’ya gerçekleştirdiği ihracat 455 milyon dolara ulaştı.

Sektörün ihracat artışında nitelikli ve genç iş gücü ve Ar-Ge çalışmalarının yanı sıra, ihracatçı firmaların uluslararası fuarlardaki etkinliğinin önemli rol oynadığına dikkat çeken Hannover Fairs Turkey Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel, şunları söyledi: “Dünya genelinde 200 ülkeye ihracat gerçekleştiren Türk iklimlendirme sektörü 2017 yılında büyük bir atılım gerçekleştirdi. Almanya, İngiltere ve Fransa gibi gelişmiş ülkelerde önemli bir ihracat artışı sağlandı. Sektörün gelecek hedeflerine ulaşabilmesinin yolu uluslararası rekabet gücünü artırabilmesinden geçiyor. Türk İklimlendirme sektöründe güçlü ve önemli markalar var. Avrasya’nın en önemli iklimlendirme fuarı ISK SODEX bu markaların dünyaya açılabilmesi yönünde önemli bir fırsat. Bu yıl ilk defa Enerji Verimliliği ve Bina Otomasyon sistemlerini de dahil ettiğimiz fuarda sektörün yeni trendleri sergilenecek. ISKSODEX’te havalandırma, klima, ısıtma, soğutma, yalıtım, pompa, vana, tesisat, su arıtma ve güneş enerjisi sistemleri gibi oldukça geniş bir yelpazeden katılımcılarımız olacak.”

Türkiye’nin en iyi kombi ustası seçilecek

ISK-SODEX Istanbul 2018 Fuarı bu yıl ilk defa düzenlenen “ISK-SODEX Ustalar Ligi 2018” yarışması ile tarihinde bir ilke imza atarak Türkiye’nin en iyi kombi ustasını arıyor. Web sitesinde yer alan testi en doğru ve en hızlı şekilde bitiren 16 usta, finalist olarak ISK-SODEX Istanbul 2018 Fuarı sırasında gerçekleştirilecek pratik uygulama etabına katılmaya hak kazandı. 16 finalist onlara sağlanan ekipmanlarla zamanlama, doğru montaj, projeye uygunluk ve estetik kriterleri kapsamında kombi ve radyatör montajı uygulaması gerçekleştirecek.