2018’de hangi alanlar gayrimenkule yön verecek?

ULI ve PwC’nin gayrimenkul yatırımcıları için sektöre ışık tutan araştırması Gayrimenkulde Gelişen Trendler Avrupa 2018 raporunun sonuçlarına göre, Avrupa’da gayrimenkule yön verecek niş alanlar arasında lojistik sektörü, 2018 yılında yatırımcılar açısından en çok talep gören sektör olarak yerini sağlamlaştıracak. Pamir & Soyuer Gayrimenkul Danışmanlık Şirket Ortağı ve ULI Türkiye İcra Kurulu Üyesi Firuz Soyuer’e de göre Türkiye’de Avrupa’dan farklı bir sonuç beklemek mümkün olmayacak. Rapor sonuçlarını aktaran Soyuer, “Gayrimenkule farklı bir yön verecek alanlar arasında Avrupa’da lojistik merkezlerinin yatırımı ilk sırada yer alıyor. Onu sırayla kişisel depolama, konut kiralaması, öğrenci yerleşimleri ve yaşlılar için yaşanacak yerler geliştirmek izliyor. Bu tablo gösteriyor ki, kurumsal yatırımcılara yön verecek kritik kavram, ‘demografi’. Uzun dönemli pasif kiralamadan, işletmeciliğe kayış gündeme gelecek” dedi.
Kent lojistiği hızlı bir şekilde gelişecek
Türkiye’ye bakıldığında öğrenci evleri tarafının geliştiğini ancak emeklilik yaşam alanlarının, lojistiin ve kişisel depolamanın henüz hakettiği yerde olmadığını belirten Soyuer, “Online lojistiği ihmal ediyoruz, yapısal olmayan şekilde ilerliyor, Avrupa bu noktadayken biz geride kalamayız. Bu alanlarda daha çok çalışmamız lazım. Perakende alanları daraldıkça, kent yakınlarındaki küçük lojistik merkezleri önem kazanıyor. Kent lojistiği (dağıtımdaki son kilometre) gittikçe önem kazanıyorb Şehir içinde mikro lojistiğin. yani son kullanıcıya ufak kamyon veya motor kuryelerle gidilecek lojistiğin İstanbul’da hızlı bir şekilde geliştiğini göreceğiz” dedi.
Banliyö ofisleri ve şehirdışındaki AVM’ler artık out
AVM’lerin birer lojistik vitrini olarak kullanılacağını belirten Soyuer, şöyle devam etti: “Bu konu o kadar önemli ki, e-ticaret devi Amazon’un tüketiciye hızlı ulaşmak için birkaç ay önce ABD`nin en önemli gıda marketi zincirlerinden Whole Foods`u satın alması, buna örnek. Bunun yanı sıra Türkiye’de örneklerini gördüğümüz paylaşımlı ofisler yine revaçta olacak. Artık banliyölerdeki ofislerin ve iş parklarının, şehir dışındaki perakende alanlarının ve bireysel, sinerjik olmayan konut bloklarının geride kalması bekleniyor.”