“5. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri” sahiplerini buldu

Yurtbay Seramik tarafından “Doğadan Sanata Sen Tasarla” sloganı altında düzenlenen “5. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri” yarışmasının ödülleri İstanbul’da düzenlenen törenle sahipleriyle buluştu.

“Düzen ve Düzensizlik” temalı 5. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri’ne, toplam 366 proje ile katılan genç yetenekler, ürettikleri eserlerin; “Doğaya karışma öyküsünü” aktarmaya çalıştılar. Ödül töreninde kısa bir konuşma yapan Yurtbay Seramik Pazarlama Direktörü & Yönetim Kurulu Üyesi  Melis Yurtbay, “Bu sene ki temamız; “ Düzenli Düzensizlik.” Tema altında zihinleri uyandırarak, düzensizmiş gibi görünürken büyük bir düzenin parçası olan her şeyin doğaya karışma yolculuğunu vurgulamak istedik. Yarışmaya katılan genç yetenekler, tıpkı Yurtbay Seramik’in doğaya duyduğu aşkı sanata dönüştürmesi gibi tasarımın doğasındaki zıtlıklar ile farklı renkleri seramiğin doğal formuyla buluşturdular ve birbirinden eşsiz sanat eserleri tasarladılar. Aslında tüm bunlar doğaya karışma öyküsü. Onun kusursuzluğu içinde kendi üretiminle ona ait bir parça olma tutkusu. Sanat, hayatın her alanında doğanın yansımalarıyla aydınlanan bir gökkuşağı gibi rengarenk… Bize düşen ise; o renkleri hayal gücümüzün renkleriyle karıştırıp tuvale sanatı resmetmek” şeklinde konuştu.

Melis Hanım’ın konuşmasının ardından her biri tasarım alanında otorite olarak gösterilen beş jüri üyesinin “Prof. Ayşegül İzer (MSGSÜ GSF Grafik Tasarım Bölümü Başkanı), Birsen Canbaz (Seramik Sanatçısı), Defne Koz (Tasarımcı/ Koz Susani Design), Sertaç Ersayın (Endüstriyel Tasarımcı/ Reform-İst Kurucusu) ve Prof. Sevim Çizer (DEÜ GSF ve Cam Tasarımı Bölüm Başkanı)” belirleyerek mansiyon ödüllerini de yine kendilerinin takdim ettiği projelerin ilk üçe giren kazananlarına ödülleri Yurtbay Seramik’in değerli isimleri tarafından verildi. Yarışmanın üçüncüsüne (Marmara Üniversitesi lisans öğrencisi Mert Can Bakır) ödülünü Yurtbay Seramik Yurtiçi Geliştirme ve Operasyon Müdürü Serdar Başaran verirken, ikincilik ödülünün sahibi olan isimler ise (İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, Mimarlık öğrencileri: Sarp Tanrıdağ, Nuraddin Kazimov ve Seher Ulusoy) ödüllerini Yurtbay Seramik Yurtiçi Satış Müdürü Kemal Saygı’ın elinden aldılar.

“5. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri” birincisine (Haliç Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı lisans öğrencisi Kübra Yüksel ) ise ödülünü Yurtbay Seramik Pazarlama Direktörü & Yönetim Kurulu Üyesi Melis Yurtbay takdim etti.

Toplamda 25 bin 500 TL para ödülünün dağıtıldığı ve yarışma birincisinin Unicera 2018 Seramik Banyo Mutfak Fuarı’nda, Yurtbay Seramik standında tasarımının üretilerek sergilenme imkanı sağlanacağı yarışmanın kazananların isimleri şöyle:

DERECE BAŞVURU SAHİBİ ÜNİVERSİTE BÖLÜM-SINIF ÖDÜL
BİRİNCİ Kübra Yüksel Haliç Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı (Lisans) 10.000,00 TL
İKİNCİ Sarp Tanrıdağ İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Mimarlık (Lisans) 7.500,00 TL
Nuraddin Kazimov
Seher Ulusoy
ÜÇÜNCÜ Mert Can Bakır Marmara Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı (Lisans) 5.000,00 TL
EŞDEĞER MANSİYON Övgü Dogan Marmara Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı (Lisans) 1.000,00 TL
EŞDEĞER MANSİYON Varlık Yücel İstanbul Teknik Üniversitesi Mimari Tasarımda Bilişim (Yüksek Lisans) 1.000,00 TL
İlke Yıldan
EŞDEĞER MANSİYON Volkan Tekin Ondokuz Mayıs Üniversitesi İçmimarlık (Lisans) 1.000,00 TL