AHEC, Türk ahşap sektörü ile güçlü ticari bağlarını desteklemek için ‘INTERMOB 2013’e katılıyor

Intermob 2013’te yer alacak Amerikan Sertağaç Pavilyonu, geniş yelpazesi, kalitesindeki tutarlılığı ve uzun vadeli özellikleriyle amerikan sertağaçlarını sergileyecek.

 

Amerikan sertağaç sektörü için lider derneklerden Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC), 16. Uluslararası Mobilya Yan Sanayi, Aksesuarları, Orman Ürünleri ve Ahşap Teknolojisi Fuarı’na (INTERMOB 2013) katılacağını duyurdu. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi AHEC, Sertağaç Eyaletleri İhracat Grubu (Hardwood States Export Group – HSEG) ile birlikte Amerikan parke ihracat firmaları için bireysel standlar, kereste sınıflandırma göstergesi ve teknik bilgi alanından oluşan Amerikan Sertağaç Pavilyonu’nda olacak. Etkinlik, 5-9 Ekim 2013 tarihlerinde Tüyap Fuar Alanı’nda düzenlenecek ve ahşap kereste ve kaplama ihracatçılarından oluşan 9 Amerikan firmanın katılımına ev sahipliği yapacak.

 

AHEC’in INTERMOB katılımı, ahşap için artan talep karşısında Amerikan sertağaçlarını Türkiye ve Orta Doğu bölgesinde tanıtmayı amaçlamaktadır. AHEC Pavilyonu, Doğu Amerika’nın sertağaç ihracatı yapan eyaletlerinden meydana gelen en büyük koalisyon Sertağaç Eyaletleri İhracat Grubu (Hardwood States Export Group – HSEG) ile birlikte 9 firmadan oluşacak. Buna ek olarak, AHEC personeli ve danışmanları fuar boyunca sertağaç özellikleri, türleri, uygulamaları, kereste derecelendirmesi ve çevresel etkiler hakkında teknik soruları cevaplamak üzere hazır bulunacak. Fuara katılan firmalar arasında; Wheeland Lumber Company; Northland Corporation; Hanafee Brothers Sawmill; Northwest Hardwoods; Kretz Lumber; Atlantic Veneer Corporation; Crown Hardwood Company; Verde Wood International; ve Snowbelt Hardwoods firmaları yer alıyor.

 

Türkiye’de kereste ticareti ve ahşap işleme sektöründe mutlaka katılım gereken etkinliklerden biri olan ‘INTERMOB 2013’e katılımımızı bekliyoruz. Ahşap ve ahşap ürünlerine olan talebin Türkiye’de yeni boyutlar kazanmasıyla zamanlama da çok iyi oldu. Türkiye, Amerikan Sertağaç ihracatının geçtiğimiz yıl 9,62 milyon USD ulaşmasıyla ve 2011 yılında %68 büyümesiyle Orta Doğu’nun ikinci büyük durağı haline geldi.” diyen Roderick Wiles, AHEC’in Afrika, Orta Doğu, Hindistan ve Okyanusya Ülkeleri Direktörü olarak görev yapıyor. Wiles konuyla ilgili şöyle devam ediyor; “Amerikan sertağaçlarına olan ilgi, çok farklı türde olması, uygulamada geniş performans göstermesi, fiziksel özelliklerinin çok iyi olması, düşük fire vermesi gibi sebeplerden dolayı büyüyerek artış gösteriyor. İNTERMOB’ a katılımımız ile bu ilginin devamını ve Türkiye ile Amerikan parke sektörü ahşap endüstrisi arasında artan ticaret için uzun yıllar boyunca sürecek fırsatlar yaratmak istiyoruz.