Alarko Carrier, yoğuşmalı ürünlerini genişletiyor

Geçtiğimiz yıl iç piyasada 16 bin adet kombi satışı gerçekleştirdiklerini, bu yıl rakamın daha fazla olacağını öngördüklerini belirten Alarko Carrier Isıtma Ürün Müdürü Erkan Mutlu, “Ürünlerimizi, ülke geneline yayılan 300’e yakın yetkili satıcıda ve bunlara bağlı alt satış noktalarında tüketicilere sunuyoruz. Bunun yanında 2016 yılında distribütörlük verdiğimiz Çin dahil, birçok ülkeye ihracatımız bulunuyor” dedi.

Yenilikleri yakından takip ederek, ürünleri çeşitlendirme ve geliştirme çalışmaları yaptıklarını aktaran Mutlu, “Kombideki geniş ürün gamımızla, tüm segmentlere uygun cihazlarımızı pazarda tüketicilerin beğenisine sunuyoruz. Villa pazarına yönelik yoğuşmalı kat kaloriferiyle ilgili Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca, 105-150 kW aralığında paslanmaz çelik eşanjörlü Aldens serisi duvar tipi yoğuşmalı kazanlarımızın ürün gamını da yeni modeller ekleyerek genişleteceğiz” diye konuştu.

Dayanıklı, kaliteli, yenilikçi ürünlerle tüketicilere tasarruf ve konforu bir arada sunarken, çevreye maksimum duyarlılık gösterdiklerini dile getiren Mutlu, şu bilgileri paylaştı: “Devir, hem bütçeden tasarruf, hem de çevreye verilen zararı en aza indirme devri. Biz de Alarko Carrier olarak çalışmalarımızı bu yönde şekillendiriyoruz. Tam yoğuşmalı Seradens Super ve Seradens Super Plus serisi kombilerimiz, en son teknoloji kullanılarak yüksek kalitede üretiliyor. Her iki model de, premiks sistemi ve baca gazını yoğuşturarak ısıtmada yüzde 109’a varan verim sağlıyor. Yoğuşmalı kombilerimiz, çok sessiz çalışmaları ve çok düşük yakıt tüketimleri nedeniyle beğeni görüyor. Ayrıca 40° C’ye kadar düşen baca gazı sıcaklığı ve düşük emisyon oranlarıyla hem ekonomik hem de çevreci ürünler. Seradens serisi, opsiyonel solar bağlantı seti ve ilave boyler montajıyla, kullanım suyu ısıtmasında güneş enerjisinden yararlanma fırsatı sunuyor. Yoğuşma suyuna karşı yüksek dayanıma sahip paslanmaz çelik eşanjörlü Seradens kombiler, 20, 24, 28 ve 36 kW olmak üzere dört kapasitede üretiliyor. 24 kW kapasiteli konvansiyonel kombilerimiz Harmony-D ve Serena, sektörde tek olarak kumanda panosunu çepeçevre saran mavi Led ışığıyla görsel bir şölen sunuyor. Bu kombilerimiz yüzde 93 verimle konvansiyonel segmentindeki en yüksek verim değerini sağlıyor. Son olarak, birkaç ay önce Alman partnerimiz Wolf’un 28 ve 35 kW kapasiteli yeni yoğuşmalı kombilerini pazara sunduk.”

“Kombilerde ‘nesnelerin interneti’ ile çağ atlandı”

Teknolojinin gelişmesi ve akıllılık kavramının nesnelere yansımasıyla ürünlerde değişikliklere uyum sağlayan çalışmalar yapıldığını belirten Mutlu, kombilerin de akıllandığını söyledi. Mutlu, sözlerine şöyle devam etti:

“İnternet teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte, kombilerimiz akıllı termostatlarla internete bağlanabiliyor. ‘Nesnelerin interneti’ kavramıyla birlikte çağ atlayan kombilerimiz, belirlenen saatler arasında çalışan, seyahate çıkıldığında uzaktan kontrol edilebilen, eve yaklaşıldığını algılayarak sıcaklığı ayarlayabilen birer akıllı cihaza dönüştü. Kombilerimiz artık, bu tip uygulamalarla cep telefonlarından kolaylıkla yönetilebiliyor, programların akıllı yönlendirmeleriyle daha kolay, verimli ve tasarruflu kullanılabiliyor. Bu ter- mostatların önemli özelliklerinden biri de, dünyanın önde gelen nesnelerin interneti platformu If This Than That (IFTTT) ile çalışabilmesi. IFTTT uygulamasıyla internete bağlı farklı cihazlarda, konum ve sosyal medya hesaplarıyla sonsuz seçenekte programlar oluşturulabiliyor.

“Faaliyet odağımız Ar-Ge’ye dayalı üretim ile ticaret ve pazarlama”

Faaliyet alanlarını, ‘endüstriyel’ ile ‘ticaret ve pazarlama’ olarak iki başlık altında toplayan Mutlu, “Endüstriyel alanda, araştırma geliştirme ve üretim çalışmaları sürdürüyoruz. Ticaret ve pazarlama alanında; pazarlama ve satış, mühendislik ve proje hizmetleri, sistem satışları, ihracat, temsilcilik ve ithalat faaliyetlerinde bulunuyoruz. Alarko Carrier olarak çalışmalarımızı; 60 bin metrekare alana sahip Gebze Ana Üretim Tesisi ile 18 bin metrekare alanda kurulu Dudullu Panel Radyatör Üretim Tesisi’nde hayata geçiriyoruz. Ticaret ve pazarlama faaliyetlerimiz ise İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya büroları tarafından yürütülüyor. Gebze’deki dikey üretim hattı üzerinde; kombilerimizle birlikte, Carrier marka klima santralları ve çatı tipi klimalar, Alarko marka sirkülasyon pompaları, dalgıç pompalar, hidroforlar, gaz ve sıvı yakıtlı brülörler üretiliyor. Bu hattaki yıllık kombi üretim kapasitemiz 80 bin adedi buluyor. Burada üretilen tüm kombiler tek tek testten geçirilerek, sevkiyat için Gebze’de bulunan lojistik merkezimize gönderiliyor” ifadelerinde bulundu.

Kombilerde yeni dönem, mevsimsel verimlilik

Çevresel faktörler ve enerji verimliliği gibi konularla sektörün yeniden şekillendiğini ve yönetmeliklerin de bu konuları yenilediklerini belirten Mutlu, gelecekte pazarı etkileyecek yönetmelikleri anlattı. Mutlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Avrupa Birliği’nde (AB) 2013’te yayınlanıp, 2015 yılında yürürlüğe giren Ecodesign yani Eko Tasarım Yönetmeliği’nin Lot1 olarak adlandırılan kısmı, 400 kW kapasitenin altındaki kazan ve kombilerin verim değerlerinin, yeni bir hesaplama yöntemi olan ‘mevsimsel verimliliğe’ göre hesaplanmasını zorunlu kılıyor. Aynı zamanda, 70 kW altındaki kazanlarda ve kombilerde enerji verimliliği etiketlendirme zorunluluğunu da getiriyor. Yönetmelik, 21 Nisan 2018 tarihinde ülkemizde de yayınlanacak, fakat yürürlüğe giriş tarihi yıl sonunu bulabilir. Bu yönetmelikle, mevsimsel verimlilik değeri yüzde 86’nın altında kalan konvansiyonel kombiler ve 400 kW altındaki konvansiyonel kazanlar artık ülkemizde satılamayacak. Yoğuşmalı kazan ve kombilerin ya da rekuperatör ilaveli konvansiyonel kazanların ve kombilerin satışı mümkün olabilecek. Fakat AB’nin Eylül 2018’de yürürlüğe sokacağı Lot1’de, aynı kapasite altındaki kazan ve kombilerin yanma sonucu atmosfere düşük NOx (azot oksit) yaymalarını gerektiren bir ek madde söz konusu. Özetle bu durum, dış atmosfere artık daha az zararlı emisyon salınacağı anlamına geliyor. Bu madde, üç eşanjörlü yarı yoğuşmalı kombilerin de artık satılamayacağı, sadece premiks yani hava ile gazın yanma öncesinde ideal oranda karışmasını sağlayan tam yoğuşmalı kombi ve yoğuşmalı kazanların satılabileceği anlamına geliyor. Ülkemizde de bu yönetmelik eki AB ile aynı tarihte yayınlanıp yürürlüğe girecek.” 2016 yılında Türkiye’de kombi pazarının 1 milyon adedi aştığına dikkat çeken Mutlu, tüm pazarın yaklaşık yüzde 35’ini oluşturan yoğuşmalı cihazların payının da her yıl 2 -3 puan arttığını vurguladı