Ali Dumankaya: İstanbul’da konut fiyatlarının düşmesini beklemiyoruz

DKY Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya

DKY Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, TÜİK- Konut Satış İstatistiklerine istinaden 2017 gayrimenkul sektörüne ilişkin açıklamalarda bulundu. Ali Dumankaya, “Sektör olarak 2017’ye hızlı bir giriş yaptık. 2016’nın tüm olumsuzluklarına rağmen büyümesini sürdüren gayrimenkul sektörü, 2017’nin ilk yarısında da maliyetlerdeki artışa ve döviz kurlarındaki dalgalanmalara rağmen büyüme ivmesini sürdürdü. Devam eden gayrimenkul yatırımları, Türk ekonomisine ivme kazandırmaya devam etti. 2017’de satılan konut sayısı 2016’ya göre yüzde 5,1 artarak 1 milyon 409 bin 314 oldu ve bu yılda sektörümüz yeni bir rekora imza attı. Sektör temsilcilerinin kampanyalar oluşturması, hükümetimizin sektörün önünü açan kararlar alması satışlarda artışa katkı sağlamıştır ve sağlamaya da devam edecektir.  Gayrimenkul fiyatlarındaki reel artış ile ekonomik büyüme arasında doğrudan bir ilişki olması, sektörün hem büyüme hem de istihdama katkısı lokomotif sektör özelliğini uzun yıllar daha devam ettireceğini gösteriyor” dedi.

Bu yıl içerisinde satışı ve inşası devam eden DKY Kartal, DKY Business Kartal, Lokum Evler, DKY On Kağıthane’ye ek olarak DKY Sahil ve DKY Ada projelerini de müşterilerinin beğenisine sunduklarını ifade eden Ali Dumankaya, “Lokum Rezidans, DKY Cadde Erenköy 86 ve DKY Cadde Suadiye 12 projelerimizde ise yaşam başladı. Yıl içerisinde lansmanını gerçekleştirdiğimiz iki kentsel dönüşüm projemiz DKY Ada ve DKY Sahil Kartal’ın toplam proje değeri 840 milyon TL. Teslimlerini gerçekleştirdiğimiz üç projemiz DKY Cadde Suadiye 12 ve Erenköy 86 ile Lokum Evler projelerimizin toplam proje değeri 454 milyon TL.  İnşaatına devam ettiğimiz DKY Cadde Göztepe 05, DKY ON Kağıthane, DKY Kartal, DKY Business Kartal kentsel dönüşüm projeleri ile toplamda 602 adet konut, 39 adet ticari, 211 adet ofis ve 21 adet home ofisin inşasına devam ettiğimiz projelerimizin toplam proje değeri 1 milyon TL. 2017 yılı ciromuz 300 milyon TL’nin üzerinde” diye konuştu.

Ali Dumankaya, 2018 yılının artık yaşanan olumsuzlukların ardından toparlanma sürecine girildiği, büyüme ve gelişme odaklı bir yıl olacağını belirterek, “Yabancı satışlarının da artarak devam edeceğini gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz. Hükümetimizin bugüne kadar geliştirdiği ve geliştirmeye devam edeceği yasa ve teşviklerle kentsel dönüşümün süreçleri de hızlanarak devam edecek. Her yıl kendi rekorunu kıran sektörümüzden 2018’de çok daha umutluyuz. Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü gayrimenkul aynı zaman da uluslararası arenada da hayata geçirdiği projelerle ülkemizi bir adım öne çıkarmaya devam edecektir. Bu sene 5.si düzenlenen Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı’nda açıklanan kentsel dönüşüm yasasının yeni düzenlemeleri kapsamında sektör hedeflerimize bir adım daha yaklaşacağımızı öngörüyoruz.  Başta İstanbul olmak üzere ülkenin her kentinde büyük çaplı kentsel dönüşüm hamlelerinin atılacağı, konut kredi faiz oranlarının istikrar sağlayacağı ve satış trendinin artacağı, gerek iç piyasada yatırımcı ve oturumcu olarak belirttiğimiz kesim gerekse yabancıların gayrimenkul sektörüne olan talebi artacağı ve sektörümüzün en güvenilir ve kazançlı yatırım aracı olmaya devam edeceği yıl olacak” açıklamasında bulundu.

Avrupa Yakası’nda Kağıthane bölgesinde DKY ON Kağıthane projelerinin bulunduğunu aktaran Ali Dumankaya, sözlerine şöyle devam etti: “Önümüzdeki dönemde Sultangazi’de ve Büyükdere Caddesi’nin yanı başındaki Çeliktepe’de yer alan projeler geliştireceğiz. Anadolu Yakası’nda ise Kartal’da DKY Kartal, DKY Business Kartal, DKY Ada, DKY Sahil; Tuzla Aydınlı’da Lokum Evler, Bağdat Caddesi’nde DKY Cadde Erenköy 86, DKY Cadde Göztepe 05 ve DKY Cadde Suadiye12 projelerimiz bulunuyor. Önümüzdeki dönemde Anadolu Yakası’nda, Dragos sahilde çok özel butik bir projeye başlayacağız; DKY Dragos Sahil projemizin şu anda geliştirme çalışmaları devam ediyor. Yine Anadolu Yakası’nda Yenisahra bölgesinde büyük bir kentsel dönüşüm projemiz olacak.  Göztepe E-5 üzerinde ise oldukça prestijli karma bir projeye de imza atacağız. Avrupa Yakası’nda ise  Sultangazi ve Çeliktepe bölgelerinde projeler hayata geçirmeyi planlıyoruz.”

Ali Dumankaya, İstanbul’da yatırıma en uygun semtlerin merkezi iş alanları ya da merkezi iş alanı olmaya aday gelişen bölgeler olduğuna dikkat çekerek, “Avrupa Yakası’nda birincil merkezi iş alanı Maslak-Levent bölgesine alternatif olarak Kağıthane bölgesi ciddi bir gelişim göstermektedir. DKY ON Kağıthane projesiyle biz de bu gelişime açık bölge için yatırımcının yüzünü güldürecek ve yüksek kira getirisi sağlayacak bir proje ürettik. Anadolu Yakası’nda ise hızla gelişimini sürdüren Kartal ve civarı yatırımcı için yüksek gelir getirisi sağlayacak bölgelerin başında geliyor” dedi.

Ali Dumankaya, “Gelecek yıllar için yurt dışına açılmak gibi bir hedefimiz var ama bu kontrollü olacak. Şu anda yoğun bir şekilde İstanbul ağırlıklı olarak çalışıyoruz. 2020 sonrası İstanbul dışı ve yurtdışı hedefimiz bulunuyor” diye konuştu.

Gayrimenkul fiyatlarının her zaman artan bir ivme gösterdiğini anlatan Ali Dumankaya, “Özellikle İstanbul’da konut fiyatlarının düşmesini beklemiyoruz. Dönem dönem bazı bölgelerde arz fazlası olması durumunda birtakım  projelerde yanlış  fiyatlandırmalardan dolayı  proje bazında ya da bölgesel bazda bir miktar fiyat ayarlamaları olabiliyor ama buna fiyatlarda düşüş oluyor diyemeyiz. Artık ülkemizde inşaat kalitesi çok arttı. İnşaatın yapım maliyetlerinin giderek artması ve arsa fiyatlarının astronomik rakamlara yükselmiş olması da konut fiyatlarının düşmesine olanak sağlamıyor. 2018 yılında da süreç bu şekilde ilerlediği sürece konut fiyatları giderek yükseleceğini söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.