Altensis, 100 projeye yeşil kimlik kazandırdı

Türkiye’de çevre dostu binalar ve sürdürülebilirlik konusunda danışmanlık hizmeti vermek üzere kurulan ilk şirket olan Altensis, 10 yaşına giriyor. Türkiye’de sürdürülebilirlik yaklaşımının gelişmesi adına pek çok ilke imza atan şirket, bugüne kadar 100 ayrı projenin uluslararası çevre dostu sertifikası almasını sağladı.

Markalı konut projelerinden alışveriş merkezlerine, uluslararası şirketlerin merkezlerinden üniversitelerin eğitim binalarına, kimya tesislerinden sanayi tesislerine ve ufak müstakil evlerden yerleşkelere kadar geniş bir yelpazede hizmet veren Altensis’in hedefi, önümüzdeki beş yılda proje sayısını ikiye katlamak.

Yeşil bina serüvenine 2008’de başladı

Konuyla ilgili bilgi veren Altensis Kurucu Ortaklarından Emre Ilıcalı, 100 ayrı projeye danışmanlık yapmanın ulaşılması zor bir başarı olduğuna dikkati çekerek, Türkiye’nin bu alandaki ilk danışmanlık şirketi Altensis’le bu başarıyı yakalamaktan son derece mutlu olduklarını belirtti. Merkez ofislerinin de çevre dostu sertifikaya sahip olduğunu belirten Ilıcalı, “Uygulamalarımız içinde örnek olması açısından kendi ofisimizi öncelikli olarak sertifikalandırdık. Şu anda danışmanlık vermeye devam ettiğimiz gayrimenkul projelerine baktığımızda bina bazında sertifika sayımızın 100 adedin çok üzerinde olduğunu söyleyebiliriz; zira birçok projede birden fazla bina bulunuyor. Bu vesileyle, bizimle birlikte emek ve kaynak harcayıp, yatırımlarına çevre dostu kimliği kazandıran tüm proje geliştiricisi ve yatırımcılara da, ülkenin çevre dostu serüvenine katkılarından dolayı teşekkür ederiz” dedi.

“Amaç Türk gayrimenkul sektörüne yeşil kimlik kazandırmak”

Sürdürülebilir ekonomi ve çevre dostu gayrimenkul sektörü oluşturmak adına mikrodan makroya giden bir yaklaşım sergilediklerini belirten Ilıcalı, “Biz sadece binalara yeşil kimlik kazandırmakla kalmıyor, uluslararası alanda çevre dostu binalar kategorisinde ilk 10’da yer alan Türk gayrimenkul sektörünün yeşil kimlik kazanması ve üst sıralara tırmanması konusunda da destek veriyoruz. Ayrıca, yine son dönemde üzerinde çalıştığımız kentsel dönüşüm projeleriyle sadece bina ölçeğinde değil, yerleşke ölçeğinde de sürdürülebilir kentsel tasarım ve planlama kriterlerini uyguluyoruz” diye konuştu.

Dev yatırımlarda Altensis imzası

BSI tarafından verilen  Türkiye’de ilk defa yeşil bina danışmanlığında kalite yönetimi sertifikasına da sahip olan  Altensis’in yeşil bina sertifikası kazandırdığı projeler arasında THY Teknik HABOM, Teknopark İstanbul, THY Teknik TEC uçak motoru bakım merkezi, Avrasya Tüneli Operasyon bakım merkezi,  Milli Takımlar Riva Kamp Tesisleri, İstanbul Finans Merkezi gibi ülkenin büyük ve önemli yatırımları da bulunuyor.

Yeşil binada Türkiye’nin ilkleri

Unilever Türkiye Merkez ofisi: İlk LEED sertifikalı proje

Soyak Holding Merkez Ofisi: İlk LEED sertifikalı “mevcut” bina

Tekfen OZ Levent Ofisi: İlk LEED sertifikalı ticari ofis binası

Sertrans Hadımköy: İlk LEED Sertifikalı Lojistik binası

Mint Çağlayan: İlk EDGE tasarım sertifikası

Gülnar Evleri– İlk LEED for Homes sertifikası

İnci Akü Fabrikası: İlk BREEAM sertifikalı fabrika binası

BASF Yapı Kimyasalları GOSB Laboratuarı: İlk LEED Platin sertifikalı fabrika binası

BASF Dilovasi Yönetim binası: İlk LEED sertifikalı Renovasyon Projesi

Unilever Konya Fabrikası – Dünyadaki ilk LEED sertifikalı dondurma fabrikası

Google İstanbul Ofisi-Türkiye’de ilk V4 LEED sertifikası

Halkbank Datacenter Binası– İlk sertifikalı Datacenter binası

Migros Maya Bodrum: İlk LEED sertifikalı Perakende binası

Baylo Suites: İlk LEED sertifikalı Tarihi Eser Renovasyonprojesi

Baxter Türkiye Yönetim Ofisi: İlk LEED Platin sertifikalı ticari iç mekan projesi