Arama Devi Google’dan İşletmelere Yönelik Büyük Hizmet!

Google dünyada 2 sene önce başlattığı ve Türkiye’de bu yıl hizmete giren “İşletmem” hesabı ile firmanızın içini dünyaya açıyor. Firmalar, panoramik görüntülerini ziyaretçileri ile paylaşabiliyorlar, ziyaretçilerine 360 derece sanal tur imkanı sağlıyorlar. Tüm çekimler Google tarafından onaylı profesyonel fotoğrafçılar tarafından özel ekipman ile gerçekleştiriliyor. Google arama sonuçlarında ve haritalarda görüntülen bu özellik ile ziyaretçiler web sitesinden bile önce firma bilgilerinin ve fotoğraflarının yer aldığını bu bölümü görüyor.

gsv-icini-gor
Sanal turu incelemek için tıklayın

Google bir kaç ay önce arama sayfasının tasarımını değiştirdi. İşletmeler, daha önce büyük bütçeler ayırarak, rakiplerini geride bırakarak yer kazanmaya çalıştıkları bölümde, sadece işletme adı arandığında, ekstra çaba göstermeden ve hiç bir ücret ödemeden yer alabiliyorlar. Ziyaretçiler arama yaptıklarında, ilgili işletmenin fotoğrafları, haritası, adresi, telefonu, web sitesi gibi iletişim bilgileri ve kullanıcı yorumları ile karşılaşıyor. Üstelik bu alanda görünmenin yanında, tıklanmanın da bir ücreti yok!

Ancak Türkiye’de yeni kullanılan bir hizmet olduğu için firmaların neredeyse %70’inin bilgisi yanlış, sokak görüntüleri kötü, işletmelerin yeterli bilgisi yok ve kontrolsüz durumda. Dolayısıyla kullanıcıların ilk karşılaştıkları bu alanda görünen bilgiler yüzünden firmalar ciddi prestij kaybına uğruyor. Örneğin dekorasyonuna, dış görüntüsüne önem vererek hazırladığınız bir mağazanız var ancak Google’da arama yapıldığında, o sırada mağazanızın bulunduğu sokaktaki trafik, inşaat ya da kamyon fotoğrafları ile karşılaşılabiliyor.

gsv-bretzmobilya-low

Orsiad Gazetesi ve Derneği ile beraber başlattığımız ortak bir projede, sektördeki tüm firmalara bu yeni Google hizmetini doğru bilgi ve görüntülerle kullanma imkanı sağlıyoruz. Bu servis kapsamında, mağaza, showroom, fabrika gibi mekanların panoramik görüntülerini çekiyoruz, Google Haritalar ve arama sonuçlarında ziyaretçilerin bu mekanları 360 derece sanal turlarla gezebilmesini sağlıyoruz. Google’ın diğer tüm servisleri ile entegre çalışan bu hizmet sayesinde firmaların arama sonuçlarında önemli bir rekabet avantajı elde etmesine katkıda bulunuyoruz.