Asım Sağlam: İnşaat sektörü kazandırmaya devam edecek

TESA Yapı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Asım Sağlam, “Geçmiş deneyimlerimiz bize inşaat sektörünün her zaman kazançlı ve büyüyen bir sektör olduğunu gösterdi. Konut satış rakamlarının her yıl artmasında tabi ki hükümetimizin de bu anlamda gerekli destek ve düzenlemeleri yapması da etkili oldu” dedi.

“Konut satışlarının 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 5,1 artış göstermesi sektörümüzün büyümeye devam ettiğinin önemli bir göstergesidir. Uzun yıllardan beri İstanbul’da konut projeleri yapan bir aileden geliyoruz. Geçmiş deneyimlerimiz bize inşaat sektörünün her zaman kazançlı ve büyüyen bir sektör olduğunu gösterdi. Konut satış rakamlarının her yıl artmasında tabi ki hükümetimizin de bu anlamda gerekli destek ve düzenlemeleri yapması da etkili oldu. Özellikle ilk kez konut satın alacaklara yönelik son yapılan düzenleme 2018 yılında da sektörü besleyecek ve canlandıracaktır. Bunun dışında kentsel dönüşümün ülkemiz için elzem olduğunu ve gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğini de vurgulamakta fayda var. Şu ana kadar kentsel dönüşüm projeleri hayata geçirmiş ve İstanbul’da çarpık kentleşme konusunda önemli projeleri hayata geçirmiş bir şirket olarak gerekli düzenlemeleri bekliyoruz. Özellikle kentsel dönüşüm sürecinde projelerin sürekliliğini sekteye uğratan bürokrasi konusunda da gerekli iyileştirmelerin yapılacağına inanıyoruz. Depreme karşı dayanıksız yapıların yenilenmesi için önemli bir atılım olan kentsel dönüşüm süreci için 2018 yılında da projelerimizi hayata geçirmeye devam edeceğiz.

2017 yılında Türkiye genelinde erkekler yüzde 59,4 pay ile 837 bin 928, kadınlar yüzde 29,1 pay ile 409 bin 453 adet konut sahibi olurken, yüzde 2,1 pay ile 29 bin 178 konut kadınlar ve erkekler tarafından ortaklaşa alındı. Bu sonuç kadınların mülkiyet sahibi olma konusunda erkeklere göre daha geride olduğunu gösteriyor. Türkiye’de genellikle konut mülkiyeti erkeklerde oluyor ancak şunu da unutmamak gerekir ki konut satın alınırken her zaman kadınlar seçimi yapar.”